www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Priešmokyklinis ugdymas – kad vaikai mokyklose jaustųsi drąsiai

Rugsėjo 1-ąją visi šešiamečiai susirinks į priešmokyklines grupes darželiuose ir mokyklose. Šiemet priešmokyklinis ugdymas tapo privalomas visiems vaikams, kuriems liko metai iki mokyklos. Jau praėjusiais metais priešmokyklines grupes lankė beveik 98 proc. šešiamečių.

zaidziaSpecialistai pabrėžia, kad prieš pirmąją klasę vaikams svarbiausia – ne išmokti rašyti ar skaityti, bet pasirengti psichologiškai. Būsimiesiems mokinukams svarbu įprasti būti kolektyve kartu su bendraamžiais ir suaugusiais, išmokti klausytis ir išgirsti, išreikšti savo nuomonę, sutarti su kitais. Tyrimais įrodyta, kad prieš mokyklą grupes lankę vaikai vėliau pasiekia geresnių rezultatų.

Sėkmingas  startas visiems
Švietimo ir mokslo ministerijos Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vedėja Laima Jankauskienė sako, kad privalomas priešmokyklinis ugdymas įvestas siekiant visiems vaikams padėti pasirengti sėkmingai mokytis mokykloje, neišskiriant ir sunkiai besiverčiančių, socialinės atskirties šeimų atžalų.
„Priešmokyklinis ugdymas dar 2004 m. atskirtas nuo ikimokyklinio, ieškota įvairių būdų, kaip paskatinti tėvus leisti vaikus į priešmokyklines grupes. Pavyko pasiekti, kad jas lankytų 98 proc. atitinkamo amžiaus vaikų, tačiau norėjosi, kad mokyklai tinkamai pasiruošti galėtų visi šalies šešiamečiai. Ankstyvajam ugdymui ypač didelis dėmesys skiriamas visose Europos šalyse“, – teigia L. Jankauskienė.
Anot jos, Jungtinėje Karalystėje atliktais moksliniais tyrimais įrodyta, kad anksčiau institucinėse ugdymo programose pradėję dalyvauti vaikai gyvenime pasiekia daugiau nei to nedarę bendraamžiai. Bent trejus metus ankstyvajame ugdyme dalyvavę vaikai vėliau ne tik geriau mokėsi, bet ir įgijo geresnes profesijas, gavo geresnius atlyginimus.
Siekiant sudaryti sąlygas visiems vaikams gauti kokybišką ugdymą, įgyvendinamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamas projektas „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo plėtra“.

Galima lankyti  ir pusę dienos
L. Jankauskienė atkreipia dėmesį, kad priešmokyklinio ugdymo grupes nuo rudens privaloma lankyti visiems vaikams, kuriems tais kalendoriniais metais (nuo sausio 1 iki gruodžio 31 d.) sukanka šešeri ir iki pirmos klasės lieka vieneri metai. Taip pat gali būti priimami ir anksčiau subrendę penkiamečiai, kurie buvo tikslingai ugdomi namuose ar vaikų darželiuose. Tokiu atveju vaiko brandą turi įvertinti savivaldybių psichologinės pedagoginės tarnybos.
Siekiant sudaryti galimybes visiems vaikams, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos, įsigyta daugiau mokyklinių autobusų vaikams vežti, investuota į patalpų renovaciją, jos pritaikytos šešiamečių ugdymui.
Minimali priešmokyklinio ugdymo trukmė – 4 valandos per dieną. Atsižvelgiant į šeimų poreikius, priešmokyklinio ugdymo grupė gali dirbti ir ilgiau – 6, 8 ar 10 valandų per dieną. Priešmokyklinis ugdymas šeimai yra nemokamas. Tėvai moka tik už vaikų maitinimą, jeigu steigėjas nėra numatęs papildomo mokesčio, pavyzdžiui, ugdymo priemonėms.
„Norime, kad kuo daugiau vaikų ir kuo anksčiau pradėtų dalyvauti ugdymo programose. Ypač kaimo vietovėse, kur dėl nedarbo ar kitų priežasčių, tėvai atžalas dažnai prižiūri ir auklėja patys. Todėl į vaikų ugdymą žiūrime lanksčiai: tiek ikimokyklinio, tiek priešmokyklinio ugdymo grupes dabar galima lankyti pusę dienos. Tokiu atveju vaikams nėra privalomas maitinimas ir tėvai nepatiria išlaidų. Tiesa, atokiau gyvenančioms šeimoms gali tekti pasirūpinti atžalų atvežimu į ugdymo įstaigą. Priešmokyklinėje grupėje vaikas įgis draugų, nors trumpą laiką išmoks atsiskirti nuo tėvų, būdamas kartu su bendraamžiais išmoks laikytis bendrų taisyklių, išsiugdys gebėjimą planuoti“, – kalba specialistė.

 

Mokesčiai – kaip už darželį
• Valstybė finansuoja 4 ugdymo valandas per dieną (arba 20 valandų per savaitę).
Steigėjas gali sudaryti lanksčias priešmokyklinio ugdymo grupės darbo valandas – 4, 6, 8, 10 ar 12 valandų per dieną. Kitą dalį dengia savivaldybė (jei ugdymo įstaiga yra savivaldybės) arba tėvai (jei įstaiga privati).
• Tėvai moka tik už vaikų maitinimą. Taip pat – jeigu steigėjas yra numatęs kitą papildomą mokestį, pavyzdžiui, ugdymo priemonėms įsigyti.
• Mokestis už vaikų išlaikymą priešmokyklinio ugdymo grupėse gali būti sumažintas 30, 50, 60 ar 80 proc., o kai kurios šeimos nuo jo atleidžiamos.
• Priešmokyklinės grupės gali būti steigiamos darželiuose, mokyklose, kitose įstaigose pritaikius patalpas šešiamečių ugdymui.

Naudoja daug priemonių
Pasak Marijampolės vaikų lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorės Dalytės Luckuvienės, prieš mokyklą svarbiau sustiprinti vaikų socialines kompetencijas nei išmokyti juos skaityti ar rašyti. „Mūsų tikslas – suteikti dorinės ir socialinės brandos pradmenis, kultūros pagrindus. Svarbiausia, kad priešmokyklinio ugdymo grupėse vaikai išmoktų bendrauti tarpusavyje – nesipykti, dalytis daiktais, laikytis tam tikrų taisyklių“, – akcentuoja ji.
Dvi priešmokyklinio ugdymo grupes šiame darželyje nuo rugsėjo lankys 40 vaikų. Jie bus ugdomi pagal Priešmokyklinio ugdymo bendrąją programą, taip pat bus naudojamas ugdymo priemonių komplektas „OPA PA!“. Darželyje taikoma ir speciali pilietinio ugdymo programa: auklėtiniai švenčia tradicines šventes, rengia savo darbelių parodas, įvairius pilietinius projektus. Darželis netgi turi savo seklyčią. Be to, nuo rudens daug dėmesio bus skiriama lauko pedagogikai – planuojama daug veiklų gryname ore.

Ugdomi per žaidimus
Priešmokyklinio ugdymo programa nesudėtinga ir pritaikyta pagal amžių – 4–6 m. vaikai stebėdami, tyrinėdami ir žaisdami lavina savireguliaciją, mokosi tikslingo elgesio, susipažįsta su raidėmis, skaičiais. Programą tėvai gali paskaityti Švietimo ir mokslo ministerijos svetainėje www.smm.lt.

Laura Martinkėnaitė

zenklai

 

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika