Andrius Burba: „Save atradau fotografijoje. Dabar tobulėsiu“

Apie iš Marijampolės kilusį fotografą Andrių Burbą kalba ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių žiniasklaida. Tarptautinio dėmesio vaikinas sulaukė neįprastu rakursu įamžinęs kates, šunis, triušius, net ir arklius. Tačiau tai – tik pradžia. Vaikinas svajoja savo fotografijose įamžinti kuo daugiau skirtingų gyvūnų, tarp kurių ir plėšrieji tigrai.
Svajojo apie reklamos fotografiją
Su fotografija ir fotoaparatu Andrius susipažino būdamas 14 metų. Pirmiausiai pro devinto aukšto langą fotografavo gimtosios Marijampolės peizažus, vėliau ėmė fiksuoti atskirus gamtos elementus, miesto gatves, žmones, taip pat ir gyvūnus. Pamažu tobulėjant technikai, fotografavimo įgūdžiams Andrius sukaupė nemenką fotografijų archyvą. Norėdamas pasidalinti nuotraukose užfiksuotomis akimirkomis, emocijomis ir įspūdžiais Andrius, dar būdamas mokinys, Marijampolėje surengė net 7 personalines parodas.
Baigęs Marijampolės Rygiškių Jono gimnaziją vaikinas išvyko į Vilnių. Pradėjęs dirbti profesionalioje studijoje su fotografija susipažino iš naujo. Prieš jo objektyvą stodavo įvairūs mados, šou verslo, pramogų pasaulio žmonės. Tuomet vaikinas suprato, kad jo svajonė – reklamos ir mados fotografija. Supratęs, ko iš tiesų nori, Andrius kryptingai ėjo tikslo link. Kantriai ir kruopščiai dirbęs vaikinas pradėjo skinti ilgo ir sunkaus darbo vaisius. Jo nuotraukos ėmė puikuotis reklamų stenduose, žurnalų viršeliuose. Atrodė, viskas ėjosi teisinga linkme, tačiau Andrius neslepia, kad iki visiškos laimės kažko trūko.

Katės iš apačios
Kartą internete pamatęs, kaip žmonės namuose ant stiklinio stalo pastatę savo katę fotografuoja iš apačios, Andrius labai susidomėjo ir nustebo, kaip keistai ir kartu juokingai jos užlenkia savo letenas. Gyvendamas pas tėvus Marijampolėje Andrius taip pat augino katę, todėl tokiu netikėtu rakursu gyvūną norėjosi nufotografuoti ir jam pačiam.
– Mano tikslas buvo padaryti ne vieną nuotrauką, o visą jų seriją, todėl idėją ir pirmą mano paties padarytą nuotrauką skyrė visi metai. Teko pasukti galvą, kaip į vieną vietą suburti daug kačių. Pamatęs skelbimą apie rengiamą kačių pa-rodą supratau, kad tai yra, ko man reikia, – prisiminė Andrius.
Sumontavęs specialią kačių iš apačios fotografavimo studiją Andrius parodoje nufotografavo 29 kates. Atrinkęs po vieną kiekvienos iš jų nuotrauką pirmiausiai paskelbė socialiniame tinkle „Facebook“. Nuotraukos sulaukė itin daug dėmesio, komentarų ir pagyrų. Projektu ėmė domėtis užsienio ir tik vėliau Lietuvos žiniasklaida. Andriaus darytos nuotraukos apskriejo JAV, Europos, Azijos šalis. Negana to, kačių nuotraukas išspausdinti pasisiūlė Vokietijos leidykla. Knyga „Unter katzen“ Andriui dabar primena projekto „Underlook“ pradžią.

Ant stiklo užkėlė šunis ir triušius
Katės iš tiesų buvo tik pradžia. Į projektą „Underlook“ vaikinas vėliau įtraukė ir šunis. Pasak Andriaus, fotografuojant kates buvo įdomu stebėti, kaip jos dėlioja kojas sėdėdamos, kaip jų kūnas išsiriečia gulint. Vaikino teigimu, lygiai taip pat įdomu buvo pamatyti, kaip tai daro šunys, todėl kilnojamą „Underlook“ studiją Andrius nusivežė ir į šunų parodą.
– Fotografuojamos katės buvo kiek pasipūtusios, demonstravo aikštingą charakterį – darė tai, ką norėjo jos, o ne aš. Tuo tarpu šunys buvo visiškai kitokie. Jie buvo žaismingi, lengviau pasidavė mūsų įtakai – kai kurie gaudė žaislus ir skanėstus, – sakė A. Burba.
Tiesa, šunų nuotraukų internete niekas nematė – vaikinas jas parodė leidyklai, kuri sutiko šunų, kaip ir kačių, nuotraukas sutalpinti į knygą.
Bet čia Andrius nesustojo. Nufotografavęs daugeliui pažįstamus kates ir šunis vaikinas ėmė mąstyti apie kiek kitokius žmonių prijaukintus gyvūnus. Andrius rinkosi tarp vištų ir triušių, tačiau ir vėl pastebėtas skelbimas apie triušių parodą lėmė, kad į projektą buvo įtraukti būtent šie gyvūnai.
– Smagu, kai žavimasi nuotraukose užfiksuotais gyvūnas, komentaruose dalijamasi emocijomis.
Tai ir skatino imtis projekto tąsos. Žinoma, įdomu ir pačiam stebėti vis kitus gyvūnus, su jais susipažinti. Pavyzdžiui, fotografuodamas triušius pamačiau, kokie jie yra keisti, bet kartu ir labai mieli. Sužavėtas šio gyvūno nusprendžiau ir pats pradėti auginti triušį. Man artimesnės yra katės, juk tėvų namuose 14 metų augau su šiuo gyvūnu. Namuose Vilniuje norėjau ir pats auginti katę, bet dar dirbant su projektu „Under-cats“ (angl. „katės iš apačios“) sužinojau, kad esu joms alergiškas. Triušiai man nekelia jokio pavojaus, todėl pagalvojau: kodėl gi ne? Ir štai jau kuris laikas augintinis teikia man džiaugsmo, nepaisant to, kad kartais nugraužia vieną kitą laidą, – juokėsi Andrius.

Į projektą įtraukė arklius
Sakoma, kad apetitas atsiranda bevalgant. Andrių ir jo projektą „Underlook“ būtų galima apibūdinti lygiai taip pat. Iš apačios nufotografavęs kates, šunis, triušius ir matydamas, kad susidomėjusių žmonių daugėja, Andrius nusprendė imtis šio to didesnio ir sumanė iš apačios, užkėlęs ant stiklo, nufotografuoti arklius. Pasak vaikino, į projektą „Underlook“ jis sąmoningai įtraukdavo tik smulkius ir nedidelius gyvūnus, kuriuos galėdavo atlaikyti jo turimas stiklas. Todėl Andrius suprato, kad norint nufotografuoti arklius teks atsakingai padirbėti.
– Iš pradžių galvojau, kad tai apskritai neįmanoma, tačiau ta mintis tiek ilgai sukosi mano galvoje, kad ėmiausi realių veiksmų. Išėjau iš darbo ir pradėjau organizuoti fotosesiją. Teko surasti tinkamą vietą, įrengti studiją, užsakyti pagaminti stiklą, kuris galėtų išlaikyti tokį sunkų gyvūną, kadangi paprastai tokių niekas negamina. Taip pat surasti ir arklių, kurie galėtų pozuoti, – prisiminė fotografas.
Stiklą, ant kurio buvo fotografuojami arkliai, Andrius vis dėlto surado. Jis buvo 3 metrų ilgio, 175 cm pločio ir 30 mm storio. Andriaus teigimu, iš tiesų tai ne vienas, o net trys grūdinti stiklai. Pagal atliktus skaičiavimus toks stiklas buvo tinkamas atlaikyti didžiulį svorį, taigi ir arklį, todėl baimės, kad stiklas arkliui užlipus sutrūks, nebuvo. Didesnį nerimą fotografui kėlė patys arkliai. Andrius baiminosi, ar arkliai išdrįs lipti ant paviršiaus, kuris yra permatomas ir slidus. Iš tiesų, iš 8 fotosesijoje dalyvavusių arklių ant stiklo nufotografuoti pavyko tik penkis. Kiti, pasak Andriaus, tiesiog bijojo lipti ant „niekur“. Nepaisant to, pakako ir 5 arklių, kad „Under-horse“ (angl. „arkliai iš apačios“) projekto nuotraukos išvystų dienos šviesą. Anot vaikino, labiausiai už tai dėkoti reikėtų fotosesijos komandos nariams – dresuotojams, kurie labai stengėsi, kad arklys ne tik užliptų ant stiklo, bet ir stovėtų skirtingomis pozomis. Pasak Andriaus, šioje vietoje labai padėjo cukrus, kuris yra didžiausias arklių skanumynas.
Kaip ir reikėjo tikėtis, Andriaus fotografijos iš apačios ir vėl sulaukė didelio susidomėjimo. Tik šį kartą dėmesys buvo dar didesnis.
Apie projektą „Under-horse“ vis dar kalbama radijo stotyse, apie Andrių rengiami televizijos reportažai, rašomi straipsniai ir spausdinamos jo projekto nuotraukos. Apie iš Marijampolės kilusį fotografą taip pat rašė didžiausi Britanijos, Skandinavijos laikraščiai. Andrius džiaugiasi tokia tarptautine projekto sėkme, tačiau labai nesididžiuoja. Sako tiesiog nuoširdžiai darantis tai, kas jam patinka, o kai dirbi nuoširdžiai, sėkmė ateina pati.
Svajoja nufotografuoti tigrus
Įgyvendindamas kiekvieną naują projektą Andrius sau kelią tikslą išmokti kažką naujo ir nuolat tobulėti, todėl nuotraukų serija „Under-horse“ išplito ne tik skaitmeniniu, bet ir popieriniu pavidalu. Popierinių arklių ir kitų jo iš apačios fotografuotų gyvūnų nuotraukų galima įsigyti jo interneto puslapyje www.getunderlook.com.
Anot Andriaus, įgyvendinęs projektą „Under-horse“ jis įsitikino, kad labai norint ir tikint savo idėja galima padaryti beveik neįmanomus dalykus, todėl dabar svarsto galimybę iš apačios fotografuoti tigrus.
– Projektą pradėjau nuo mažų kačių fotografavimo, o dabar būtų įdomu pamatyti, kaip iš apačios atrodo didelės katės – tigrai. Būtų smagu bandyti juos sudominti, pamatyti, kaip gyvūnai reiškia emocijas kūnu ir jas nufotografuoti. Artimiausiuose planuose yra būtent tigrai, tačiau apskritai kalbant norėčiau iš apačios nufotografuoti kuo daugiau ir įvairesnių gyvūnų, – planais dalijosi iš Marijampolės kilęs fotografas Andrius Burba.