Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Kitoks Kauno menas Marijampolėje (Įžvalgos)

Paveikslų apsuptos skulptūros stiebiasi aukštyn... Iki vasario 16 dienos marijampoliečiai gali aplankyti Marijampolės kultūros centro Magdalenos Birutės Stankūnienės menų galerijoje veikiančią kauniečių Viliaus Ksavero Slavinsko ir Kazimiero Sigito Straigio parodą „Kitokie“.
Skulptorius K. S. Straigis gimė 1945 m. Išlauže, yra surengęs apie 40 personalinių parodų, dalyvavęs 150 grupinių parodų Lietuvoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Rusijoje, Danijoje, Švedijoje ir kt. Jo kūrinių yra įsigiję meno mylėtojai iš Rusijos, Švedijos, Italijos, JAV ir Vokietijos.
Tapytojas V. K. Slavinskas – kaunietis nuo gimimo, t. y., nuo 1943-ųjų. Parodose dalyvauja nuo 1978 metų. Surengė per 100 asmeninių parodų Lietuvoje, Norvegijoje, Švedijoje, Kanadoje, JAV ir Prancūzijoje. Dalyvavo daugiau nei 80-yje grupinių parodų Lietuvoje, JAV, Baltarusijoje, Rusijoje, Suomijoje ir kt. Buvo daugiau nei 30-ties grupinių parodų koordinatorius ir organizatorius. Nuo 1996 m. organizuoja paties sumanytą dailės parodą-konkursą „Atgimimas“, įprasminančią mūsų valstybei svarbias datas: Vasario 16-ąją ir Kovo 11-ąją. Tai galima įvardyti ne tik kaip reiškinį, brandinantį visuomenės pilietiškumą, gaivinantį istorinę atmintį, ugdantį tautinę savimonę, kultūrinę brandą, bet ir kaip išsamią Kauno meninio gyvenimo kasmetę apžvalgą. Taip pat V. K. Slavinskas – dailininkų klubo „Meno sparnai“, akvarelininkų klubo „Aqua-12“ narys ir dailininkų klubo „Sfinksas“ pirmininkas. K. S. Straigiui 2015 metais, o V. K. Slavinskui – 2016-aisiais už kūrybinius nuopelnus Kauno miestui ir Lietuvos kultūrai skirti Kauno miesto burmistro Jono Vileišio žalvariniai medaliai.
Subtiliai lakoniškų, pirmykščiu primityvumu dvelkiančių, dievop besistiebiančių formų K. S. Straigio skulptūrinė plastika kviečia marijampoliečius panirti į harmoniją su pasauliu ir savimi, kreipti žvilgsnį aukštyn, į tai, kas amžina ir tikra. Iš pirmo žvilgsnio jo skulptūros atrodo abstrakčios, tačiau įsižiūrėjus ima ryškėti gamtos objektų, dangaus kūnų, netgi žmogaus profilio formos. Supaprastindamas iki apibendrinančio lakoniškumo autorius suteikia joms ramų, nuoseklų, užtik-rintą stiebimąsi aukštyn. Skulptūrų formų grynumas, nubraukdamas visas paviršiaus smulkmenas, tarsi kviečia kūrinius stebintįjį ieškoti prasmių, esmių ir gilesnio turinio nei kasdienės smulkmenos ir rūpesčiai…
Pirmapradis gaivalingas V. K. Slavinsko spalvinis gestas iš logikos varžtų išlaisvina regimąją fantaziją. Realybės ir fantazijos junginiai jo kompozicijose ne tik pasakoja iš pirmo žvilgsnio regimas istorijas, bet ir atveria dinamiškas, patį žiūrovą mąstyti ir savas prasmes kurti provokuojančias potekstes. Laisvas spalvingas dailininko potėpis suteikia jo darbams veržlumo, gaivalingumo, nesukaustyto lengvumo įspūdį.
Pavadinę duetinę parodą „Kitokie“, K. S. Straigis ir V. K. Slavinskas pabrėžia savo kūrybinę drąsą: nebijoti peržengti ribos, skiriančios tradicinę meninę mokyklą nuo eksperimento, nuo laisvės ieškoti naujų kūrybinių sprendimų. Ir jiems tai puikiai sekasi. Paroda žaižaruoja spalvų ir formų įvairove, žavi kompozicine derme. Nežemiškos pasąmoninės V. K. Slavinsko kūrinių būtybės supa erdvėje pabirusias K. S. Straigio archetipinį šventumą skleidžiančias skulptūras. Veržli paveikslų koloristika ir skulptūrų vertikali dinamika harmoningai skamba erdvėje…

Vilma KILINSKIENĖ, menotyrininkė, Valentino KIAULEIKIO nuotrauka

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.