www.suvalkietis.lt
Pagrindinis Suvalkijos krašto informacijos skleidėjas nuo 1942 m.

„Apsaugokime vaikus nuo pavojų: iššūkiai ir geroji praktika“

Marijampolės apylinkės prokuroras G. Šalaševičius.Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras ir Marijampolės savivaldybė spalio 17 dieną surengė konferenciją „Apsaugokime vaikus nuo pavojų: iššūkiai ir geroji praktika“. Prekyba ir suaugusiais žmonėmis, ir vaikais kasmet įgauna vis didesnį pagreitį, tačiau neretai yra sunkiai atpažįstama. Ši konferencija buvo galimybė dar kartą atkreipti įvairių specialistų ir tarnybų dėmesį į naujas prekybos vaikais formas, paplitusias šalyje ir konkrečiai Marijampolės regione. Tema plati: komercinio seksualinio išnaudojimo ir seksualinės prievartos atpažinimas, teisėsaugos atsakas į šiuos iššūkius, nukentėjusiųjų identifikavimas, jų teisių atstovavimas, psichologinės ir socialinės pagalbos teikimas.

Kai kalbama apie prekybą žmonėmis, žvilgsnis krypsta į policijos pareigūnus, nuo kurių dažnai priklauso aukų gelbėjimo operacijos sėkmė. Apie pagalbą socialinę grėsmę patiriančiam asmeniui Marijampolės savivaldybėje kalbėjo Marijampolės socialinių paslaugų skyriaus vedėja S. Rainienė. Pranešimą „Prokuratūros atsakas į prekybos vaikais, jų seksualinio išnaudojimo iššūkius. Socialiniai partneriai – pagalba ar trukdžiai?“ skaitė Marijampolės apylinkės prokuroras G. Šalaševičius. Jis akcentavo, kad šioje veikloje pagalbos sulaukiama iš kolegų užsienyje, kadangi prekybos žmonėmis aukos dažniausiai išvežamos iš Lietuvos. Tokių nusikaltimų ištyrimą labai sunkina nukentėjusių žmonių baimė ir nenoras bendradarbiauti su teisėsaugos pareigūnais, parodymų keitimas. Todėl dėl šių priežasčių ne visada pavyksta pradėti ir sėkmingai užbaigti bylas.
„Pamatyk, atpažink, padėk“, – tokiais paprastais žodžiais savo įžvalgas pradėjo KOPŽI vadovė K. Mišinienė. Jos ilgametė patirtis liudija, kokie svarbūs yra veiksniai, kuriais visuomenė, artimieji gali apsaugoti vaikus, paauglius nuo pakliuvimo į sąvadautojų pinkles.
Viena iš prevencijos priemonių – informaciniai leidiniai. Ne be reikalo teigiama, kad tūkstantį kartų geriau yra nepakliūti, nei pakliuvus išsigelbėti.
Patekę į išnaudotojų nagus vaikai dažnai ne tik fiziškai nukenčia. Dar baisesnė yra jų patiriama psichologinė trauma. Apie tai, kokie jos požymiai, kokia pagalba teikiama ir kokios pasekmės išlieka, pasakojo Kauno apygardos teismo psichologė K. Savickaitė. Ypač jautriai ir atsakingai yra elgiamasi su seksualinę prievartą patyrusiais vaikais, kaip liudininkais teisiniame procese.
Konferencijoje dalyvavo daugiau nei šimtas vaikų ir jaunimo ateičiai neabejingų Marijampolės savivaldybės pedagogų, socialinių darbuotojų.Konferencijoje užsiregistravo 110 dalyvių: socialiniai darbuotojai, psichologai, policijos, prokuratūros atstovai, mokyklų darbuotojai. KOPŽI centro vadovė K. Mišinienė pasidžiaugė ir padėkojo už susidomėjimą ir norą bendradarbiauti Marijampolės savivaldybės kovos su prekyba žmonėmis koordinavimo darbo grupės nariams. Pasak jos, iš marijampoliečių aktyvumo kovojant su prekyba žmonėmis galėtų pasimokyti net ir didžiųjų šalies miestų bendruomenės.