www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Muziejų naktį atgyja praeities vaizdai…

Daktarą Grinių skubiai kviečia pas ligonį: žmona, paduodama visada paruoštą lagaminėlį, susirūpinusi, ar jis viską spės... Jau keletą metų niekas ir Marijampolėje nenustemba pakviečiamas muziejus aplankyti… naktį (ar vakare). Prie kitų Europos šalių 2005 metais prisijungusi Lietuva Tarptautinę muziejų dieną – gegužės 18-ąją – kasmet kviečia į nemokamus renginius. Didieji muziejai vilioja ne tik vertybėmis, kurios tuomet ypatingai pateikiamos, atveriami fondai, bet ir galimybe sutaupyti nemažą sumelę už bilietus… Mažesnieji stengiasi nustebinti ar pradžiuginti naujais darbais, netikėtomis akcijomis.
Šiemet gegužės 19-ąją naktinėti marijampoliečius kvietė Kraštotyros ir Tauro apygardos partizanų ir tremties, memorialinis Prezidento Kazio Griniaus, Palaimintojo Jurgio Matulaičio muziejai ir Kauno regioninio valstybės archyvo Marijampolės filialas (pernai pirmą kartą prisijungęs prie akcijos ir sulaukęs daug dėmesio). Žadėta visokių įdomybių – ir tikrai nemeluota. Prezidento Kazio Griniaus muziejus – jau savaime vertybė, nes tai iš tiesų buvo būsimojo prezidento šeimos namai. Jų aplinka ir juose gyvenę žmonės atgijo muziejaus darbuotojų, pasitelkusių nemažai talkininkų, pastangomis. Tik įžengęs pamatei „tikrą“ Kazį Grinių, žaidžiantį šachmatais su vaiku, iš kitos patalpos sklido jaunimo pasidainavimai, blaškėsi keletas neaiškių personažų ir susirūpinusi Joana Griniuvienė… Mat buvo ruošiamasi repetuoti „Ameriką pirtyje“: reikalų begalė.
Susimaišė ir žiūrovai, ir vyksmo dalyviai.Suintriguotųjų žadėtu vyksmu į muziejų prisirinko daugybė, tad ir matė ne visi viską: būsimojo prezidento namas kuklus, kambariai maži. Bet gal ir nieko – sklando gandas, kad jei ne pakartojimą, tai kažkokią improvizaciją dar gal išvysime kitur. Smagiausia, kad susibūrė visai šaunus būrys išradingų žmonių.
Beje, personažus dar galėjome sutikti ir Vytauto parke. Čia jau Kraštotyros muziejus pildė pažadus. Projektą „Miesto sodo istorija“ pristatė jį rengusios muziejininkės Jurgita Jasevičienė ir Rasa Gražytė-Bernotienė. Jos supažindino su seniausio Marijampolės parko istorija, kuri atsispindi stenduose (netrukus jie taps išmaniaisiais), perpindamos pasakojimą gyvais vaizdais ir muzika. Grojo Meno mokyklos akordeonininkų ansamblis, vadovaujamas Irinos Šerpytienės, o Marijampolės kolegijos istorinių šokių grupė „Reverence“ priminė ne tik fokstrotą… Buvo galima įsiamžinti momentinėje fotografijoje, paragauti oranžado, kuriuo vaišinosi ir praėjusio amžiaus pirmoje pusėje parke besilankiusieji…
…O paskui iki vidurnakčio muziejai laukė lankytojų, kviesdami ne tik žvalgytis, bet ir dalyvauti viktorinose, konkursuose. Ar sulaukė? Tikrai sulaukė, nes ir oras šį kartą kvieste kvietė ilgėliau po miestą paklajoti.

Nijolė LINIONIENĖ

Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika