www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

Su internetu susiję pavojai

Visuomet būkite budrūs, kai kas nors prašo jūsų asmeninės informacijos elektroniniu paštu, SMS žinute ar telefonu. Duomenų išviliojimas dar kitaip vadinamas „fišingu“. Jo atakos dažnos, ne vienas esame ir susidūręs. Apsimetę patikimu subjektu sukčiai priverčia naudotojus pasidalyti savo asmenine informacija. Tokios atakos vykdomos el. paštu, teksto žinutėmis ar per socialinių tinklų platformas.
Naršymas svetainėse gali pridaryti nemalonumų. Jūsų mobilusis įrenginys gali pasigauti virusą jums tiesiog apsilankius nesaugioje svetainėje. Taip pat rizikingas failų parsisiuntimas: el. laiške gali būti kenksmingų nuorodų ar priedų. Būkite budrūs, jei įmonė atsiunčia jums SMS žinutę arba skambina prašydama asmeninės informacijos.
Niekada nespauskite nuorodos ar priedo nepageidaujamame el. laiške ar SMS žinutėje. Nedelsdami juos ištrinkite. Būkite budrūs, jei svetainės, kurioje apsilankėte, tekste yra daug gramatinių ar rašybos klaidų, taip pat jei svetainės rezoliucija yra labai maža. Jei įmanoma, įdiekite mobiliesiems įrenginiams skirtą saugumo programėlę, kuri įspėja apie pavojus.
Nacionalinis kibernetinio saugumo centras rekomenduoja
Siekdami apsaugoti asmeninius, finansinius ar kitus jautrius duomenis nuo vagystės, visuomet išlikite atidūs jus pasiekiančiai informacijai: nespauskite (neatidarinėkite) nuorodų laiškuose, gautuose iš neaiškių šaltinių. Įsitikinkite, kad laiško siuntėjas iš tiesų yra tas, kuris nurodytas lauke „Nuo“; Įsitikinkite, kad interneto svetainės adresas, kuriame įvedate savo duomenis, tikrai teisingas.
Atkreipkite dėmesį, ar nėra praleistų raidžių, ar raidės nesukeistos vietomis ir pan.; Atidžiai įvertinkite prašymus atlikti skubius veiksmus, susijusius su piniginėmis perlaidomis ar/ir jautrių duomenų persiuntimu/atskleidimu; Įsidėmėkite, kad bankai niekada neprašo klientų pateikti el. bankininkystės slaptažodžių ar mokėjimo kortelių duomenų (nei el. laiškais, nei telefonu, nei kitu būdu); Atidarius savo banko el. bankininkystės sistemą ar kito populiaraus elektroninių paslaugų teikėjo puslapį, pasižiūrėkite į naršyklės adreso lauką. Šios sistemos visada naudoja saugų ryšio protokolą, adreso pradžioje būtinai yra https ir galima patikrinti svetainės sertifikatą. Suklastotų svetainių adreso pradžia beveik visada būna http (be „s“).
Įvykus duomenų vagystei
Jeigu supratote, kad tapote duomenų vagystės auka, reikėtų kuo skubiau imtis veiksmų atitinkamai pagal tai, kokia informacija buvo pavogta. Jeigu buvo pavogti banko prisijungimo ar kreditinės kortelės duomenys arba atlikote pavedimą į nusikaltėlio sąskaitą, nedelsiant susisiekite su savo banku. Jeigu buvo pavogti kitos informacinės sistemos duomenys, bet vis dar turite galimybę prie jos prisijungti, kuo skubiau pasikeiskite savo slaptažodį. Jeigu prisijungti prie sistemos nebegalite, kreipkitės į tos paslaugos teikėją. Jeigu atskleidėte konfidencialią savo įmonės/institucijos informaciją, informuokite apie tai savo vadovą, kuris turėtų nuspręsti dėl tolimesnio įvykio eskalavimo.
Nacionalinio kibernetinio saugumo centro informacija

Ši svetainė naudoja slapukus, kad pagerintų jūsų patirtį. Manome, kad jums tai tinka, bet galite atsisakyti, jei norite. Priimti Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika