www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Už Atlanto – bet taip arti…

Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje veikia fotografijų paroda „Žymieji Čikagos lietuviai – Albinas Elskus, Algimantas Kezys, Vaclovas Gutauskas“. Ji – vienas ryškesnių Kultūros sostinės renginių kovą.

ga: laikytis kartu, perduoti lietuvišką kultūrą vaikams...Pristatydama parodą koordinatorė Rasa Žukienė atkreipė dėmesį į įdomią atsiradimo istoriją, atskleidžiančią persipynusius likimo toli nuo Lietuvos nublokštų talentingų žmonių gyvenimus. Juos visus sieja meilė savo šaliai ir darbai jos labui. Fotomenininkas Algimantas Kezys (1928–2015) ir dailininkas vitražistas Albinas Elskus (1926–2007) savo fotografijose įamžino kunigo jėzuito Vaclovo Gutausko (1913–2003) veiklą lietuvių bendruomenėse Vokietijoje ir JAV.
Fotografijas Čikagos lituanistikos tyrimo ir studijų centro archyvuose atrinko ir atspaudė žymus JAV lietuvių bendruomenės veikėjas gydytojas ir menininkas dr. Audrius Plioplys (jo paties darbų parodą „Minties blyksniai“ turėjome progos pamatyti M. B. Stankūnienės menų galerijoje praėjusią vasarą). Neatsitiktinai jos pateko į Marijampolę. Algimantas Kezys gimė Vištytyje, mokėsi Kybartuose, kunigo Vaclovo Gutausko tėviškė – Didžioji Trakiškė netoli Plioplių kaimo Marijampolės apskrityje, jis taip pat Audriaus Plioplio, jau gimusio Kanadoje, bet neužmiršusio Lietuvos, dėdė…

Bene daugiausia žinome apie A. Kezį – jį pasaulyje išgarsino urbanistinė fotografija. Tačiau šioje ekspozicijoje – jo užfiksuoti žmonės, ypač stengiamasi atskleisti V. Gutausko paveikslą. A. Kezys nuveikė daug įdomaus, yra ne vieno leidinio autorius. Eksponuojama viena jo bibliofilinė knyga (išleista tik 150 egzempliorių). Albinas Elskus, vit-ražo meistras, čia irgi figūruoja kaip fotografas: nuotraukos darytos 1949 metais. Be gamtos, kalnų vaizdų pietų Vokietijoje užfiksuoti lietuviai, daugiausia Freiburgo dailės ir amatų mokyklos studentai, susirinkę į tuomet dar jauno kunigo Vaclovo Gutausko vedamas rekolekcijas. „Ši paroda svarbi tuo, kad primena nors dalį po pasaulį pasklidusių lietuvių gyvenimo istorijos, parodo veiklą. Ji turėtų būti įdomi įvairaus amžiaus, skirtingą gyvenimo patirtį bei prisiminimus turintiems žmonėms“, – sakė Rasa Žukienė.
Algimanto Kezio nuotraukoje – jėzuitų kunigas Vaclovas Gutauskas XX a. septintajame dešimtmetyje. Kunigas Antanas Saulaitis, išeivių anapus Atlanto gyvenimo liudininkas, pasidalijo savo prisiminimais apie žmones nuotraukose, kuriuos jis gerai pažinojo, matė jų darbus. Įdomių detalių prisodrintas jo pasakojimas galėjo būti atskira šios popietės dalis. Štai Vaclovas Gutauskas, besirūpindamas Jaunimo centro Čikagoje statyba, rinkdamas lėšas 18 metų (!) važinėjo po visą Ameriką, lietuvių bendruomenes, „suvažinėjo“ 18 automobilių… Visa tai – jaunimo, kurio buvo daug ir kuriam trūko vietos prasmingai krikščioniškai veiklai, kultūrai labui. Centras buvo pastatytas ir daug metų gyvuoja, per metus pro jo duris praeina iki 100 tūkstančių žmonių… A. Kezį jis minėjo ne tik kaip pasaulinio lygio fotografą, bet ir kolekcininką, sukaupusį įstabų nuotraukų archyvą, visuomenininką…
Parodos pristatyme dalyvavo galerijos mecenatė Beatričė Kleizaitė-Vasaris, įdomius pasakojimus perpynė Dariaus Klišio atliekamos melodijos. Renginiu pasidžiaugė Marijampolės savivaldybės merės pavaduotojas Romualdas Makauskas.
Buvo demonstruojama A. Pliop-lio parengta filmuota medžiaga apie kunigą Vaclovą Gutauską ir apie tai, kaip buvo rasti fotografijų negatyvai… Ji galerijoje bus demonstruojama visą laiką, kol veiks paroda – iki gegužės 12 dienos.

Nijolė TREINYTĖ

Romo LINIONIO nuotrauka

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika