------------------------------------

Naujos knygos

------------------------------------

Dovanos idėja!!!

190px
------------------------------------

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

Klastotės ir duomenų vagystės

Klastotės – tai įvairių formų suklastoti pranešimai (el. laiškai, SMS žinutės) ir interneto svetainės, kuriomis piktavaliai, apsimesdami institucija, įmone ar asmeniu, siekia išgauti naudotojo informaciją, prisijungimo ar finansinius duomenis (banko prisijungimai, kredito kortelių duomenys) arba priversti atlikti tam tikrus veiksmus (pvz. pervesti pinigines lėšas į nusikaltėlių sąskaitas). Klastotėmis siekiama sudominti, gąsdinti ar pasitelkti kitas emocijas, kad naudotojas pats atliktų veiksmus, dėl kurių būtų prarasti duomenys.
Klastočių būna įvairių rūšių. Pateikiame keletą jų aprašymų.

Suklastota el. parduotuvė. Nuolaida siekia beveik 90 proc. Pranešimas nuo banko, valstybinės institucijos ar elektroninių paslaugų teikėjo su prašymu atsiųsti ar įvesti nurodytoje svetainėje savo prisijungimo duomenis ar kitą informaciją. Laiškus siunčiantys piktavaliai informuoja apie gautą ar atliktą naują mokėjimą, apie jums priklausančią išmoką, būtinybę atlikti kokį nors veiksmą (pvz. atnaujinti tam tikrus savo duomenis) ir pan. Laiške pateikiama interneto nuoroda (adresas) ir prašoma prisijungti prie suklastotos el. bankininkystės ar kitos elektroninių paslaugų sistemos.
Pranešimas apie laimėjimą žaidime, kuriame net nedalyvavote, nežinomo asmens palikimą ar atlygį už tam tikrus veiksmus. Tokie laiškai Lietuvos gavėjus dažniausiai pasiekia anglų kalba. Juose nurodomos itin didelės – šimtus tūkstančių ar net milijonus siekiančios sumos, į kurias neva pretenduoja pranešimo gavėjas. Kad gautų nurodomą sumą, adresatas viliojamas atsiųsti arba įvesti tam tikrus savo duomenis.
Suklastotos elektroninės parduotuvės. Pagrindinis tokios klastotės bruožas – visos prekės parduodamos neįtikėtinai žemomis kainomis.
Netikros elektroninės parduotuvės svetainės vaizdas dažniausiai nesukelia įtarimų. Svetainės adresas ar pavadinimas gali būti panašus į žinomų elektroninių parduotuvių adresus, o pirkėjai viliojami didelėmis nuolaidomis. Netikrų parduotuvių kūrėjų tikslas – per kuo trumpesnį laiką gauti kuo daugiau pinigų ir asmeninės informacijos. Tokiose parduotuvėse pirkimo procesas gali atrodyti sklandus, tačiau prekių ar paslaugų asmenys negauna.
Suklastotus pranešimus galima atskirti iš šiurkščių stiliaus ir sintaksės klaidų.Prašymas atlikti veiksmus kuo skubiau. Tokiais psichologinio spaudimo metodais pranešimuose siekiama manipuliuoti žmogaus emocijomis ir sumažinti atakuojamo asmens atidumą. Pranešimo adresatas verčiamas skubėti, dėl to praranda budrumą ir gebėjimą kritiškai vertinti gaunamą informaciją.
Suklastotas siuntėjas. Tikrasis laiško siuntėjas būna ne tas, kuris nurodytas lauke „Nuo“ (angl. From). Tam tikrose el. pašto programose tokias klastotes atskirti paprasčiau, nes laukelyje „From“ po siuntėjo vardo ir pavardės matomas tikrasis siuntėjo el. pašto adresas. Kitais atvejais laiško siuntėjas vizualiai nesukelia jokių įtarimų – sunku atskirti, kad laiškas atėjęs ne nuo to siuntėjo, kuriuo prisistato piktavalis. Tik laukelis „Reply-to“ išduoda, kad tai yra sukčiavimo atvejis, nes el. laiško adresas jau nebėra toks pat, kaip ir siuntėjo.
Netaisyklinga lietuvių kalba, lietuviškų rašmenų nebuvimas ir klaidos tekste. Tokius laiškus platina užsienio piktavaliai, kurie neturi lietuvių kalbos žinių ir tekstus verčia internetiniais teksto vertėjais, tokiais kaip „Google Translate“. Šiuose pranešimuose išryškėja šiurkščios stiliaus ir rašybos klaidos, kartais naudojama jau neegzistuojanti valstybinė valiuta – litai.
Svetainės adresas skiriasi nuo tikrojo paslaugos teikėjo svetainės adreso. Jeigu ketinate įvedinėti kokius nors savo duomenis svetainėje, būtinai pasitikrinkite, ar jos adresas tikrai toks, kokį esate įpratę matyti. Jeigu turite bent menkiausių įtarimų, mėginkite naršyklės adresų juostoje įvesti tikrosios svetainės adresą arba susirasti ją interneto paieškos sistemoje.
Parengta pagal Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie KAM informaciją

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.