Per Lietuvą nubangavo Valstybės nepriklausomybės atkūrimo jubiliejiniai renginiai. Visi 2018-ieji – neeiliniai, švenčių ir akcijų, gražių darbų bus iki pat jų pabaigos, o Vasario 16-oji – tarsi margaspalvis fejerverkas, žymintis antro mūsų valstybės šimtmečio pradžią…
Dar praėjusiais metais prasidėję įvairiausi renginiai po Naujųjų vis labiau įsibėgėjo: jau būta ir parodų, knygų pristatymų, konferencijų, gražių akcijų kultūros, ugdymo įstaigose. Marijampoliečiams vienas svarbiųjų akcentų – Lietuvos kultūros sostinės atidarymas sausio mėnesį. Vasario 16-oji ir Marijampolėje bei savivaldybėje, ir Kazlų Rūdos bei Kalvarijos savivaldybių centruose, ir kaimuose bei miesteliuose minėta keletą dienų.
Vienas ryškiausių renginių vasario 15 dieną vyko Rygiškių Jono gimnazijoje, iš kurios, kaip pabrėžiama kalbant apie kelią į Nepriklausomybę, sklido šviesa, apėmusi visą Lietuvą.
Nuskambėjus „Tautiškai giesmei“ ir aidint susirinkusiųjų plojimams buvo atidengta atminimo lenta „Rygiškių Jono gimnazijos auklėtiniai – Vasario 16-osios akto signatarai“. Joje įrašytos visų šešių čia besimokiusių valstybės kūrėjų pavardės, atminimo lentos autorius – skulptorius Kęstutis Balčiūnas, o šią dovaną gimnazijai įteikė „Rotary“ klubas. Jo prezidentas Henrikas Kelpša sveikindamas visus sakė, kad valstybinės šventės skatina atsigręžti į istoriją, įvertinti tai, kas nuveikta, ir susimąstyti apie ateities darbus. „Vasario 16-oji prasidėjo nuo šios vietos, drąsių ir ryžtingų čia savo kelią pradėjusių žmonių. Mums didelė garbė čia būti“, – sakė kunigas, teologijos dr. Kęstutis Žemaitis, pašventinęs atminimo lentą.
Gimnazijos vestibiulyje dabar visus sutinka trys bareljefai, kuriuose įamžintas tautos patriarchas Jonas Basanavičius, kalbininkas Jonas Jablonskis ir „Tautiškos giesmės“ autorius Vincas Kudirka. Šių darbų autorius – skulptorius Remigijus Kupčikas, už dovaną gimnazija dėkinga Marijampolės savivaldybei. Marijampolės savivaldybės merei Irenai Lunskienei ir gimnazijos direktoriui Vilhelmui Petkevičiui perkirpus simbolinę juostelę buvo pasidžiaugta prasmingomis dovanomis, visiems dalyviams linkėta ne tik švenčių proga prisiminti gimnaziją ir čia užsukti. Po to visi pakviesti į konferenciją.
…Vasario 16-oji prasidėjo akcija senosiose Marijampolės kapinėse: savivaldybės vadovai, karių, jaunimo atstovai uždegė žvakutes ant savanorių kapų – čia palaidota per 60 vyrų. Šv. Mišias Šv. arkangelo Mykolo bazilikoje aukojo Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila ir vyskupas emeritas Juozas Žemaitis.
Jono Basanavičiaus aikštėje netrūko nei vėliavėlių, nei geros nuotaikos, nors oras (sako, prieš šimtą metų būta itin nemalonaus) nebuvo švelnus. Pučiamųjų orkestro maršui skambant iš bažnyčios atžygiavo dalyvavusieji maldoje už Tėvynę. Buvo pakelta vėliava, nuskambėjo „Tautiška giesmė“, garbės salvės pagerbė Lietuvą, tylos minute atiduota pagarba kritusiems už laisvę. Išnešta gėlių prie Lietuvos prezidento Kazio Griniaus kapo, Lietuvos savanorių kapų ir prie paminklo Tauro apygardos partizanams.
Sveikindama marijampoliečius su valstybės atkūrimo šimtmečiu merė Irena Lunskienė sakė: „Simboliška, kad susirinkome vietoje, kur prieš 130 metų užgimė Vinco Kudirkos „Varpas“, kėlęs lietuvius ir Lietuvą, atvedęs į 1918 metų Vasario 16-ąją. Per šimtą metų varpas neprarado reikšmės, ir šią dvasinės stiprybės dieną, kai stovime susimąstymo kelyje, tegul kiekvieno širdyje skamba maži varpeliai, primindami tai, kas svarbiausia.“
Už gerą tarnybą merės padėkos raštais buvo apdovanota keletas pareigūnų, karių, šaulių. Seimo narys Dainius Gaižauskas, pasveikinęs su šventėmis, grupę marijampoliečių apdovanojo Seimo padėkos raštais. Visus susirinkusius sveikino Seimo narys Juozas Olekas.
…Dar viena akcija – šimtas varpų valstybės šimtmečiui. Šimtas Marijampolės įmonių, organizacijų, mokymo ir kultūros įstaigų pakabino po varpą prie pašto įrengtoje kompozicijoje. Šios dienos popietę ir vakare vyko įvairių renginių daugelyje vietų. Kultūros centras kvietė į spektaklį, primenantį senąją „gadynę“, kino teatre buvo demonstruojamas filmas „Pelėdų kalnas“, o sutemus buvo demonstruojama instaliacija „Šviesos bokštai“ (autorė Jūratė Kadusauskaitė-Preikšienė). Ja norėta simboliškai priminti iš Suvalkijos prieš šimtą metų į visą šalį sklidusią šviesą…
Nijolė LINIONIENĖ
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos