Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Marijampolės fotografijos puslapiai

Marijampolės fotografijos ištakos ir istorija išsamiai atspindėti leidiniuose „Senoji Marijampolė fotografijose“ ir „Marijampolė. Iš praeities į dabartį“.

Marijampolės fotografijos ištakos ir istorija išsamiai atspindėti leidiniuose „Senoji Marijampolė fotografijose“ ir „Marijampolė. Iš praeities į dabartį“.

Iš Marijampolės kilusio ir Sūduvos krašto fotografijos istoriją tyrinėjusio fotomenininko Valentino Juraičio nuomone, Marijampolę fotografija galėjo pasiekti apie 1863 metus, kai dabartinės Lietuvos teritorijoje veikė jau septynios fotoateljė. 2011-aisiais išleistame leidinyje „Senoji Marijampolė fotografijose“ V. Juraitis nurodo, kad seniausia išlikusia Marijampolės fotografija laikytina 1873 m. fotografo Leono Anšero daryta paviljoninė nuotrauka, kurioje su grupe vietos gimnazistų įamžintas Jonas Basanavičius. Ši nuotrauka saugoma Lietuvių kalbos ir literatūros institute.
Garsiausias XIX a. pabaigos Marijampolės fotografas, pasak V. Juraičio, buvo apie 1890–1892 metus savo veiklą pradėjęs Moisiejus Buhalteris (1868–1941 m.). Pasakojama, kad Buhalteris buvo gabus portretistas. „Kaip prisiminė senieji marijampoliečiai ir fotografo sūnus, M. Buhalteris fotografuodavo ir elgetas, ir šiaip tipažus, fiksavo paminklus ir apylinkių vaizdus“, – rašo V. Juraitis leidinyje „Senoji Marijampolė fotografijose“.
1909 m. M. Buhalteris dalyvavo Milano fotoparodoje ir buvo apdovanotas didžiuoju aukso medaliu ir garbės kryžiumi.
V. Juraitis teigia, kad M. Buhalteris išugdė ne vieną fotografą, dirbusį tarpukario Marijampolėje ir Užnemunėje. Padedamas M. Buhalterio pirmuosius žingsnius kaip fotografas žengė ir tuo metu Marijampolėje gyvenęs pasaulinio garso fotomenininkas Izraelis Bidermanas-Izis.
Dar vienas gana žymus M. Buhalterio mokinys buvo Jakovas Vindsbergas, kurį laiką dirbęs su savo mokytoju, o paskui atidaręs savo ateljė „Naujoji fotografija“. Abramas Pimšteinas irgi buvo M. Buhalterio mokinys.
Jis Marijampolės centre, Bažnyčios gatvės pradžioje, klientus į savo ateljė stengėsi pritraukti naujausia aparatūra ir iškaba „Elektrofotografija Modern“. Tuo metu, anot V. Juraičio, aktyviausiai Marijampolėje dirbo Judelis Fridbergas, kuris užfiksavo itin daug miesto įvykių ir retų vaizdų.
XX a. pradžioje Marijampolėje darbavosi čia gimęs ir užaugęs fotografas Jokūbas Skrinska (1883–1963 m.). Teigiama, kad būtent jis 1905 metais rusišką vinjetės užrašą pakeitė į lietuvišką. Be to, J. Skrinska 1903-aisiais įsigijo kinoprojektorių ir ėmė demonstruoti filmus. Todėl jis laikomas kinematografijos pradininku Sūduvoje ir Marijampolėje.
V. Juraičio surinktais duomenimis, tobulėjant fototechnikai XX a. pradžioje greta profesionalių fotografų Marijampolėje atsirado ir vienas kitas įsigyti fotoaparatą galėjęs sau leisti mėgėjas. Pavyzdžiui, žinoma, kad advokatas Andrius Bulota fotografijose įamžino rašytoją Žemaitę, kurią jis globojo. Iš paukščio skrydžio pirmasis Nepriklausomos Lietuvos laikais Marijampolę užfiksavo fotožurnalistas Julius Miežlaiškis.
Skelbiama, kad visi žymiausi tarpukario Marijampolės fotografai – M. Buhalteris, A. Pimšteinas, J. Vindsbergas, J. Fridbergas, Z. Tezba žuvo II Pasaulinio karo metais. Gyvas liko tik A. Pimšteino mokinys Stasys Rūškys. Tačiau jo ateljė ir archyvas vykstant kariniams veiksmams taip pat buvo sunaikinti.
Naujas miesto fotografijos gyvenimo laikotarpis prasidėjo 1957-aisiais, kai Romualdo Pačėsos iniciatyva buvo įsteigtas vietos fotografijos entuziastų fotoklubas „Sūduva“, kuriam R. Pačėsa ir vadovavo. Klubo veikloje dalyvavo Stasys Rūškys, Alfonsas Čeponis, Sūduvos fotografijos istoriją parašęs muzikos mokytojas Viktoras Gulmanas, unikalų senosios Marijampolės negatyvų ir fotografijų rinkinį sukaupęs inžinierius Antanas Senkaitis, chirurgas Petras Zaronskis, mokytojas Kostas Kriščiukaitis, profesionalūs fotografai Jonas Šidlauskas, Antanas Malažinskas, Viktoras Žilovas, Juozas Rudvalis, Tomas Zableckas, Romas Rūsteika….
1966 metais fotoklubo pirmininku buvo išrinktas žurnalistas Vytautas Žukauskas. Nuo 1974-ųjų daugiau nei dvidešimt metų klubui vadovavo Romas Linionis, o po jo – Reda Brazytė. Šiuo metu „Sūduvos“ fotoklubui vadovauja Laimutė Kraukšlienė, o pats klubas vienija šešiolika fotografijos meistrų, tarp jų ir Vilniuje gyvenantį jau minėtą V. Juraitį.
1973 m. klubo iniciatyva Marijampolėje buvo surengta pirmoji humoristinių fotografijų paroda. Tokios parodos Marijampolėje buvo organizuojamos kone kasmet iki 2004-ųjų.
„Sūduvos“ klubo veikloje dalyvavo Bronius Krakauskas, Algirdas Asipauskas, Baltijos jūrą irkline valtimi perplaukęs Gintaras Paulionis, Kostas Smelčis, Valentinas Ulevičius, Kazimieras Linkevičius, Sigitas Povilas Krivickas, Zenonas Nekrošius, Algis Palionis, Remigijus Pačėsa, Ramunė Pigagaitė…
Dabartinės klubo pirmininkės L. Kraukšlienės teigimu, šiuo metu pagrindinė klubo veikla – rengti parodas. Be to, tęsdami pirmtakų tradicijas „Sūduvos“ fotoklubo nariai dalyvauja kasmet balandžio 1-ąją organizuojamose fotoparodose „Humorpolis“, rengia tradicines Miesto dienų šventės ir personalines parodas, dalyvauja įvairiose grupinėse miesto ir respublikinėse parodose.

Išlikusioje ir Marijampolės kraštotyros muziejuje saugomoje nežinomo fotografo nuotraukoje matome, kaip Bažnyčios gatvė atrodė 1928 m.Marijampolės kraštotyros muziejuje saugomoje M. Buhalterio nuotraukoje 1925 m. buvo užfiksuota mokytojos Totoraitienės pamoka.

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.