Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Miestui ir Lietuvai: šimtmečio žmonės ir ženklai

Marijampolės kraštotyros muziejus pakvietė susipažinti su vienu didžiausių jubiliejinių metų projektų: pristatyta paroda „100 metų: herojai iš Marijampolės“ ir knyga „100 miesto gyvenimo metų“. Ir paroda, ir knyga parengtos parėmus Marijampolės savivaldybės administracijai.

Laurynas Bernotas, pristatęs ekspoziciją, visus kvietė būti savo miesto ir Lietuvos herojais...Gausiai susirinkusius marijampoliečius pasveikinęs muziejaus direktorius Antanas Pileckas trumpame pranešime dar kartą akcentavo šių metų (ir pasirinktos muziejaus veiklos) išskirtinumą. Parodoje norima marijampoliečiams ir svečiams, kurių Lietuvos kultūros sostinėje gausiau nei įprasta, priminti žmones, turėjusius įtakos ne tik miesto, bet ir viso regiono, visos šalies gyvenimui, garsinantiems ją dabar… „Tie žmonės, kurių iš tiesų yra labai daug, buvo užsibrėžę ir formavo aukštesnius tikslus. Negalime parodyti jų visų, tačiau bent kai kuriuos primename: per nuotraukas, jų naudotus daiktus, per ženklus, darančius juos atpažįstamus…“
Parodos kuratorius muziejininkas Laurynas Bernotas pirmiausia visus pasveikino su artėjančia Šv. Jurgio, Marijampolės globėjo, diena: lankytojus „Saulėračio“ galerijoje sutinka kalvarijiečio tautodailininko Antano Lastausko skulptūra „Šv. Jurgis“. „Žmonės, kuriuos mes parodoje pristatome kaip herojus, greičiausiai tokiais savęs nelaikė: jie nuoširdžiai dirbo, atkakliai siekė savo tikslų ir daug nuveikė. Naujasis leidinys.Ekspoziciją suskirstėme į tris dalis, temines saleles. Geltonoji skirta kūrybos, meno žmonėms, raudonoji – tiems, kas labiau susiję su valstybingumu, žalioji – drąsuoliams, kurie dėl išskirtinių tikslų negailėjo ir gyvybės. Išskyrus vieną kitą, visi eksponatai yra iš muziejaus fondų. Tarp unikalesnių – Vinco Kudirkos spinta, laiškų, rašytų Jonui Basanavičiui 75-mečio proga, originalai (eksponuojame tik dalį), pirmo Marijampolės burmistro Juozo Mauruko frakas, Mykolą Krupavičių menantys daiktai, Sausio 13-osios gynėjo Rimanto Juknevičiaus ranka rašytas raštelis, arčiausiai prie kosmoso priartėjusio lietuvio Rimanto Stankevičiaus šalmas (dėkojame jo vardo mokyklai)… Apsilankiusieji parodoje informacijos galės gauti ir interaktyviomis priemonėmis.“
Įdomią ekspoziciją sukurti padėjo iš mokslų Londone grįžęs jaunas gabus dizaineris Paulius Gvozdas. Vėliau pakalbintas vaikinas sakė, kad tai buvo įdomus darbas ir nemažas iššūkis.
Kita renginio dalis – knygos „100 miesto gyvenimo metų“ pristatymas. Apie 200 nuotraukų (iš muziejaus fondų ir šiandien fotografuojančių autorių) sustabdytomis akimirkomis praveria šimto metų laikotarpį, leidžia kai kuriuos buvusius dalykus ar iškilius žmones palyginti su šios dienos vyksmu ar vaizdais, pamatyti, kaip miestas keitėsi.
Muziejininkų darbu pasidžiaugė vicemeras R. Makauskas (centre).Kauno regioninio valstybės archyvo Marijampolės filialo vedėjas Rimvydas Urbonavičius pasidžiaugė leidiniu, kuris gali daug papasakoti ne tik svečiams ar turistams, bet ir mums visiems, čia gyvenantiems. Dažnai nežinoma ar žinoma menkai apie objektus, žmones ar įvykius, kurie visai šalia mūsų. „Mūsų kraštas labai nukentėjęs, daug dokumentų sudegė, dingo, išvežta. Paslėptus, po dešimtmečių rastus sunku vėl prikelti: prieš kurį laiką buvo rasta partizanų dokumentų – ten buvusių nuotraukų atkurti nebeįmanoma… Kreipiuosi į visus, turinčius senų nuotraukų, šeimos albumų: tai ne tik jūsų, bet ir Marijampolės, mūsų visų istorija. Pasidalinkite su istorikais, muziejininkais.“
„Visko į vieną knygą nesudėsi – reikėtų dar ne vieno leidinio, – sakė Marijampolės savivaldybės merės pavaduotojas Romualdas Makauskas, pasidžiaugęs šiuo muziejininkų darbu. – Renginių vyksta daug ir įvairių, tačiau reikšmingiausi tie, kurie turi išliekamąją vertę. Ši knyga apie Marijampolę – dar vienas indėlis į istorinės atminties lobyną“.
Muziejaus direktorius dėkojo visiems, prisidėjusiems prie šios ekspozicijos ir leidinio atsiradimo, buvo apdovanoti nuolat su muziejumi bendradarbiaujantys ir konkrečiais darbais jo veiklą remiantys žmonės.
Paroda „100 metų: herojai iš Marijampolės“ planuojama veiks visus šiuos metus.
Nijolė LINIONIENĖ
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.