(liepos mėnesio renginių apžvalga)
Jeigu norėtume statistikos palyginimui, kiek, kokių renginių vyko ir kiek žmonių juose dalyvavo birželį ir liepą, dar nežinia, kuris mėnuo pasirodytų intensyvesnis. Birželio koncertų, muzikinių projektų gausą liepą tarsi stelbia ne tik Valstybės dienai skirti renginiai (ir su Šimtmečio dainų švente susijęs intensyvus vyksmas), bet ir tarptautiniai projektai, nebe pirmus metus vykstantys Marijampolėje. Regis, tai vis dar nepaliauja stebinti tų, kurie įsitikinę, kad tik sostinėje gali tarpti įdomios idėjos, ir tik čia telkiasi gabūs žmonės…
Taigi: paskaičiuokime.
„Malonny“ – penktasis meno simpoziumas su svečiais iš Niujorko ir Londono, savaitę vykęs konkretus darbas – tapyba ant sienų, forumai, susitikimai (apie tai daug rašėme). Taip pat – idėjos ateičiai.
Pirmasis tarptautinis skulptorių pleneras Poezijos parke, palikęs pėdsaką šioje erdvėje.
Festivaliu šiemet tapęs tradicinis renginys „Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj“ prie paminklo Vytauto Kernagio dainai šiame parke. Pirmasis svečias – Vytautas V. Landsbergis, kuris nė neslėpė nuostabos, kad Marijampolėje atrado ne tik šį paminklą, bet ir pamatė daug kitų jį maloniai nustebinusių dalykų. Nustebinusių, nes jie ne Vilniuje… Šiemet festivalyje – trys koncertai.
„Kino karavanas“ šiame parke trečiadieniais: po atviru dangumi marijampoliečiai (kiek šimtų jų jau buvo?) pamatė šešetą iš dešimties lietuviškų filmų. Laukia susitikimai su pačiais naujausiais. O ketvirtadieniais – koncertai. „Vasaros akvarelės“ – tai bendras pavadinimas, kuris lyg spalvotas skėtis apgaubia ir jau minėtus, ir kitus vasaros renginius ne tik Poezijos parke, bet ir kitose erdvėse. Ir liepą, ir rugpjūtį čia pasirodo Kultūros centro bei jo padalinių kolektyvai (ne vienas dar tebegyvena Dainų šventės nuotaikomis ir įspūdžiais) ir svečiai – džiazo ir kitų žanrų atstovai.
Visą savaitę tradiciškai vyko palaimintojo Jurgio Matulaičio atlaidai, šiemet ypatingi – skirti Lietuvos valstybingumo atkūrimo ir palaimintojo Jurgio Matulaičio šimtmečiams. Atnaujinta paroda jo muziejuje, išleista knyga, o paskutinę dieną vainikavo iškilmingas koncertas vienuolyno kieme: su Lietuvos kariuomenės orkestru dainavo Kristina Zmailaitė ir Edmundas Seilius…
Vydūno metams skirta Baltų sąšauka Vištytyje (knygos pristatymas) ir ant Pavištyčio piliakalnio vykęs renginys, skirtas didžiajam mąstytojui ir filosofui. Jame dalyvavo ir marijampoliečių, o daugiau renginių, skirtų šiai asmenybei, Kultūros sostinėje dar bus.
Vasarą knygų pristatymų ir susitikimų su autoriais tradiciškai mažiau, tad Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje vykęs toks renginys iš tiesų buvo išskirtinis. Ypač dėl to, kad ir Jutos Noak romane „Raudonos pelytės“, ir Zigfrido Gronau atsiminimų knygoje „Klyksmas vaiduoklių mieste. Vilko vaikai“ skirtingais kampais paliestos temos, kurias ne visi nori gvildenti – „vilko vaikų“ tema dešimtmečiais nebuvo liečiama ir pačioje Vokietijoje…
…Kaip minėta, koncertų vasaros erdvėse nemažai – dabar jie lengvesnių žanrų, labiau pramoginiai (nors vargu ar tokia pavadinsi dainuojamąją poeziją…). Tačiau būta ir netikėtų, puikių išimčių. Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje pianistas Daumantas Kirilauskas, padovanojęs marijampoliečiams penkias Liudviko van Bethoveno sonatas…