www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Tapo ypatinga vieta

Kasmet daugybę žmonių iš visos Lietuvos sutraukia „Ąžuolyno diena“ (2012 metų nuotrauka).
Kasmet daugybę žmonių iš visos Lietuvos sutraukia „Ąžuolyno diena“ (2012 metų nuotrauka).

Nors Jono Basanavičiaus asmenybę ir veiklą primena daug kas, bet jo gimtinė Ožkabalių kaime (Vilkaviškio r.) – ypatinga. „Tai vieta, kurioje susipina istorinė praeitis, tradicijos, kultūrinė ir edukacinė veikla. Neiname į gausą, o einame į kokybę“, – sako muziejaus Jono Basanavičiaus gimtinė direktorė Rūta Vasiliauskienė. Šioje vietoje, iš tiesų skleidžiančioje ypatingą energetiką, įvairiausius renginius per metus apsilanko ir signataro takais paklaidžioja ne vienas tūkstantis skirtingo amžiaus žmonių. Ši vieta saugo prisiminimus apie išskirtinės asmenybės gyvenimo pradžią ir jo prasmingą kelią, čia galima pamatyti išsaugotą jo gimtinės vaizdą. Muziejaus kolektyvas – 10 žmonių – puoselėja didžiulę sodybos teritoriją ir kuria įsimintinus renginius.
J. Basanavičius rašė, kad pirmą kartą jų pavardė paminėta 1694 metais, o gyvenamasis namas statytas 1832-aisiais: didžiulį kiemą iš keturių pusių supo medinė gyvenamoji stuba, didelis senos architektūros kluonas su erdviomis palėpėmis, medinė dviejų dalių klėtis, du dideli tvartai baltomis plūkto molio sienomis.

Nuošaliau stovėjo molinė aliejinė, dar atokiau medinė jauja linams džiovinti. Pastatai buvo dengti šiaudais, vėliau perdengti skiedromis. Muziejuje stengtasi atkurti ne vien aplinką, sodybos vaizdą, bet ir išsaugoti ir tradicijas. Tai ir kulinarinis paveldas, ir gyvos senosios vestuvių, krikštynų tradicijos, 14 edukacinių programų.
Susipažįstama su muziejuje esančiomis ekspozicijomis, valstiečių namų apyvokos daiktais ir darbo įrankiais, išklausoma pasakojimo apie J. Basanavičiaus vaikystę, šeimą, įdomias istorijas. Ekskursijoje po Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyną lankytojai sužino jo istoriją, aplanko vardinius ąžuolus, išgirsta apie ąžuolų rūšis, jų sodinimą, naudą, apie ąžuolą lietuvių liaudies mitologijoje, tautosakoje, etnografijoje. Paragauja šių ąžuolų gilių kavos.

Į renginius gausiai susirenka ir suaugę, ir vaikai.
Į renginius gausiai susirenka ir suaugę, ir vaikai.

Protų mūšiai „Ką žinau apie Suvalkijos etninę kultūrą?“, „Ką žinau apie Joną Basanavičių?“, „Pažink Sūduvos krašto signatarus“ leidžia pasitikrinti žinias ir daug sužinoti. Vis daugiau lankytojų susidomėjimo sulaukia kasmetiniai tradiciniai renginiai. Istoriniai-literatūriniai skaitymai „Čia stovėjo Atgimimo vygė“, skirti Vasario 16-ajai. Per laiką susiklostė tradicija į šį renginį kviesti Jono Basanavičiaus premijos laureatus: vyksta pokalbiai, diskusijos, liečiantys istoriją. Balandžio mėnesį – „Ąžuolyno diena“ (anksčiau renginys vadintas „Signatarų sueiga“).
Birželio mėnesį lankytojus suburia tradicinis Sūduvos folkloro festivalis „Žalias ąžuolėli“, o rudeniop vyksta tradicinis regiono mėgėjų teatrų festivalis „Atžalynas“, išaugęs iki dviejų dienų. Fotografijų konkurso „Viešnagė Jono Basanavičiaus gimtinėje ir Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyne“ dalyviais gali būti bet kas. Svarbiausia užduotis – nuotraukose atspindėti J. Basanavičiaus gimtąją sodybą, Tautinio atgimimo ąžuolyną, renginius ir edukacinę veiklą. Nuotraukos kruopščiai atrenkamos, jos patenka į kalendorių. Konkurso dalyviai apdovanojami per J. Basanavičiaus gimtadienį lapkričio mėnesį.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika