Marijampolės profesinio rengimo centras artėjantį Lietuvos 100-metį pasitinka netradiciškai. Kirpėjo ir floristo mokymo programų mokiniai, vadovaujami mokytojų, gausiai susirinkusiai bendraamžių, dėstytojų auditorijai pateikė teatralizuotą sukurtų darbų programą – atvirą integruotą pamoką „Lietuvos kelias“, kurioje valstybės istoriją atskleidė per mados prizmę.
Per 100 metų mados raidoje įvyko daug permainų, tad moksleiviai pasirinko ryškiausius laikotarpius, atspindinčius tų metų stilių: prieškarinės nepriklausomos Lietuvos retro modelius, hipių laikus, sovietų okupaciją ir to laiko madas. Lietuvos nepriklausomybę simbolizavo tema „Lietuvatė“, o renginį vainikavo nuotakos.
Pasak renginio organizatorių profesijos mokytojų Vaidos Lukšienės, Giedrės Abraitienės, Linos Lelešienės ir Ramunės Žilinskienės, ruošiantis Lietuvos 100-mečiui skirtam renginiui buvo gilinamasi į šalies istoriją, mados niuansus, ieškota atitinkamos literatūros, studijuotos senos nuotraukos.
Vienas iš reikšmingiausių stiliaus akcentų, atspindinčių tam tikrą istorijos laikmetį – šukuosenos. Keitėsi ne tik plaukų kirpimas, sušukavimas, bet ir floristikos detalės – plaukų dekorai, taip pat ir gėlių puokštės.
Pirmasis Nepriklausomybės dešimtmetis – džiazo ir naktinių pasilinksminimų laikas: patrumpinami plaukai ir sijonai, žvilgsniai krypsta į krūtinę ir nugarą atidengiančias dekoltė. 1930-aisiais buvo madingos retro stiliaus prigludusios suknelės, pasiūtos iš kokybiškų, blizgių medžiagų.
Mada egzistavo ir karo metais, kurios ryškiausi akcentai buvo tiesaus drabužio siluetas, vienodumas ir griežtos linijos.
Pasibaigus karui moterys atsikvėpė – pamėgo lengvus, raštuotus lininius audinius, spalvingus sijonus ir palaidines. Gaiviausią laisvės gūsį 7-ąjį dešimtmetį įnešė saviraiškos ir laisvės metai – hipių stilius, kuris, galima sakyti, padėjo pagrindus nepaklusnumui. Savotiška laisvės asociacija buvo gitara ir vaikščiojimas basomis. Tam reikėjo drąsos, juo labiau kad greta „gėlių vaikų“ stiliui būdingų akcentų buvo griežtas tarybinių moterų stilius – tiesios, uždaros tamsios suknelės, kerzo batai ir… raudoni gvazdikai.
Brėkštančios Lietuvos aušra taip pat atnešė madą: juodas, pilkas gedulo spalvas, grandines keitė lietuviškas kostiumas – jos Laisvės simbolis Lietuvaitė.
Modernios Lietuvos 100-metis – sėkmės istorija, valstybei ir jos žmonėms atvertos naujos veiklos erdvės. Per tą laiką keitėsi ir nuotakos stilius. Jai integruotos pamokos „Lietuvos kelias“ rengėjai suteikė pačius gražiausius akcentus: šukuosenas, plaukų puošybą, gėlių puokštes ir iš žiedų sukomponuotą suknelę.
Renginio metu žiūrovams skaidrėse pateikti aktualiausi 100-mečio įvykiai ir jų įtaka madai. Jungiamoji laikotarpių gija – šokiai, kuriuos atliko Meno mokyklos (mokytoja Daina Misiukevičienė) ir Sūduvos gimnazijos (mokytoja Ilona Plikynienė) šokėjai.
Marija BURBIENĖ
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos