------------------------------------

Prenumerata 2020!

------------------------------------

Dovanos idėja!!!

190px
------------------------------------

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

Pridėtinei vertei kurti negalia nėra kliuvinys (Eksperto komentaras)

*Viena aktyviausiai Lietuvoje veikiančių žmonių su negalia, jų šeimų ir negalios situacijoje atsidūrusių žmonių interesus ginanti organizacija Lietuvos negalios organizacijų forumas (LNF) buvo įkurta siekiant suvienyti skirtingoms negalioms atstovaujančias organizacijas ir keisti negalios politiką Lietuvoje. Neįgaliųjų integracija į darbo rinką – viena iš daugelio sričių, kurios skatinimu ir su tuo susijusių problemų sprendimu užsiima LNF. Organizacijos direktorė Henrika Varnienė neabejoja, kad neįgalieji gali būti darbuotojai, demonstruojantys puikius darbo rezultatus. Ji vardija argumentus, kodėl žmones su negalia įdarbinti verta.
– Tarptautiniai tyrimai, paremti darbdavių apklausomis, rodo, jog žmonės su negalia yra labai gerai vertinami darbuotojai ir dėl savo tiesioginio pareigų atlikimo, ir dėl atmosferos, kuri natūraliai kuriasi priėmus įvairių poreikių bei gebėjimų žmones. Taip pat šie tyrimai labai aiškiai parodo darbuotojų su negalia lojalumą darbdaviui, jei tik šis sukuria tinkamas sąlygas dirbti. Tos sąlygos gali būti gana brangios (aplinkos pritaikymas, darbo asistentai) arba visiškai paprastos (leidimas dirbti lanksčiai, darbo proceso pritaikymas ir pan.). Viskas priklauso nuo individualių žmogaus poreikių, bet kokio žmogaus, ne tik turinčio negalią. Juk puikiai žinome, kad mažus vaikus auginančios šeimos tam tikru gyvenimo laikotarpiu taip pat turi individualių poreikių – pvz., lankstus darbo grafikas, galimybė maitinti krūtimi ir kt.
Šie žmonės gali labai daug, tiesiog kitaip. Gal kiek lėčiau, gal darbai kitaip išsidėlioja laike, gal jiems reikia kitokių darbo priemonių, tačiau darbą jie atlieka puikiai ir tikrai sukuria vertę, kurios darbdaviai tikisi. Tas kitoniškumas gali būti labai mažas arba didelis, bet svarbu į jį atsižvelgti, sudaryti jam sąlygas – tada visos pusės bus patenkintos.
Tačiau svarbu, kad žmonės su negalia į darbą būtų priimami ne dėl finansinių subsidijų, ne iš gailesčio, o dėl vertės, kurią jie sukuria. Tą vertę jie tikrai sukuria, jei tik sudaromos galimybės dirbti tam tikru būdu. Ne negalia trukdo dirbti, o nesudarytos galimybės su ta negalia dirbti. Ateityje, senstant visuomenei, riboto darbingumo problemos tik aštrės, todėl prisitaikymas prie įvairių darbuotojų galimybių ir poreikių yra esminė sąlyga siekiant išsaugoti funkcionuojančią socialinę sistemą bei užtikrinti ekonominį augimą.

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.