www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Su spauda – beveik 50 metų

Juozas Bilinskas visą gyvenimą dirba spaustuvėse.
Juozas Bilinskas visą gyvenimą dirba spaustuvėse.

UAB „TeleSAT pressa“ spaustuvės direktoriumi dirba Juozas Bilinskas, turintis beveik 50 metų darbo patirtį. Anot paties direktoriaus, su spauda jis draugauja nuo 1970-ųjų. Darbo pradžia buvo Baltarusijoje, Minske, kur mokėsi poligrafijos. Teko dirbti prie leidinių spausdinimo, laužymo, rinkimo linotipu.
Šakių rajone gimęs ir užaugęs J. Bilinskas negali pasakyti, kas jį paskatino rinktis tuo metu mažai kam žinomą specialybę. „Tiesiog man patiko šis darbas“, – sako spaustuvės direktorius, nuo 1973 metų pradėjęs dirbti Šakių spaustuvės vedėju. Pasak J. Bilinsko, Šakių spaustuvėje tuo metu buvo spausdinamas rajono laikraštis „Draugas“, tebeeinantis iki šių dienų, ir visa blankinė produkcija. Buvo vienas linotipas (teksto eilučių rinkimo ir liejimo spaudai mašina) ir iškilioji spauda. „Blankus rinkome rankomis, o laikraštį linotipu. Tai ilgas darbas. Vieną puslapį rinkdavo vienas žmogus. Keturiems puslapiams surinkti reikėjo keturių darbininkų. Atsiradus linotipui, pakako dviejų rinkėjų“, – pasakoja J. Bilinskas.
Anot spaustuvės vedėjo, korektūrų taisymas užtrukdavo labai ilgai, pataisius vieną žodį, reikėdavo perrinkti visą eilutę ar pastraipą. Jeigu taisymų daug, rinkėjui vargas. Ilga procedūra būdavo ir su nuotraukomis. Paruošti spaudai jas veždavo į Kauną. Savaitė praeidavo, kol nuotrauką išspausdindavo laikraštyje. Pasak J. Bilinsko, darbą sunkindavo ir tai, kad kiekvieną žingsnį reikėjo derinti su partijos komitetu, už klaidas atsiskaityti partiniams darbuotojams.
Šakių spaustuvės vedėju J. Bilinskas dirbo 22 metus. 1995 metais prikalbintas tuomečio valdytojo Kosto Kyno, jis pradėjo dirbti Marijampolėje, „TeleSAT pressa“ spaustuvės direktoriumi. Jai tebevadovauja ligi šiol. Šiuo metu spaustuvėje dirba šeši darbininkai.
Anot J. Bilinsko, darbas spaustuvėse pasikeitęs neatpažįstamai. Iškiliosios spaudos mašinos pakeistos ofsetinėmis, tekstai renkami kompiuteriais. Poligrafinė technika nuolat papildoma ar atnaujinama. Vienu metu „TeleSAT pressa“ spaustuvė spausdindavo net 12 laikraščių, taip pat knygas, blankus, smulkius spaudinius.
J. Bilinskas pripažįsta, kad šiuo metu, lyginant su ankstesniais metais, spaustuvėje darbų sumažėję, norėtųsi intensyvesnės leidybos. Nebespausdinama didelius tiražus turinčių laikraščių. Spaustuvėje leidžiamos knygos, blankinė produkcija, lankstinukai, plakatai vizitinės kortelės, vienas kitas bendruomenių laikraštis.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika