Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Niekada nesiimkite spontaniškų veiksmų (Eksperto patarimai)

Kaip saugotis nuo kibernetinių nusikaltėlių ir telefoninių sukčių, „Suvalkiečio“ skaitytojams pataria Marijampolės apskr. VPK Kriminalinės policijos Nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Liutauras SINKEVIČIUS.

Įtartiną ar neįprastą el. laišką gavusioms įmonėms L. Sinkevičius pataria nesiimti spontaniškų veiksmų, o patyrinėti patį laišką ir pasikonsultuoti su įmonės vadovais ar kitais darbuotojais.

„Jei elektroninį laišką gavote iš nepažįstamo siuntėjo, jį įvertinkite labai atsargiai, ypač jei jame prašoma atlikti tam tikrus lėšų pervedimus. Sukčių siunčiamuose laiškuose visais atvejais adresas būna išgalvotas, be to, jo pavadinimas dažniausiai būna nelogiškas, tiesiog raidžių ar skaičių kratinys.
Atkreipkite dėmesį į gramatines klaidas laiške. Jei atpažinsite suklastotą laišką, iškart apie tai informuokite kitus įmonės darbuotojus, ypač tuos, kurie turi teisę atlikti mokėjimo operacijas. Jeigu nutiko taip, kad pavedimą į nusikaltėlių sąskaitą jau atlikote, kuo skubiau kreipkitės į savo banką ir mėginkite sustabdyti pinigų pervedimą. Tarptautinius pervedimus galima sustabdyti, praėjus nuo pirminės operacijos ne ilgiau kaip 4 valandoms.
Pasitaiko, kad kibernetiniams nusikaltėliams pavyksta perimti susirašinėjimą tarp verslo partnerių, nes sudarius verslo sutartis įmonės dažnai informacija keičiasi elektroniniu paštu. Sukčiai gali tuo pasinaudoti įsilauždami į elektroninių paštų paskyras ir perimdami susirašinėjimą tarp šalių. Jei tai pavyksta, jie siunčia apgaulingus elektroninius laiškus, kuriuose įmonės informuojamos, kad pasikeitė partnerio duomenys, ir už prekes ar paslaugas prašo atsiskaityti pervedant pinigus į kitą sąskaitą.
Gavus tokį laišką labai svarbu įvertinti elektroninio laiško siuntėją – ar jį atpažįstate ankstesnio dalykinio susirašinėjimo kontekste, ar jo elektroninio pašto adresas (visi simboliai) sutampa su tuo, kuris yra nurodytas laiške.
Jei nurodoma, kad pasikeitė verslo partnerio banko sąskaita ir pats bankas, su verslo partneriais susisiekite papildomai (telefonu ar kitais būdais, bet ne atsakydami į atsiųstą laišką su pranešimu). Neskubėkite spausti tokiame elektroniniame laiške galinčių būti prisegamų dokumentų, nes tokiu būdu gali būti pateikiama ne tik melaginga informacija, bet ir kenkėjiškas kodas, kuris gali paveikti gavėjo informacines sistemas.
Labai svarbu nesiimti spontaniškų veiksmų, nebijoti įsitikinti, kas vyksta, o tiesiog paskambinti įmonės vadovui ar į banką. Kilus dvejonėms taip pat patartina pasikonsultuoti su kitais įmonės darbuotojais, kurie yra atsakingi už pinigų judėjimą, pirkimus ir panašiai.
Be to, labai svarbu naudoti patikimas antivirusines sistemas ir elektroninio pašto kliento programines įrangas, kurios jus apsaugos nuo apsimestinių elektroninių pranešimų.“

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.