------------------------------------

Naujos knygos

------------------------------------

Dovanos idėja!!!

190px
------------------------------------

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

Ką signalizuoja toks elgesys? (Antra istorija)

Dukros keitimąsi Amanda pastebėjo, kai mergaitė sulaukė trylikos metų. Tuomet jai nesvarbu pasidarė mokslai, ji pradėjo meluoti, išsisukinėti, neiti į pamokas. Šis etapas tarsi baigėsi sulaukus penkiolikos. Tačiau nuo šešiolikos metų prasidėjo vidinės, gilesnės mergaitės problemos su pačia savimi.
Dukra tapo kompleksuota, jai sunkiai sekasi bendrauti su naujais žmonėmis. Savo nedrąsumą ir baimę paauglė maskuoja įžūlumu, išdidumu. Mergaitė teigia, kad ji nemėgsta žmonių, jai nereikia draugų, ji puikiai jaučiasi. „Įjungia“ atžagarumo gynybą, aiškina, kad ji yra neempatiška, kad jai neskauda širdies dėl to, jog kitas jaučiasi blogai, kad per laidotuves ją stebina žmonių ašaros.
Tačiau mama dėl to nerimauja. Amandai atrodo, kad taip nėra, tik dukra bando tuo įtikinti save ir kitus. Tarsi paauglė taip ginasi, nes bijo jausmų, bijo likti įskaudinta, nusivilti.
Mamai akivaizdu, kad neįveikdama šių savo vidinių demonų, dukra jaučiasi blogai, baiminasi, ar mergaitės neužklumpa depresija. Kartais ją ištinka panikos priepuoliai, kartais sako, kad pavargo gyventi. Tačiau šešiolikmetė mielu noru vyksta į keliones, apsipirkti, darosi tatuiruotes, veriasi auskarus, puošiasi, susipažįsta su naujais žmonėmis. Mergaitė visiems pasakoja, kad ji temieganti dvi tris valandas naktį, tačiau mama sako, kad dukra tikrai miega daugiau. Amandai atrodo, kad mergaitė nori dėmesio, kad visi jos gailėtų, pritartų, kaip jai blogai. Išgirdusi, kad bloga nuotaika praeis, sunkumai baigsis, ji tiesiog supyksta, pareikšdama, kad taip gali sakyti tik tos baisios būsenos neišgyvenę asmenys. Kartais ji labai linksma ir energinga, kartais pikta, kartais pratrūkusi paverkia ir nurimsta. Mama pastebi, kad dukrai šie negerumai praeina, kai ji būna užimta, kompanijoje su draugais, kai keliauja, dirba fizinį darbą, kai renginys seka po renginio. Blogiausia tuomet, kai daug laisvo laiko ir ji būna viena.
Ką signalizuoja toks dukros elgesys, ar artimiesiems reikia labai sunerimti ir kreiptis į psichiatrus. Gal jai galima padėti kitaip? Kaip su tokiu vaiku kalbėtis? Pritarti, užjausti ar neigti jos mintis?
Mama nerimauja, ar iš tiesų dukrai depresija, ar jai padėti gali tik antidepresantai. Ką tokiu atveju reikėtų daryti?

Ekspertės komentaras
– Paauglystė yra svarbus periodas, kurio metu vystosi bei įsitvirtina socialiniai bei emociniai įpročiai. Vykstant biologiniams, socialiniams ir psichologiniams pokyčiams, paaugliui padidėja pavojus patirti emocinius ir elgesio sunkumus. Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, depresija yra vienas iš dažniausių sutrikimų ir negalios priežasčių tarp paauglių.

Emocijų ir elgesio sunkumai dažniausiai išryškėja 15–16 metais. Paauglio užsisklendimas, nuotaikų kaita, irzlumas, agresyvus elgesys, nepasitikėjimas savimi, skundai fizinės sveikatos problemomis gali būti susiję su nerimo ar depresinio sutrikimo išraiška.
Amandai atrodo, kas dukra miega geriau nei sako, tačiau miegas gali būti nekokybiškas, paviršutiniškas, dėl ko ji jaučiasi nepailsėjusi. Depresiniam sutrikimui tai dažnai būdinga. Tatuiruočių darymasis ir auskarai įvairiuose kūno vietose kažin ar atspindi merginos gerą nuotaiką: daugiau rodo jos poreikį ieškoti saviraiškos būdų, svarbus čia ir tatuiruočių turinys.
Nors mergaitė kartais atrodo linksmesnė, mėgstanti tam tikras veiklas, vis dėlto dėl jos elgesio pokyčių, nemigos, košmariškų sapnų būtina kreiptis pagalbos į specialistą – vaikų ir paauglių psichiatrą.
Antidepresantai paauglių depresijos gydymui skiriami ne visais atvejais: tai priklauso nuo depresijos sunkumo. Esant lengvo laipsnio, o kai kuriais atvejais ir vidutinio sunkumo depresijai įprastai skiriama tik psichoterapija. Sunkiais atvejais – antidepresantai ir psichoterapija. Neatsiejamas ir tėvų konsultavimas, psicho­edukacija. Nepamirškime, kad bendraujant su paaugliais, svarbu išklausyti, priimti jų mintis, nesmerkti, leisti išsipasakoti. Svarbu nenumenkinti jų blogos savijautos, nesišaipyti iš to ar už tai nebarti, nes savimi ir kitais nepasitikintis paauglys kitą kartą gali ir neatsiverti. Dar kartą primename, kad paauglystė yra nelengvas laikotarpis ne tik paaugliams, bet ir jų tėvams, bet pagarba, supratingumas, palaikymas gali padėti drauge išgyventi šį laikotarpį.

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.