www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Kuo daugiau keistesnių „ant Lietuvos“…

„Mūsų kūriniai atspindi prosenelių darbų dvasią, nors norime ir naujovių. Per mažai laiko atlieka kūrybai“, – sakė Vidas Cikana. Šalia – Tadas Sideravičius.…tuo gyvenimas gražesnis – spalvingesnis, įdomesnis, pilnas netikėtumų. O „keistesnieji“ – tai visi tie, kas užuot mąstę apie tai, kaip čia daugiau pinigo užkalus (gal, viską metus, emigruoti?), kaimyną ar giminę visokio gėrio gausa perspjovus, ima į rankas kaltą, sėda į stakles ar sukiša rankas į molį. Ir dirba, kuria išmonės sūkuriuose paskendę, dienos nuo nakties neskirdami… Taip mąstė Vidas Cikana – Lukšių (Šakių r.) seniūnas, tautodailininkas, Zyplių dvaro „dvarininkas“… Ir pridūrė, kad ne tik senosios mūsų liaudies kultūros kloduose besikapstantieji ir jiems prapulti neleidžiantys savo darbais, bet ir tie, kas jiems pritaria, juos palaiko, renginius organizuoja ir pamoko, verti pagarbos. Taigi – ir prie „keistesnių“ priskirtini. V. Cikana džiaugėsi, kad Zyplių dvare vėl susirinko Marijampolės apskrities liaudies meno meistrai, o jų geriausi darbai čia eksponuojami po ilgesnio laiko. Daug žmonių apsilanko čia, daug pamato parodas…

Kęstutis Pautienius šalia savo darbų. Tačiau šį kartą susirinkusiems svarbiausia – išgirsti didelės ir kompetentingos komisijos vertinimą, nes paroda atrankinė, įvertinti darbai atstovaus mūsų kraštui liepą vyksiančios Šimtmečio dainų šventės parodoje Vilniuje. Kaip sakė Nacionalinio kultūros centro atstovė ir komisijos pirmininkė Teresė Jurkuvienė, atranka į šią išskirtinę parodą visada sudėtinga, nes visoje Lietuvoje daugybė gerų autorių ir jų darbų, tačiau bendra ekspozicija turi būti įvairi žanrų pasirinkimu, atspindėti geriausiai išlaikytą tradiciją bei regionų savitumą ir, žinoma, meistrystę. Riboja ir parodinės erdvės (šiemet liaudies meno parodą planuojama rengti Augustijonų bažnyčioje), tad, pavyzdžiui, „dėl visa ko“ pas mus nepasirinkta nė vieno sodo, nors Zypliuose jų eksponuojama daug ir fantastiškai gražių… Autoriai pateikė po keletą darbų, atrinkta po vieną ar du, kai kieno – trys, visi jie pateks į solidų katalogą, tačiau pirmininkė sakė, kad į ekspoziciją kai kas gali ir nepatekti (didelėse parodose dėl įvairių priežasčių neišeksponuojama apie 10 proc. darbų…). Ji pasidžiaugė jaunesniais medžio skulptoriais, nors apskritai šio žanro darbų gausos pasigesta, tikru unikumu įvardijo tapytoją Eleną Ruzgienę iš Šakių: 1921 metais gimusi moteris aktyviai dirba, yra laimėjusi „Aukso vainiką“ ir daug kitų apdovanojimų, dalyvauja ir šioje parodoje…
Regiono parodai savo kūrybą pateikė daugiau kaip penkios dešimtys įvairių žanrų atstovų, atrinkta maždaug pusės jų darbai. Smagu, kad gerai įvertinti marijampoliečiai. Į Respublikinę dainų šventės parodą keliaus Kazimiero Barišausko papuošalas, Eduardo Končiaus akvarelės, Almos Kisnieriūtės ir Arūno Matulevičiaus keramika, Kęstučio Pautieniaus ir Tado Sidaravičiaus medžio skulptūros ir Bronės Barauskienės riešinės. Taip pat atrinkta Punsko atstovių Nastutės Sidarienės ir Veronikos Valenskienės tekstilė.
Visus parodoje dalyvavusius sveikino Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kauno bendrijos pirmininkas Valentinas Jazerskas bei kiti vertinimo komisijos nariai, Šakių rajono kultūros vadovai, muzikavo šeimininkai: Rimanta Poderytė ir Remigijus Poderis.
Paroda Zyplių dvaro arklidėse veiks iki balandžio 10 dienos.

Nijolė LINIONIENĖ

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika