Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija

Sekite mus:

 

Restauruojamas tarpukario statybos medinis paveldo objektas

Namas, kuriame gyveno visuomenės veikėjas, publicistas, teisininkas Andrius Bulota (1872–1941 m.). Minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, Marijampolėje sparčiai vyksta tarpukario laikotarpio statybos (1927 m.) medinio pastato – nekilnojamosios kultūros vertybės – teisininko, visuomenės veikėjo Andriaus Bulotos sodybos P. Vaičaičio g. namo Nr. 16 tvarkybos darbai. Išlikusių architektūrinę ar istorinę vertę turinčių medinių pastatų Marijampolėje nėra daug, todėl labai džiugu, kad dar vienas medinis paveldo objektas bus sutvarkytas ir išsaugotas.
Dviejų medinių pastatų sodyboje tarpukariu gyveno visuomenės veikėjas, publicistas, teisininkas Andrius Bulota (1872–1941 m.). Tai kairiųjų pažiūrų Lietuvos visuomenės veikėjas, carinės Rusijos metais pasisakęs už mūsų šalies politinę autonomiją, gynęs lietuvių kalbos teises. Buvo aktyvus 1905 m. Didžiojo Vilniaus Seimo dalyvis. Dirbo advokatu, buvo Lietuvos advokatų tarybos narys. Po pasikėsinimo į Augustiną Voldemarą 1929 m., A. Bulota trumpai kalintas Varnių koncentracijos stovyk­loje. Prasidėjus Vokietijos okupacijai, sušaudytas Vilniuje, Paneriuose.
Didelis A. Bulotos nuopelnas, kad iš JAV grįžusią rašytoją Žemaitę priėmė į savo šeimą ir rūpinosi iki pat jos mirties. Daug nusipelnė sudarydamas sąlygas Žemaitei paskutiniais gyvenimo metais kurti ir tvarkyti savo literatūrinį palikimą.

Restauruojami išlikę vertingi autentiški stalių gaminiai.Daugelį metų manyta, kad būtent šioje sodyboje rašytoja Žemaitė ir mirė, tačiau tuo metu A. Bulota gyveno pastate Kęstučio g., Marijampolėje, kuris buvo susprogdintas per Antrąjį pasaulinį karą. Sodybą, esančią Marijampolės P. Vaičaičio g. Nr. 16, galima sieti ir su rašytojos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės vardu. Šioje sodyboje pas Bulotus ji lankėsi. Šį faktą patvirtina Maironio lietuvių literatūros muziejuje saugoma, apie 1930 m. daryta fotografija, kurioje prie sodybos vartų įamžinti Aleksandra Bulotienė, Gabrielė Petkevičaitė-Bitė ir Andrius Bulota.
Pastato tvarkymo darbai atliekami pagal Tvarkybos darbų: restauravimo, remonto ir avarijos grėsmės pašalinimo, įrengimo projektą, kurį 2016 m. parengė VĮ „Lietuvos paminklai“. Projekto autorė – architektė Regina Tumpienė.
Projektas parengtas atlikus istorinius, architektūros, konstrukcijų, medienos, polichromijos tyrimus. Jį įgyvendinus bus išsaugotas pastato autentiškumas ir vertingosios savybės: nesudėtingas L raidės formos planas su uždaru prieangiu, kapitalinių sienų tinklas, architektūrinės tūrinės detalės, fasadų puošyba – prieangio ornamentika, vidaus ir fasadų įsprūdinės durys, originalios patalpose esančios medinės kampinės spintos su reljefiniais ornamentais, dvispalvė keraminių plytelių danga, krosnys ir kiti vertingi elementai.
Jau atlikti stogo konstrukcijų ir perdangų, kaminų, stogo dangos, dalies stalių gaminių, fasado apkalimo ir dekoro elementų restauravimo-remonto darbai. Nugriautas sovietiniais metais prie namo pristatytas priestatas ir taip atkurtas autentiškas pastato tūris. Šiuo metu restauruojami vidaus patalpų sienų ir lubų tinkuoti paviršiai, išlikusios koklinės krosnys.
Tyrimų, projektavimo ir tvarkybos darbus finansavo Kultūros paveldo departamentas ir Marijampolės savivaldybė, darbus atlieka UAB ,,Vidara“. Sutvarkytas pastatas bus pritaikytas Marijampolės kraštotyros muziejui.

Nijolė KRYŽANAUSKIENĖ
Kultūros paveldo departamento Marijampolės skyriaus vyriausioji specialistė
Autorės nuotraukos

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

     

    Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

    Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.