Visą praėjusio šeštadienio popietę orą ir pačios vasaros pradžios padangę drebino muzikos pliūpsniai: geriausi šalies orkestrai suvažiavo į Lietuvos kultūros sostinę, į didelę fiestą. Tie, kas pasirinko ne daržą ar paežerę, tikrai nepasigailėjo. Nes išgirdome ir pamatėme elitinius šio žanro muzikos kolektyvus, kiekvieno pasirodymą puošė šokėjų viražai… Pamarširavę J. Basanavičiaus aikšte ir aplinkinėmis gatvelėmis orkestrai parodė savo individualias programas, o kol gausūs kolektyvai keitė vienas kitą, smagiai savo (ir daugybės neįprastų instrumentų) galimybes demonstravo grupė „Rit-mas kitaip“.
…Koncertą, trukusį kone tris valandas, pradėjo legendinis „Trimitas“ su fantastiška šokėjų grupe, tačiau šis kolektyvas tikrai neužgožė vėliau pasirodžiusių. Ypač smagu, kad daugelyje kolektyvų – jaunimas, o tai reiškia, kad dalyviai keičiasi, tačiau meistrystė išlieka – dėl vadovų, ilgamečio įdirbio, tradicijų. Smagiai ir įdomiai kiekvieną kolektyvą pristatė renginio vedėja Odeta Pučinskienė (apskritai visa programa buvo gerai sustyguota). Negailėjo ji gerų žodžių ir dešimt-mečius gyvuojančiam, daug kur laurus skynusiam „Kybartų“ orkestrui, kuriam pasirodyti po „Trimito“ buvo nemažas iššūkis – bet viskas gerai. Kaimynai atsiuntė dar vieną kolektyvą: tai Vilkaviškio vaikų ir jaunimo orkestras, jauniausias tarp kolektyvų, susikūręs 2011 metais. Gausiausias – jungtinis jaunatviškas kolektyvas: Vilniaus universiteto „Oktava“ ir Balio Dvariono muzikos mokyklos orkestras, o Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų pučiamųjų orkestras įnešė savito skambesio. Ir, žinoma, šeimininkai – Marijampolės kultūros centro kolektyvas, vadovaujamas Audriaus Pučinsko: po paskutinio didelio koncerto dar labiau subrendęs ir… žaismingas. Apskritai: jau seniai pučiamųjų orkestrai ne tik maršus groja – daugelis jų gražiai džiazuoja, ieško ir randa įdomių kūrinio interpretacijų.
Visi fiestos dalyviai buvo apdovanoti.
…Buvo ir intriga. Pradžioje sveikindama šventės dalyvius Lietuvos kultūros sostinėje Marijampolės savivaldybės merė Irena Lunskienė pasidžiaugė, kad tarp dalyvių yra ir naujo kūrinio – „Marijampolės maršo“ autorius. Tai kompozitorius Kazys Daugėla, kuris sakė, kad jam, žemaičiui, sukurti tokį kūrinį buvo ir garbė, ir didelis įpareigojimas. Brandinant idėją vis iškildavusi viena tema – ji ir nulėmė galutinį variantą.
Šis maršas, diriguojant autoriui, nuskambėjo baigiamojoje dalyje, kai kūrinius atliko jungtinis orkestras. Jo temą išsigvildensite, kai išgirsite kūrinį.
Nijolė TREINYTĖ