Nepralaimintis skudučių ansamblis „Tūto“
Taip šį Marijampolės meno mokyklos kolektyvą pavadinti galima dėl to, jog dar nėra buvę, kad nelaimėtų I vietos, jeigu jau dalyvauja kokiame konkurse. Ir šitaip sekasi nuo pat 2012 metų, kai tik susikūrė.
Ko gero, galima jį pavadinti ir patenkančiu tarp geriausių skudučių ansamblių šalyje, nes prieš keletą metų Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui įrašinėjant geriausių skudučių kolektyvų diską „Teaidi skudučiai“, tarp šešių atrinktų pateko ir „Tūto“, įrašė tris kūrinius.
Norisi pasidžiaugti, kaip puikiai mūsų šalies kultūrą, meno mokyklą ir Marijampolę per šiuos metus reprezentavo „Tūto“.
Daug koncertuoja
Marijampolės meno mokyklos skudučių ansamblio „Tūto“ nares ir jų vadovę Daivą Vosylienę „Suvalkietis“ pristatė dar 2014 metais. Per tą laiką kolektyvas į koncertus ne vieną tūkstantį kilometrų nuvažiavo, lankėsi Italijoje, Bulgarijoje, Latvijoje, Baltarusijoje, Rusijoje, daug valandų praleido repetuodamas.
Naujausias jų laimėjimas – I vieta tarptautiniame konkurse „Gintarinis glissando“, vykusiame Černiachovsko mieste (Kaliningrado sritis). Šiame konkurse, kuriame ansamblis „Tūto“ dalyvavo jau trečią kartą, šiemet spalio 20-ąją susirinko net 200 dalyvių iš Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos. „Tūto“ nugalėjo ansamblių kategorijoje (nuo 7 ir daugiau narių).
Skudutininkės šiemet į konkursus ir festivalius važinėja nuo pat pavasario. Kovo 9–10 d. dalyvauta respublikiniame liaudies instrumentų festivalyje „Trimitatis“ Palangoje. Iš visos šalies susirinko per 1000 dalyvių. Gegužės 1–6 d. pabuvota svečių teisėmis Bulgarijoje, XIX šokių konkurse „Pietų saulė“. Organizatoriai nuvežė į aiškiaregės Vangos namus-muziejų, ten mergaitės irgi pakoncertavo. Bulgarus ypač sužavėjo kanklės: tos pačios „Tūto“ mergaitės ir skudučiuoja, ir kankliuoja.
Birželio 1–3 d. Baltarusijoje, Gardine, vyko tautinių mažumų festivalis, buvo apie 2000 dalyvių. „Tūto“ atstovavo lietuvių mažumai, mieste buvo įkurta apie 40 kiemelių, kuriuose prisistatė įvairios tautinės mažumos. Birželio 9–10 dienomis jau dalyvauta Klaipėdoje vykusioje Lietuvos vakarų krašto dainų šventėje, skirtoje Valstybingumo atkūrimo 100-mečiui.
O pasirodymas liepos mėn. Dainų šventės „Vardan tos…“ ansamblių vakare buvo lyg savaime suprantamas, negana to pasisekė ir prizą laimėti. „Swedbank“ įsteigtas piniginis prizas (300 eurų) konkurse „Kortelė su daina“ atiteko „Tūto“, surinkusiam 587 balsus. Dalyvavo 85 kolektyvai iš visos šalies.
Kvėpuoja vienu rimtu
Standartinis tradicinis liaudies instrumentų ansamblis susideda iš šešių muzikantų, tiek reikia sutartinėms groti. „Tūto“ šiuo metu yra 11 dalyvių: Dominyka Vosyliūtė, Ina Makaveckaitė, Ugnė Makaveckaitė, Gustas Makaveckas, Ugnė Klumbokaitė, Adrija Jasaitytė, Skaiva Bernotaitė, Aistė Kardauskaitė, Austėja Brazytė, Julija Šnipaitytė ir Greta Verbalytė. Pora merginų yra 17-metės, kitos jaunesnės, o jauniausias berniukas 7 metų, pirmokas.
Niekas groti neverčia, visos pačios nori ir, aišku, labai patinka keliauti į koncertus, konkursus. Visas tas keliones finansuoja tėvai, jie – tikri ansamblio patriotai. Vadovė sakė iš kitų miestų kolektyvų girdinti, kad meno mokyklos nemažai lėšų susirenka iš tėvelių skiriamų 2 proc. nuo pajamų mokesčio.
„Kartais vežamės ir kelias mamas, kad pamatytų, kaip koncertuojame. Iš vienos šeimos turiu net tris vaikus grojančius: dvi sesės ir brolis“, – džiaugiasi vadovė ir sako, kad visos mergaitės labai susigyvenusios, jaučiasi kaip šeima. „Jos kvėpuoja, atrodo, vienu ritmu, taip gerai yra susigrojusios – tai jaučia ir klausytojai, ir vertintojai. Aš mergaitėms sakau: jūs ne solistės, turite prisitaikyti, nes visos esate svarbios, vienos nėra – nėra ansamblio“, – pasakojo vadovė. Kolektyvas du tris kartus per savaitę repetuoja, o prieš konkursus reikia ir papildomai pagroti.
„Tūto“ rengiasi išleisti autorinį muzikos diską, tik vis laiko įrašyti pristinga. Šiemet žadėjo jau susiimti ir padaryti – Meno mokykla turi gerą įrašų studiją.
Nors Marijampolės meno mo-kykloje nestinga mokinių, čia mokosi apie 700, norinčiųjų mokytis groti būtent liaudies instrumentais mažėja. Štai 1955 metų Dainų šventėje buvo apie 900 skudutininkų, o šiemet vos 100. Neretai ir patys lietuviai nežino, kas tie skudučiai, šis instrumentas jau tampa egzotika. „Tad kviečiame visus norinčius išmokti groti“, – sakė D. Vosylienė.
Loreta AKELIENĖ
Nuotraukos Redos BRAZYTĖS, autorės ir iš D. Vosylienės asmeninio albumo