Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Rusų kapitalo įmonė bando kontroliuoti asmeninius lietuvių duomenis

Panašių situacijų, kai prisidengdami testais programų kūrėjai renka vartotojų duomenis neaiškiems tikslams, nutinka ne tik Amerikoje, bet ir Lietuvoje. Neseniai viešojoje erdvėje pasigirdo perspėjimai nesinaudoti programėle „Yandex. Taxi“. Ši programėlė Lietuvoje pradėjo veikti liepos mėnesį, kuomet savo veiklą Vilniuje pradėjo teikti pavėžėjimo paslaugas siūlanti rusų kapitalo įmonė „Yandex. Taxi“. Pavojų vartotojams ji kelia todėl, kad prieš įdiegiant ją į savo telefoną ji prašo prieigos prie itin jautrių duomenų ir leidimo naudotis įvairiomis įrenginio funkcijomis.

Įtariama, kad pavėžėjimo paslaugas teikianti rusų kapitalo „Yandex. Taxi“ mobilia programėle gali šnipinėti, todėl NKSC rekomenduoja ja nesinaudoti.Reikalauja prieigos prie mikrofono, kameros
Vienas iš reikalavimų, kurį pateikia „Yandex. Taxi“, yra galimybė aktyvuoti įrenginio kamerą ir mikrofoną, kuris reiškia, kad programėlė gali vykdyti naudotojo aplinkos garso ir vaizdo įrašymą.
„Yandex. Taxi“ programėlė prašo prieigos prie itin jautrių duomenų.Programėlė taip pat reikalauja leisti naudoti kontaktų sąrašą, o tai reikštų galimybę programėlės kūrėjams gauti telefonų knygos, naudojamų paskyrų informaciją. „Yandex. Taxi“ taip pat pageidauja leidimo vykdyti skambučių valdymą, leisti nustatyti įrenginio tapatybės ir veiklos būklę. Įdomu tai, kad pavėžėjimo paslaugas teikiančios įmonės programėlei reikalinga vykdyti trumpųjų pranešimų paslaugų valdymą su galimybe perimti gaunamus pranešimus taip pat atlikti turinio, saugomo išmaniojo įrenginio atmintyje, modifikavimą.

Lyg to būtų maža, programėlė reikalauja leisti nustatyti tikslią GPS (įrenginio buvimo vietą, atlikti tinklo prieigos valdymą: siųsti duomenis internetu, stebėti ir valdyti tinklo sujungimus, valdyti belaidžio tinklo (angl. Wi-Fi).

Duomenis renka neteisėtai
Specialistų teigimu, „Yandex. Taxi“ programėlės poreikiai galimai sudaro sąlygas neteisėtam asmens duomenų rinkimui ir kaupimui, o tai kelia susirūpinimą dėl jų saugumo. Remiantis programėlės naudojimo sąlygomis, iš naudotojo įrenginio surinkti duomenys saugomi organizacijos serveriuose, kurios būstinė yra Rusijos Federacijoje (Maskvoje).
Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) prie KAM atlikęs išsamius programėlės tyrimus rekomenduoja nediegti jos į turimus išmaniuosius įrenginius, ypač ši rekomendacija taikoma Lietuvos valstybės tarnautojų ir pareigūnų, krašto apsaugos sistemos darbuotojų naudojamuose išmaniuosiuose įrenginiuose.

Pataria nesinaudoti
Manoma, kad programėlė skirta šnipinėti ir rinkti duomenis apie lietuvius, tuo tarpu tikroji jos paskirtis – pavėžėjimo paslaugų užsakymas – tėra tik priedanga. Kol kas ši programėlė nėra uždrausta, tačiau NKSC pataria jos nenaudoti, nes yra įsitikinusi, kad programėlės surinkti duomenys Lietuvoje nepasilieka, o keliauja į serverius, įsikūrusius trečiosiose šalyse. Kadangi programėlę sukūrusios organizacijos būstinė yra Rusijoje, gali būti, kad būtent ši šalis neteisėtais būdai bando sukaupti informaciją apie Lietuvos gyventojus ir ją panaudoti neaiškiems, tikėtina, piktiems tikslams.

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.