Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Prisiminti – ir ieškoti toliau...

Rimvydas Urbonavičius sako, kad kiek betyrinėtum bet kurį istorinį laikotarpį, visada dar randi svarbių dalykų, tad sustoti negalima. Šventinis vasaris Marijampolėje baigėsi solidžiu Nepriklausomybės šimtmečio paminėjimo akcentu. Kauno regioninio valstybės archyvo Marijampolės filiale atidaryta paroda „Marijampolės miestas 1918–1940 metais: burmistrai, taryba, jų darbai“. Tai – šio filialo vadovo istoriko Rimvydo Urbonavičiaus iniciatyvos ir jo didelio darbo rezultatas. Kaip atidarydamas parodą pats sakė, „Marijampolė šiemet – Kultūros sostinė, 2018 metai – istoriniai, todėl norėjosi parodyti kažką išskirtinio, susijusio ir su miestu (sulaukiame svečių, norisi parodyti ką nors reikšmingo), ir su valstybe. Kalbėdami apie valstybę pirmiausia minime Nepriklausomybės akto signatarus, prezidentus, ministrus, studijuojame jų veiklą, domimės gyvenimu… O vietose nemažesnis vaidmuo teko tuomečiams vadovams. Gintaras Dručkus (dešinėje) ir Ramojus Kraujalis gražiai atsiliepė apie Marijampolės archyvo veiklą ir šią parodą.Rengiant parodą orientavausi į burmistrus, nes savivaldos lygmeniu jie buvo tikrai svarbūs. Kiek buvo įmanoma, surinkta ir rodoma medžiaga – tikrai ne visa – apie visus Marijampolės burmistrus, nes ir kiekvienam būtų galima skirti atskirą parodą. Visi jie yra mūsų kraštiečiai, dirbo ne tik miesto, bet ir visos Lietuvos labui“. R. Urbonavičius trumpai apžvelgė ekspoziciją – ilgėliau reikia sustoti prie nuotraukų, dokumentų (kai kurie tikrai unikalūs, kai kas rasta ar išsiaiškinta visai neseniai), pasigilinti, pastudijuoti…
Eliziejus Draugelis, Juozas Sirutis, Juozas Barkauskas, Antanas Staugaitis, Juozas Maurukas… Apie vienus buvo ir tebėra žinoma mažiau, apie kitus – daugiau, džiugina tai, kad vis atrandama naujų dokumentų, abejones kėlusių faktų patvirtinimo (ar paneigimo). R. Urbonavičius pasidžiaugė, kad daug kas padėjo, nes „be kolegų pagalbos būčiau dirbęs ir ilgiau, ir surinkta, sužinota būtų daug mažiau. O kad reikia dirbti nuolat, rodo ir tas faktas, jog prieš keletą dešimtmečių buvusius įvykius jau sunku tiksliai atsekti – todėl reikia nuolat viską kaupti ir saugoti“.
Parodos atidarymas sulaukė didelio dėmesio... Marijampolės savivaldybės merė Irena Lunskienė dėkojo visiems, kurie jubiliejiniais ir Kultūros sostinės metais daro gražius darbus, džiugina renginių įvairove. Marijampolės regionas išaugino daugybę ryškių asmenybių – jas parodyti, apie jas kalbėti turėtume ne tik šiais metais. Dėkodama Rimvydui Urbonavičiui už iniciatyvas ir istorijos tyrinėjimus merė įteikė jam istorinį ženklą.
Į parodą gausiai susirinko marijampoliečių, atvyko didelis būrys kolegų ne tik Vilniaus, Kauno – net iš Telšių ir kitų miestų. „Kultūros atminties institucijos“ – taip įvardijo archyvus, muziejus Lietuvos vyr. archivaras Ramojus Kraujalis, pasidžiaugęs gražiu bendravimu ir bendradarbiavimu ir akcentavęs, kad R. Urbonavičius dažnai darbuojasi įvairiuose archyvuose. Įdomia, informatyvia paroda pasidžiaugė bei marijampoliečius, tapusius Kultūros sostinės gyventojais, sveikino Kauno regioninio valstybės archyvo vadovas Gintaras Dručkus.
Paroda Marijampolės archyve (P. Butlerienės g. 9) dar tik pradėjo veikti, susipažinti su miesto istorija Lietuvos nepriklausomybės metais galite užsukę čia darbo laiku.

Nijolė LINIONIENĖ
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.