Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Pravoslavų dvasinė muzika – Marijampolės klausytojams

Šventėje dalyvavo iš Kauno atvykę pravoslavų dvasininkai.Koncertuoja renginio šeimininkės – Marijampolės klubo „Mo­zaika“ ansamblio moterys.Marijampolės rusakalbių klubas „Mozaika“ pravoslavų Atvelykį šiais metais paminėjo surengdamas Marijampolėje, 2018 metų Kultūros sostinėje, bažnytinio dainavimo festivalį „Velykų skambesys“.
Į renginį, vykusį balandžio 14 d. Meno mokyklos salėje, suvažiavo nemažai bažnytinę muziką pravoslavų maldos namuose atliekančių kolektyvų iš visos šalies. Koncerto klausytojai turėjo galimybę pasiklausyti pravoslavų cerkvėms būdingo giedojimo, palyginti, kuo panašios ir skiriasi pravoslavų ir katalikų bažnyčiose skambančios giesmės ir psalmės. Simboliška, kad tik viena diena vėliau minima ir Tarptautinė kultūros diena – dviejų šalių kultūros buvo persipynusios ir šiame renginyje.
Renginio dalyvius ir svečius pasveikino „Mozaikos“ klubo vadovė Galina Ovčiarova, šiek tiek papasakojusi apie pravoslavų religinę muziką. Ji skirta tarnauti, šlovinti Dievą, vienytis maldoje. Tekstų pagrindas paprastai atitinka šventuosius raštus, kartais – pažodinis variantas, bet gali būti ir laisvesnė interpretacija. Visos pasaulio religijos turi dvasinės muzikos tradicijas, tačiau kalbant apie religinę muziką įprasta, kad žodis „dvasinė“ paprastai taikomas pravoslavų cerkvės muzikai įvardinti. Būdingiausi jos žanrai – psalmės, choralai, himnai. Ilgą laiką tokia muzika skambėjo tik cerkvėse, bet XVIII a. antroje pusėje dvasinė muzika išsiveržė iš tradicinių rėmų, imta rengti koncertus, šios muzikos grožis, jėga atsivėrė ir pasauliečiams, kitų tikėjimų žmonėms.
Vyrų trio iš Gardino dvasinės seminarijos sulaukė daugybės plojimų ir prašymų pakartoti.„Mozaikai“ vadovaujanti Galina Ovčiarova sakė, kad idėją surengti festivalį palaikė ir parėmė šalies bei Marijampolės institucijos.Pirmos festivalį pradėjo šeimininkų atstovės – klubo „Mozaika“ ansamblio moterys. Po jų pasirodė žiūrovų pasigėrėjimą ir audringus plojimus pelnęs vyrų trio. Tai – Gardino (Baltarusija) dvasinės seminarijos studentai, kurie atvažiuoja giedoti pamaldose, vykstančiose Druskininkų pravoslavų cerkvėje. Profesionaliai kūrinius keliomis kalbomis atliko ir Kauno Blagoveščenskio Soboro sekmadieninės mokyklos vaikai. Koncerte dalyvavo dar vieni svečiai iš Kauno – Lietuvos rusų susirinkimo klubas „Nadežda“, taip pat Alytaus kultūros centro tautinių mažumų ansamblis „Riabinuška“, Vilniaus folklorinis ansamblis „Vereja“. Koncertą paįvairino Marijampolės mišrus choras „Šešupė“. Turėjome ne tokią dažną galimybę pasigėrėti pravoslavų dvasine muzika.
Iš Kauno atvykęs pravoslavų dvasininkas Igoris Rinkievičius mūsų mieste vieši dažnai – jis vadovauja pamaldoms Marijampolės senosiose kapinėse esančioje cerkvėje. Dvasininkas visus paragino dar pagyventi Velykų džiaugsmu, saugoti jį savyje, taip pat negailėjo gerų žodžių marijampoliečiams, kurie kadaise sandėliu paverstą cerkvę prikėlė naujam gyvenimui.
Muzika vienija kultūras, o tokie festivaliai kaip šis atveria ir buvimo su muzika, ir pažinimo džiaugsmą. Klubas „Mozaika“ šios iniciatyvos ėmėsi su rėmėjų pagalba, tad nuskambėjo padėka Tautinių mažumų departamentui prie LR Vyriausybės, Marijampolės savivaldybei, UAB „Mantinga“ labdaros ir paramos fondui, salę suteikusiai Marijampolės meno mokyklai.

Jolanta RAČAITĖ
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.