Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Iš Punsko – apdovanojimai Suvalkijos kūrėjams

Diplomai, dovanos, skirtos parodos laureatams...Jau dvidešimtą kartą Lenkijos etninės kultūros draugija Punske surengė tarptautinį velykinį konkursą-parodą. Skatinti kūrybiškumą, kartų bendravimą, puoselėti krašto velykines tradicijas – pagrindiniai šio renginio tikslai. Jame gali dalyvauti įvairaus amžiaus žmonės, šeimos ar grupės, be kitų konkurso sąlygų, svarbu, kad darbai atspindėtų šv. Velykų tradicijas.
Jubiliejinė paroda buvo didelė, solidi, daug autorių ir įvairių žanrų darbų. „Tik margučių – nesuskaičiuojama gausa, jie tradiciniai, marginti vašku ar skutinėti, vien jų darželio didžiulė kolekcija – kiekvienas vaikas dalyvavo, – sakė Marijampolės kultūros centro parodų organizatorė Ona Birutė Surdokienė, keliolika metų bendraujanti su Punsko kultūros žmonėmis, vis kviečiama į vertinimo komisiją. – Šiemet mes (regiono, ne tik Marijampolės, atstovai, nes surinkti teminę kolekciją nėra lengva) labai stipriai pasirodėme… Birutė Juškevičienė, visur atstovaujanti mūsų kraštui su originaliomis verbomis, apdovanota didžiuoju prizu už viso dvidešimtmečio kūrybos nuopelnus, jos verbos vertinamos kaip meno kūriniai, nes Punsko krašte verba tradicinė – tai žalumynai su pernykščio derliaus akcentais. Laureate tapo Laimutė Kraukšlienė, pateikusi tautines vytines juostas. Alma Kisnieriūtė apdovanota už tradicinius margučius (pateikė kolekciją „Metų laikai“), Virginija Armanavičienė, vilkaviškiečių atstovė, tapo laureate tradicinių karpinių kategorijoje. Pas mus išpopuliarėjo velykinės kompozicijos, ir smagu, kad šiame konkurse jos sulaukė įvertinimo. Apdovanotos mokytojos Zita Kisielienė ir Edita Liudvinavičienė bei asociacija „Tinkamas metas“. Svarbu ne tik įvertinimas, bet ir tai, kad per metų metus vieni iš kitų pasimokėme, kai kurie dalykai atkreipė mūsų tautodailininkų dėmesį, kai kas turėjo įtakos anapus sienos gyvenantiems darbštuoliams. Ne pirmą kartą matoma paroda taip pat leidžia pažvelgti giliau, palyginti ankstesnio meto tendencijas su šiandieninėmis – kai kas džiugina, kiti dalykai kiek neramina…“
Šį kartą eksponuota mažiau juostų, nors anksčiau jos buvo tikras Lenkijos lietuvių pasididžiavimas (pas mus atgimsta vytinės, bet rinktinių juostų audėjų beveik nebėra). Tradiciškai daug karpinių, daug autorių – vaikai (pernai Punsko atstovė „Sidabro vainikėlio“ konkurse tapo nugalėtoja). Tam kraštui būdingas karpinių funkcionalumas, pas mus jie dažniau yra vaizduojamojo meno kūriniai. Tradiciją karpyti užuolaidėles ir kitas namų puošmenas atgaivino ir sėkmingai ne tik šiame krašte, bet ir plačiai Lietuvoje skleidžia V. Armanavičienė. O. Surdokienė sakė, kad dvejopą įspūdį paliko sodai: jų buvo nedaug (anksčiau būdavo gausybė), tačiau labai meniški, solidūs… Pripažįstama, kad jaunoji karta nelengvai susitelkia smulkiems, kantrybės, kruopštumo reikalaujantiems darbams.
Du dešimtmečius gyvavusi tradicija rengti šias parodas ir užsimezgusi draugystė davė gražių vaisių ir Lenkijoje, ir mūsų krašte gyvenantiems liaudies tradicijų puoselėtojams ir gražių darbų kūrėjams, nejučia vieniems iš kitų perėmusiems geriausius dalykus. Linkėta, kad ir toliau paroda būtų kasmetė, kad tradicija nenutrūktų…
Lina VOLUNGYTĖ
Onos SURDOKIENĖS nuotrauka

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.