Poeto vardą garbingai neša gimnazija
1989 m. gegužės 20 d. Igliaukos vidurinei mokyklai buvo suteiktas A. Matučio vardas. Dabar tai – Igliaukos A. Matučio gimnazija.

Geros ugdymo sąlygos
Gimnazijos direktorė Janina Alesienė sako, kad čia ugdymo sąlygos net geresnės negu kai kuriose miesto mokyklose.
„Mes turime aplink tiek puikių vietų, kur galima vesti neformalias pamokas. Štai vasarą prie šalia esančio Yglos ežero buvome pasikvietę narus, ugniagesius gelbėtojus, kad pademonstruotų vaikams savo darbo specifiką. Iš tiesų, nenoriu sutikti, kad mieste mokiniams sąlygos geresnės. Mes taip pat turime labai daug galimybių, tik reikia noro jas išnaudoti. Džiaugiuosi iniciatyviu pedagogų kolektyvu, kuris turi įdomių idėjų ir jas įgyvendina. Tai padeda labiau sudominti, motyvuoti mokinius, jie noriau mokosi, pasiekia geresnių rezultatų“, – sako direktorė.
Jai pritaria pavaduotoja Edita Miklovienė, sakydama, kad vyksta ir bendros literatūros, šokio pamokos su Liudvinavo Kazio Borutos gimnazija. Netradicinės pamokų formos patinka mokiniams, padeda paįvairinti kasdienį mokymąsi, susirasti naujų draugų, pabendrauti su kitų mokyklų kolektyvais, pasidalinti patirtimi, pasimokyti vieni iš kitų.
„Neturime jokių sunkumų išsivežti vaikus į naujas erdves, vietas, kurios padeda įsisavinti naujas žinias, įgyti naujų įgūdžių. Mokykla turi net keturis mokyklinius autobusiukus, tad dėl transporto problemų nėra. Aišku, juos išlaikyti kainuoja nepigiai, bet ir vaikų pavėžėjame daug: 130 mokinių vežama į pamokas ir iš jų, vykti tenka net penkiomis skirtingomis kryptimis. Iš viso šiuo metu turime 225 mokinius“, – pasakojo direktorė.
Ji pasidžiaugė, kad vaikai gausiai lanko tautinių šokių kolektyvą „Tryptukas“, vadovaujamą Magdalenos Venskūnienės. Krepšinio klubas „Kadis“ jau ketvirti metai mokyklos salėje rengia treniruotes mažiesiems krepšininkams. Treneris Aurimas Liuiza sugeba sudominti ir pritraukti nemažai norinčiųjų sportuoti. Vaikai vyksta į varžybas, net ir zonines, mokykla visada suteikia autobusą.
Sudomina gamtos mokslais
Chemijos ir biologijos mokytoja metodininkė Ilona Prajarienė sako, kad jau 30 metų mėgaujasi darbu pagal profesiją savo gimtajame kaime. Siekdama sudominti mokinius, pamokas veda ir Žuvinto rezervate, ir Kazlų Rūdos miško muziejuje, Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejuje, prie Yglos ežero, miške.
Jos iniciatyva mokiniai aktyviai dalyvauja įvairiuose aplinkosaugos projektuose, konkursuose. Visa mokyklos bendruomenė su dideliu užsidegimu jau porą metų dalyvauja projekte „Mąstau, rūšiuoju, gyvuoju“. Šiame Aplinkos ministerijos rengiamame konkurse pavyko užimti I vietą šalyje, laimėti susitikimą su „Žalgirio“ krepšininkais, stebėti jų varžybas.
Keletą metų mokykla dalyvauja „Žalios stotelės“ rengiamame projekte „Ekokarta“. Mokiniai sėja, augina augalus, atvyksta dizainerė, kuri pamoko daryti meno darbelius iš gamtos medžiagų.
Kiekvieną pavasarį gamtą mylintys mokiniai vyksta į Varnabūdės mišką kelti inkilų, sodinti medelių, švarinti mišką. Mokytoja skatina juos tyrinėti gamtą, rengti pranešimus, kurti filmus. Moksleiviai vyksta į gamtininkų konferencijas, dalyvavo ES jaunųjų mokslininkų konkurse.
I. Prajarienė papasakojo, kad šiuo metu jaunieji tyrėjai, bendradarbiaudami su Vytauto Didžiojo universitetu, dalyvauja tarptautiniame projekte apie samangyvius. Tai mažai Lietuvoje ištirti organizmai, matomi tik per mikroskopą. Beje, mokykla turi gerą mikroskopą su kamera, todėl puikiai galėjo stebėti samangyvius, juos nufilmuoti. Dvi rūšis samangyvių mokiniai aptiko ir Yglos ežere. Dabar jau ruošiamasi finaliniam projekto etapui, kuris vyks Lenkijoje, ten ir bus pristatomas igliaukiškių sukurtas filmukas.
Vaikai aktyviai dalyvauja Jaunųjų miško bičiulių sambūrio veikloje: konkursuose, akcijose. Turėjo galimybė paatostogauti Karklėje, prie jūros.
Pedagogė apgailestavo, kad neliko buvusios Gamtos tyrimų ir ekologinio švietimo stoties, nes jos rengiamus konkursus, kitus renginius moksleiviai buvo pamėgę. Be to, stoties darbuotojai visada noriai konsultuodavo, duodavo gerų patarimų.
Mokytoja kaip savo triūso įvertinimą pamini faktą, kad dalis mokinių pasirenka gamtamokslinės krypties profesijas: miškininkų, ekologų, agronomų, chemikų, gydytojų, aplinkosaugininkų, kineziterapeutų.
Puoselėja mokyklos tradicijas
Buvusią lituanistę Petrutę Strolienę, išėjusią į pensiją, pakeitė jos mokinė Aušra Brusokienė. Ji sugrįžo dirbti į savo gimtinę, į buvusią savo mokyklą.
Antrus metus mokykloje dirbanti pedagogė stengiasi puoselėti senąsias mokyklos tradicijas, tai vadina savo misija. Taip pat ir kurti naujas.
25 metus išdirbusi su miesto mokiniais mokytoja sako, kad kaimo vaikai turi daug privalumų, o siekiai ir uždaviniai – visur tie patys. Pasak jos, kaimo vaikų vidinis pasaulis turtingesnis.
„Mano prioritetas – netradicinės pamokos ir inovatyvių technologijų naudojimas. Netradicines pamokas vedžiau V. Mykolaičio-Putino tėviškėje, ant Aušrakalnio. Apie jo kūrybą diskutavome su klebonu R. Maceina, vykome net į Kauno kunigų seminariją. Sakmes ir legendas nagrinėjome ant Yglos ežero kranto. Pažinti nuotykių skonį per knygas mums padėjo miestelio bibliotekininkės Dalia ir Gražina, kurios visada noriai bendradarbiauja su mokykla.“
Visa tai padeda ugdyti mokinių kūrybiškumą, puoselėti tradicijas, skatina pilietiškumą. Motyvaciją ir smalsumą skatina bendri renginiai, išvykos. Igliaukoje su Marijampolės „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos mokiniais buvo surengtas kino vakaras, su Prienų r. Naujosios Ūtos mokykla pernai surengtas renginys Tarmių metams pažymėti.
Planų ateičiai mokytoja taip pat turi daug. „Igliaukoje jaučiuosi labai gerai, kaip ir priklauso namuose. Stengiuosi skatinti mokinių kūrybinę saviraišką. Nors pernai nevyko „Auksinio rudenėlio“ konkursas, bet mes sukūrėme savo projektą, rinkome geriausią mokinių kūrybą. Neformalusis ugdymas gali būti labai gera priemonė paskatinti, suaktyvinti formalųjį ugdymą“, – pasakojo mokytoja.
Pradinių klasių mokytojų metodinio būrelio pirmininkė Asta Tarasevičienė papasakojo apie pradinukų veiklas. „Stengiamės dalyvauti visur, kur tik galime – ir mokyklos renginiuose, ir savivaldybės. Mūsų tradicija – mokslo metus užbaigti „Poezijos pavasarėliu“. Skatiname vaikus kurti, į susitikimus pasikviečiame poetų, rašytojų. Smagu, kad vaikai tikrai nori kurti, rašo eilėraštukus, yra aktyvūs. Projekto „Mažasis poetas“ tikslas – išrinkti nugalėtoją. Tai vaikus motyvuoja, skatina pasistengti.“
Igliaukos pradinukai – aktyvūs dailiojo rašto konkurso „Plunksnelė“, skaitovų konkurso, mažųjų matematikų konkurso „Kengūra“ dalyviai. Vaikai noriai dalyvavo velykiniuose margučių gamybos konkursuose, kūrė ir Didįjį margutį.
Visos Igliaukos pradinių klasių mokytojos – buvusios šios mokyklos mokinės, tad pažįsta savo mokinių tėvus ir net senelius. „Negalime dirbti bet kaip, abejingai, esame atsakingos prieš mokinių šeimas. Stengiamės ugdyti taip, kad vaikai nesiskirtų nuo miestiečių. O šių dienų mokiniams reikia nepaprastų pamokų, neįprastų priemonių. Dirbame ne tik klasėje, vykstame ir į biblioteką, kitur ieškome įdomių galimybių. Siekdami sudominti įtraukiame ir tėvus, senelius – kartu pynėme Velykų vainikus iš vytelių, marginome margučius“, – pasakoja mokytoja A. Tarasevičienė.
Svarbi mokinių meninė saviraiška
Technologijų mokytoja metodininkė A. Čebatorienė, pati menininkė, skatina mokinius su savo kūryba dalyvauti savivaldybės ir respublikiniuose projektuose. Tai fotografijų paroda „Visi mes – Lietuva“, fotokonkursas „Lietuva, Tavim džiaugiuosi ir didžiuojuosi“, apyrankių pynimo akcija „Lietuvai ir man“, fotoparoda „Žiema pagal N. K. Čiurlionį“. Mokykla nuolat dalyvauja Marijampolės moksleivių kūrybos centro rengiamame eglučių puošimo renginyje, taip pat konkursuose „Jurgeli meistreli“, „Sidabro vainikėlis“, meninės raiškos festivalyje „Aš viską galiu“. Mokiniai nuolat užima prizines vietas savivaldybės technologijų olimpiadoje. Firminis mokyklos renginys – fotoparoda „Aš myliu Igliauką“.
Rasa Slabodienė, muzikos vyr. mokytoja, papasakojo, kad stengiamasi puoselėti mokyklai vardą davusio poeto atminimą: vyksta dainų konkursai jo eilių tekstais, vaikai patys kuria daineles jo žodžiams, taip populiarinama poeto kūryba. Neseniai imta švęsti mokyklos vardadienį gegužės 20-ąją. Nemažai renginių perkeliama į A. Matučio muziejų-sodybą.
Daugeliui įsiminė gimnazijoje rengiamas projektas „Tau, vaikuti“, kurį rengia muzikos mokytoja. Į jį atvyksta kitų mokyklų mokiniai, susipažįsta su gimnazija ir Igliauka. Šio muzikinio festivalio baigiamasis koncertas paprastai vyksta miestelio kultūros namuose.
„Vaikai noriai dalyvauja, visi daro tai, ką geriausiai sugeba. Stengiamės, kad kiekvienas mokinys mokėtų padeklamuoti bent po vieną Matučio eilėraštį“, – sako R. Slabodienė.