www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Muziejuje gyva Grinių šeimos dvasia

Kambario apstatymas neoriginalus, tik atspindintis tų metų dvasią.
Kambario apstatymas neoriginalus, tik atspindintis tų metų dvasią.

Pernai gruodžio 17 d. sukako 150 metų, kai gimė parlamentinės demokratijos Lietuvoje kūrėjas, Steigiamojo I, II ir III seimų narys, krikščionių demokratų ir valstiečių liaudininkų koalicinės vyriausybės Ministras Pirmininkas, trečiasis Lietuvos Respublikos Prezidentas Kazys Grinius (1866–1950).

Prezidento Kazio Griniaus atminimui Marijampolėje 1997 m. gruodžio 16 d. atidarytas memorialinis muziejus. Jis įsikūrė buvusiame Grinių šeimos name, Bažnyčios gatvėje 23. Čia šeima gyveno nuo 1904 iki 1928 metų. Muziejaus įkūrėjas ir ilgametis vadovas – Vytautas Grinius, dirbęs nuo 1998 m. iki šių metų sausio.
Muziejuje saugomas oficialaus Prezidento portreto, kabojusio prezidentūroje, originalas. Jis išliko atitiktinai, nes buvo užsimetęs rūsyje, todėl nepražuvo sovietmečiu. Net ir rėmas originalus, tik stiklą teko pakeisti.
Čia stovi maketas dalies skulptūros, kuri pastatyta amžinojo poilsio vietoje Selemos Būdoje (Mondžgirėje), Kazlų Rūdos savivaldybėje, ir sukurta skulptoriaus Kęstučio Balčiūno. Taip pat ekspozicijoje – originalios urnos kopija.
Muziejaus salėje stovi originali spausdinimo mašinėlė, kurią lietė paties Prezidento pirštai. Fonduose yra ir Prezidento plaukų sruoga.
Originalių nuotraukų išlikę nedaug, jos saugomos fonduose, kad nepakenktų saulės šviesa. Pasirodo, net Kauno prezidentūra prašė K. Griniaus muziejaus paskolinti eksponatų, nes jų labai mažai teišlikę.
Nors originalių eksponatų ir nedaug, bet čia juntama ta atmosfera, ta dvasia, kuri sklandė, kai čia gyveno nepaprastai spalvinga, įvairiapusė asmenybė – Prezidentas Kazys Grinius ir jo šeima.

Autentiška rašomoji mašinėlė, vienas iš nedaugelio išlikusių Prezidento asmeninių daiktų.Kazio Griniaus ir antrosios žmonos Kristinos Griniuvienės indėlis gelbstint žydus buvo įvertintas 1993 metais, jiems suteikti nacionaliniai apdovanojimai Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiai.Vienintelis originalus atvirlaiškis (jų nėra daug išleista), ant jo – paties Prezidento ranka pieštuku užrašyti žodžiai.

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika