Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Automatiškai išsaugotas juodraštis

Kunigas Antanas Saulaitis ne tik papasakojo daug įdomių dalykų apie žmones, su kuriais bendravo, bet ir įteikė galerijai dovaną – savo knygą (šalia parodų koordinatorė Rasa Žukienė).Po didžiųjų visuotinų iškilmių ir euforijos minint Vasario 16-ąją, šiemet – išskirtinę, jubiliejinę, kita reikšminga šventė – Kovo 11-oji, pripažįsta daugelis, tarsi mažumą lieka pirmosios šešėlyje… Vis dėlto – svarstydami bei sverdami tai, kas Lietuvoje įvyko per šimtmetį tarp dviejų vasarių ir beveik per tris dešimtmečius tarp dviejų kovo mėnesių, istorikai ir visi, neabejingi Lietuvos likimui, sutaria: jei ne ryžtingi veiksmai, pasibaigę svarbiųjų dokumentų priėmimu, viskas būtų kitaip. Abiem atvejais pasauliui buvo garsiai pareikšta: mes esame. Laisvi. Už tų veiksmų buvo konkretūs žmonės, vieni labiau, kiti gal mažiau buvę matomi, tačiau visi verti pagarbos ir atminimo. Prisimename juos šventės dieną, o besisukdami šių dienų karuselėje?..
…Kovas Lietuvos kultūros sostinėje – margas ir gausus įvykių: kultūros vyksmas įvairiose plotmėse siejosi su valstybingumo atkūrimo, jo įtvirtinimo Lietuvoje temomis bei idėjomis, taip pat nemažai renginių buvo skirta senajai liaudies kultūrai, dar vieną kryptį nurodė ir nepaliaujamai artėjanti Šimtmečio dainų šventė. Mėgėjų meno kolektyvų apžiūros ir atrankos – nekasdienis reikalas, skirtingai nei repeticijos, ruošiant itin sudėtingą repertuarą. Yra ir daugiau svarbių dalykų: užsimota pagerbti senuosius liaudies muzikantus (gražiai pristatytas smuikininko Juozo Jančo palikimas), Marijampolės kultūros centre kone mėnesį vyko atrankinė savivaldybės liaudies meno paroda, kurios regioninis turas per lygiadienį Zyplių dvare išaiškino atstovausiančius Suvalkijai šventės parodoje. Smagu, kad iš apskrities atrinkta per dvi dešimtis autorių, net septyni – marijampoliečiai.
Kovo 11-ajai skirtuose renginiuose ryškiausios buvo dar vasarį pasirinktos temos bei tolesnė meninė jų plėtotė: kaimų ir miestelių žmonės turėjo progą dalyvauti ir viktorinose, ir įdomiose akcijose, nemažai dėmesio skirta skautams – Marijampolėje. Čia vyko ir pagrindinis Nepriklausomybės atkūrimo dienos paminėjimas. Viena dalis – jaunosios kartos žodis, kita – įspūdingas mistinis folkmiuziklas „Saulės ratu“, jo autorė ir režisierė marijampolietė Žydruolė Mankauskaitė-Zenevičienė, jos vadovaujamas Kalvarijos folkloro ansamblis „Diemedis“ atgaivino senovės baltų mitologines sakmes bei rėmėsi V. Pietario „Algimantu“…
Tęsiant šią temą būtina paminėti Marijampolės kultūros centro projektą „Sūduvių ugnys – budinam svietą“, rengiamą antrus metus. Du kartus buvo kviečiama į baltiškų amatų dirbtuves (gilintasi į juvelyrikos ir tekstilės paslaptis), o baigiamasis renginys – konferencija „Piliakalnių būtis“ su solidžiais lektoriais.
Gražus renginys „Lietuvos šauk-liai dainos ir žodžio skambesy“, skirtas abiem Lietuvai svarbioms datoms paminėti, kovo pradžioje vyko Meno mokykloje: prisiminti ne tik istoriją, bet ir svarbiausius kultūros augimo nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje faktus kviesti visi norintys.
Svarbus akcentas bendroje renginių mozaikoje – parodos. Pradžią šiam srautui davė Marijampolės archyvo surengta paroda „Marijampolės miestas 1918–1940 metais: burmistrai, taryba, jų darbai“, simboliškai sujungusi abi svarbias šventes. „Gyvuok per amžius…“ – taip vadinosi visą kovą kultūros centre veikusi Marijampolės neįgaliųjų draugijos fotobūrelio „Žvilgsnis“ darbų paroda, kur trylika autorių pateikė savo požiūrį, nuotaikas, įspūdžius daugiausia iš pastarojo meto renginių, užfiksavo mielus kampelius. Tikra švente tapo Magdalenos Birutės Stankūnienės menų galerijoje atidaryta kraštiečio grafiko Broniaus Leonavičiaus paroda „Vilniaus legendos“ bei susitikimas su autoriumi. Dar viena solidi paroda pradėjo veikti Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje: „Žymieji Čikagos lietuviai – Albinas Elskus, Algimantas Kezys, Vaclovas Gutauskas“. Nuotraukos, atspaustos Čikagoje gyvenančio dr. Audriaus Plioplio, yra ir dovana šiai galerijai. Įžvalgomis apie šiuos žmones pasidalijo juos pažinojęs kun. Antanas Saulaitis, atidaryme dalyvavo mecenatė Beatričė Kleizaitė-Vasaris.
Gražia dovana Kultūros sostinės piliečiams tapo Tarptautinę teatro dieną istorinio šokio grupės „Reverence“ ir kamerinio ansamblio „Cantare“ dovanotas vakaras „Didikų rūmų salone – ten, kur meilė ir žavesys“ Dramos teatre.
Dar vienas išskirtinis kovo akcentas – pirmą kartą į Marijampolę atkeliavęs „Kino pavasaris“. Gero kino mylėtojai kartais ryždavosi vykti kitur, o dabar atsirado proga daugumą šio festivalio filmų pamatyti savo mieste. Tai ypatinga dovana Lietuvos kultūros sostinei. Dovanų, didesnių ir mažų, buvo ir dar bus ne viena – svarbu jų nepražiūrėti ir mokėti džiaugtis.
Fotomįslė. Kovą spausdintoje nuotraukoje buvo užfiksuotas dar tuomečio Kapsuko rajono dainų šventės prie Orijos ežero momentas. Niekas iš bandžiusių atspėti (buvo ir versija, kad tai – Kalnų parkas) nebuvo teisus. Primename, kad mįsles mename tik iš mūsų regiono įvykių ar čia esančių objektų.

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.