Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Žvilgsnis į pasaulį žydų tautybės menininko akimis

Parodą pristatė menotyrininkė, VDU profesorė Rasa Žukienė ir Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis.Marijampolės Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje (Meilės Lukšienės švietimo centre) atidaryta ir tebeveikia paroda „Retas svečias: Makso Bando tapyba Marijampolėje“. Demonstruojami litvako Makso Bando (1900–1974) tapybos darbai, sukurti Lietuvoje, Paryžiuje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Būsimo dailininko talentas ėmė skleistis Marijampolėje, kurioje praleido vaikystę ir dalį jaunystės. 1920 metais palikęs Lietuvą, M. Bandas gyveno Berlyne, Paryžiuje, JAV. Parodoje pristatomi įvairiu laiku nutapyti portretai, peizažai, scenos iš Senojo testamento.
Parodos pristatyti atvykusi menotyrininkė, Vytauto Didžiojo universiteto profesorė dr. Rasa Žukienė pasakojo, kad šio žydų tautybės menininko tapyba žinoma ir vertinama pasaulyje. Būsimasis menininkas gimė Naumiestyje, bet paauglystėje jau gyveno Marijampolėje. Tiksli jo namų vieta nežinoma, išlikęs tik prisiminimas, kad tai buvęs „namelis prie Šešupės“. Būdamas vos šešiolikos, M. Bandas jau piešė miestelio parduotuvių reklamas, iš nuotraukų spaudoje kopijuodavo didžiųjų menininkų kūrinius. Devyniolikmetis buvo priimtas mokytoju į Marijampolės žydų gimnaziją. Jos direktoriaus paskatintas, 1920 metais M. Bandas išvyko į Berlyną, mokėsi pas Prūsijos meno akademijos narį Vilį Jekelį (Willy Jaeckel). Po kelerių metų išvyko į tuometinę menų sostinę Paryžių. Kaip ir daugeliui kitų atvykėlių iš Rytų Europos, jam didelį įspūdį darė impresionizmas, fovizmas, žavėjo garsieji menininkai. Gyvendamas Paryžiuje, palaikė ryšius su Lietuva. 1925 metais Kaune surengė pirmąją personalinę parodą, bet ji praėjo be atgarsių ir vertinimų. Antroji M. Bando paroda Kaune (1932 m.) sukėlė nemažą pub­likos susidomėjimą, apie ją rašyta ne tik šalies kultūros žurnale, bet ir Marijampolės krašto laikraštyje „Suvalkietis“. Lietuviai pastebėjo ne tik M. Bando tapybos artimumą Paryžiaus mokyklai, bet ir giluminius kūrybos bruožus, jungiančius dailininką su Lietuva.
Paryžiuje susiklostė ekspresyvi ir jausminga tapybos maniera. Paveiksluose vyrauja melancholiškos nuotaikos, liūdnokas lyrizmas. Geriausioji M. Bando kūrybos dalis – portretai. Dailininkas ypač mėgo tapyti savo šeimos narius. Yra sukūręs daug religinių paveikslų ir išraiškingų Paryžiaus, Venecijos vaizdų. Lietuviškas peizažas jam taip pat buvo svarbus. Lankydamasis gimtinėje mėgo tapyti gamtoje.
Vėliau menininkas gyveno Kalifornijoje, JAV. Ten ir mirė 1974 metais. Jo sūnus Albertas Bandas ir anūkas Čarlis (Charles) Bandas buvo kino režisieriai ir prodiuseriai, o proanūkis Aleksas (Alex) Bandas – popdainų autorius ir atlikėjas. M. Bando tapybos ir skulptūros darbų yra įsigiję garsūs pasaulio muziejai, Lietuvos kolekcininkai.
Dar vienas parodos atidarymo svečias – Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis taip pat kalbėjo apie M. Bando tapybos reikšmę. „Paroda – jo dar vienas sugrįžimas į vaikystės miestą. O mums – galimybė prisiliesti prie pasaulyje vertinamo tapytojo darbų. Taip pat proga pajusti, kaip pasaulį mato, jaučia žydų tautybės žmonės. Melancholija gana būdinga šios tautos mene, o juoda spalva simbolizuoja amžiną Tėvynės netekusių šios tautos atstovų ilgesį. Žydų tautos menui būdingos ir užuominos į jų kultūros ir biblijos istoriją“, – kalbėjo O. Daugelis.
Keletą įdomių faktų pateikė ir marijampolietis kraštotyrininkas Arūnas Kapsevičius. Pasirodo, M. Bandas yra nutapęs prezidentų Teodoro Ruzvelto ir Džordžo Vašingtono portretus, vieną iš jų dovanojęs Baltiesiems rūmams, kitą – pačiam prezidentui.
Ši paroda – kelių Lietuvos kultūros institucijų: Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijos, Lietuvos išeivijos dailės fondo ir „Lewben Art Foundation“, Lietuvos dailės muziejaus ir Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus artimo bendradarbiavimo rezultatas. Ji veiks iki gruodžio 15 d.
Jurgita AUKŠTAITYTĖ
Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.