Žemės ūkio ministerijos informacija

Užs. 621


 

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Jokia paslaptis

Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

„Šviesos bokštai“ – ne vienkartinis reiškinys

Projektas – instaliacija „Šviesos bokštai“, pristatytas vasario 16 d. ir sukėlęs diskusijų (dėl finansavimo nesklandumų tuomet ne viskas pavyko taip, kaip tikėjomės), nesibaigė – tęsiasi ir toliau. Šis reiškinys skirtas Marijampolės – Lietuvos kultūros sostinės – laikotarpiui ir Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Bokštai tebešviečia.

*Projektą finansavo Marijampolės savivaldybė, Kultūros taryba ir keletas privačių rėmėjų. Dirbo ne viena įmonė, tačiau pagrindinius montavimo darbus atliko AB „Montuotojas“, prisidėjo ir pastato savininkai – įmonė „Litagros prekyba“.
Pastaruoju metu, ypač per praėjusias šventes, apie „Šviesos bokštus“ sulaukiau daug klausimų, itin dažnai – iš grįžusių šventėms emigrantų: kada jie įjungiami, kaip ilgai švies, kaip tai padaryta ir pan. Todėl manau, kad svarbu paaiškinti apie šviečiančių bokštų veikimą, idėją.
Bokštai sėkmingai šviečia kiek­vieną dieną tamsiuoju paros metu, automatiškai įsijungia maždaug 30–40 min. po saulės nusileidimo. Taigi ilgėjant dienoms, jie kaskart įsijungs vis šiek tiek vėliau. Gali būti nedidelių priežiūros, remonto darbų momentų, kai bokštai įsijungs vėliau nei numatyta, bet tai reti atvejai. Visiškai sutrumpėjus dienai, birželio pabaigoje, bokštai bus kokiai savaitei išjungti sistemos patikrinimui. Na, o visu grožiu jie atsiskleidžia žiūrint į miesto panoramą iš užmiesčio.
Idėja yra skirta priminti apie šviesą, sklidusią iš Suvalkijos prieš gerą šimtmetį, kai buvo kuriama mūsų valstybė ir būtent mūsų kraštas garsėjo šviesuolių, žmonių, prisidėjusių prie Lietuvos nepriklausomybės kūrimo, gausa. Projektui – instaliacijai pasirinkome aukščiausią Marijampolės pramoninį pastatą – Grūdų produktų kombinato stogą. Taigi ir kompozicine, ir semantine prasme tai itin tinkama vieta.
Pats sumanymas iš pradžių daugelio mano bičiulių buvo laikytas netgi utopiniu, nes sukurti tokiame aukštyje tvarią, ilgai veikiančią sistemą, buvo nemenkas iššūkis. Bet talentingų inžinierių ir konstruktorių dėka pavyko surasti sprendimą, kuris gal ir nepigus, tačiau garantuoja ilgalaikį vaizdą, atlaikantį vėjo jėgas. Konstrukcijos pagrindą sudaro stogo kraštuose tvirtintos metalo sijos, jos užkloja visą stogą. Prie jų primontuotos atramos, kurios dar pritvirtintos reguliuojamais trosais. Tai – mechaninė dalis. Na, o elektros dalis irgi ne mažiau sudėtinga. Džiugu paminėti, tai kad instaliacija atlaikė žiemos šaltį, temperatūrų svyravimus. Dabar laukia vasaros iššūkiai, t. y. škvalai ir žaibavimai, kuriuos irgi, tikimės, sėkmingai atlaikys.
„Šviesos bokštai“, kaip ir dauguma šiuolaikinio meno kūrinių, sulaukia įvairių vertinimų ir diskusijų. Tai yra normalu, taip ir turi būti, nes dauguma viešų erdvinių instaliacijų yra skirtos keisti mąstymą, diskutuoti, kartais jos net neturi estetinės funkcijos, kaip, pavyzdžiui, Vilniuje esanti „Krantinės arka“. Tačiau „Šviečiančių bokštų“ estetinė funkcija yra visiems matoma, nes šviesa yra grožio elementas. Įdomu tai, kad instaliacija veikia žmonių vaizduotę: vieni mato kalnų viršūnes, kiti eglutes, tretiems tai – karūna virš miesto. Būtent šviečiančią karūną sukurti miestui bei Lietuvai ir buvo siekiama.
Įdomu ir tai, kad Kaunas, Europos kultūros sostine tapsiantis 2022 metais, savo programoje taip pat numatę šviečiančią karūną miestui. Belieka tik laukti, kaip kauniečiai įgyvendins šią idėją.
O mūsų miesto svečiams reikėtų patarti neskubėti išvykti, o palaukti sutemų ir pasigėrėti šviečiančiais bokštais, kurių panorama geriausiai atsiskleidžia, kaip minėta, iš miesto prieigų. Na, o liepos 6 d. vaizdą ant vakarinės sienos dar papildys lazerinės grafikos projekcijos.
Jūratė KADUSAUSKAITĖ-PREIKŠIENĖ
Vytenio SKROBLO nuotrauka

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

     

    Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

    Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.