Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Kibernetinės atakos – mūsų kasdienybė

Verslui, viešojo sektoriaus įmonėms, valstybinėms organizacijoms ir individams susijungus į vieną interneto tinklą, turime daugybę galimybių ne tik bendrauti, dalintis informacija, jos ieškoti ir kaupti. Internetas ne vieno didžiausias pagalbininkas. Vis dėlto yra ir kita informacinio amžiaus pusė, kelianti nemažai problemų. Įvairius duomenis sukėlus į vieną tinklą atsiranda ir nemažai grėsmių. Tokia informacija tampa nesunkiai prieinama nusikaltėliams programišiams, kurie, duomenis pagrobę ar pažeidę, vėliau savininkų prašo įvairių išpirkų, kad asmeninė informacija nebūtų paviešinta. Vis dažniau viešąja erdve naudojasi priešiškos šalys propagandos tikslais, rengiamos kibernetinės atakos, vyksta informacinis karas.
Dažnai pasitaiko atvejų, kai tokių atakų programišiams net rengti nereikia: individai socialiniuose tinkluose savo asmeninius duomenis skelbia visiškai jų nesaugodami ir neslapstydami, taigi su jais nusikaltėliai gali daryti ką nori. Iš jų nusikaltėliai geba išskaityti dar daugiau informacijos, negu jų savininkai mano.
Apie kibernetinių atakų grėsmę, apie saugų naudojimąsi naujosiomis technologijomis „Suvalkiečio“ skaitytojams pasakoja Krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro specialistai, kurių parengtą, nuolatos atnaujinamą medžiagą su įvairiais patarimais galite rasti Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie KAM puslapyje: www.nksc.lt ir KAM puslapyje www.kam.lt.

KAM viceministras Edvinas Kerza. (Nuotrauka Alfredo PLIADŽIO).Įsteigtas Nacionalinis kibernetinio saugumo centras
Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje surengtame regioninės žiniasklaidos seminare krašto apsaugos viceministras Edvinas KERZA žurnalistams skaitė pranešimą tema „Mitai ir tikrovė. Kibernetinės atakos – mūsų kasdienybė?“
*Viceministras pristatė teisinę bazę, kalbėjo apie kibernetinės saugos konsolidaciją ir dabartinę atsakomybę, pagrindinius šiandienos iššūkius, Lietuvos iniciatyvas ir tarptautinį bendradarbiavimą.
2017 m. gruodžio 19 d. Seimas priėmė Kibernetinio saugumo įstatymo pataisas, kuriomis konsoliduota informacinių išteklių saugumo sritis, o RRT atliekamos nacionalinio elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinio funkcijos nuo 2018 m. sausio 1 d. perduotos naujai įsteigtam NKSC prie KAM. Atitinkamai buvo pakeistas ir Elektroninių ryšių įstatymas. Priimtų įstatymų pataisų pagrindu įgyvendinti pokyčiai padės užtikrinti bendrą ir koordinuotą informacinių išteklių saugumo politikos įgyvendinimą, aiškų ir nuoseklų kibernetinio saugumo reglamentavimą.
Nacionalinio kibernetinio saugumo centre dirba 56 žmonės, ištirta apie 55 tūkst. incidentų. Anot viceministro, kibernetinių incidentų skaičius nuo 2010 metų augo dešimtadaliu.
Bendras Lietuvoje tirtų incidentų skaičius – 54950. Iš jų didelės ir vidutinės reikšmės incidentų – 536.

Nacionalinės kibernetinio saugumo pratybos „Kibernetinis skydas 2017“.Energetikos, saugumo ir užsienio reikalų sektoriai blogiečių taikinyje
Pastebėta, kad blogiečius masina energetikos, saugumo ir užsienio reikalų sektoriai. Daugiausia žalingos programinės įrangos veikimo atvejų nustatyta energetikos, viešojo saugumo ir teisinės tvarkos, užsienio reikalų ir saugumo politikos sektoriuose.
*Geografinis žalingo kodo paplitimas siejasi su valstybės institucijomis, kariniais ir ypatingą svarbą turinčiais ūkio subjektais.
Anot ministro, daugėjo ir pažeidžiamų interneto svetainių. Laiškų, sukurtų naudojantis socialinės inžinerijos principais, skaičius pernai išaugo 1,5 karto. Užfiksuotas elektroninių laiškų, sukurtų remiantis socialinės inžinerijos principais, tikslinis platinimas. Vienas iš pavyzdžių: Evaldas Rimašauskas per suklastotus elektroninius laiškus iš JAV informacinių technologijų įmonių „Facebook“ ir „Google“ apgaule išviliojo per 100 mln. JAV dolerių.
JAV pareigūnai įtarė, kad E. Rimašauskas apgaule iš „Google“ išviliojo apie 23,3 mln. JAV dolerių, o „Facebook“ – 98,9 mln. dolerių.
JAV teisėsauga kaltina E. Rimašauską siuntus suklastotus laiškus į JAV įmones, juose apsimetant Azijoje registruotos įmonės darbuotojais. Amerikiečių atsiunčiamus pinigus jis, įtariama, nukreipė į savo valdomas banko sąskaitas Latvijoje ir Kipre. Pagal kaltinimus nusikaltimai įvykdyti 2013–2015 metais.
JAV pareigūnai pateikė kaltinimus lietuviui dėl sukčiavimo, pinigų plovimo ir tapatybės vagystės. Už pirmuosius du gresia laisvės atėmimas iki 20 metų.
Anot ministro, šiandien kibernetinių atakų taikiniu galime tapti kiek­vienas. Pavyzdžiui, buvo įsibrauta į svetainę www.tv3.lt. Joje įkelta ir paskelbta šmeižianti informacija. Tikslinei gavėjų grupei išsiųsti laiškai su kenksmingu kodu. Taigi nuolat vyksta Naudotojų budrumo, kibernetinio saugumo pratybos, šviečiama visuomenė.

Kibernetinio saugumo pratybos. Ką turime žinoti kiekvienas?
Apie kibernetinius incidentus būtina pranešti Nacionaliniam kibernetinio saugumo centrui www.nksc.lt, el. p. cirt@nksc.lt, tel. +370 5 2735 599.
Jei kibernetinis incidentas gali turėti nusikalstamos veikos požymių, praneškite policijai: www.epolicija.lt, el. p. cyberpolice@policija.lt, tel. 112.
Jei kibernetinis incidentas gali būti susijęs su asmens duomenų saugumo pažeidimais, praneškite Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai: www.ada.lt, el. p. ada@ada.lt, tel. +370 5 271 2804.
Apie didelio poveikio kibernetinį incidentą pranešama per 1 val., vidutinio – per 4 val., nereikšmingus – per 7 dienas. Incidento poveikis nustatomas atsižvelgiant į incidento trukmę, paveiktų naudotojų skaičių, paveiktą teritoriją, paslaugų sutrikdymo mastą, poveikį ekonominei ir visuomenės veiklai.

 

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.