Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Restauruotas istorinis pastatas džiugina grožiu ir autentiškumu

Sausio 25 d. Kalvarijoje buvo atidaryta restauruota Arklių pašto stotis. Tiksliau – tai Pašto stoties komplekso vienas iš statinių (buvusi smuklė). Šį kompleksą įprasta vadinti Kalvarijos arklių paštu. Tokios pašto stotys ne viename mieste buvo įrengtos XIX a. pirmoje pusėje tiesiant Peterburgo–Varšuvos plentą, šiuo metu jas imta restauruoti kaip vertingą paveldą. Sujudo atnaujinti šias stotis ir akcentuoti jų istorinę vertę ir lietuviai, ir kaimynai lenkai.

Pastatas restauruotas išsaugant autentiškumą
Pastato duris pirmieji atrakino Suchovolės miesto burmistras Michal Grzegorz Matyskiel (kairėje)ir Kalvarijos savivaldybės meras Vincas Plikaitis.Statinys atnaujintas pagal bendrą su Suchovolės (Lenkija) miestu projektą „Kultūrinio paveldo išsaugojimas ir puoselėjimas Kalvarijoje ir Suchovolėje“. Investuota 963 266 eurų, didžioji dalis – Europos regioninės plėtros fondo lėšos, prisidėjo ir Kalvarijos savivaldybė.
Skiriant finansavimą buvo įvertinta, kad vadinamasis arklių paštas – svarbi tarptautinio paveldo dalis. Kaip reikalauja įstatymai, restauruojant paveldo statinį kiek galint labiau atkurta autentiška pastato išvaizda ir viduje, ir tvarkant aplinką. Vadovautasi senomis išlikusiomis fotografijomis. Restauruota buvusi Arklių pašto smuklė atrodo autentiškai. Tai gražus pastatas, mat statant tokias stotis buvo nuostata, kad tokie statiniai turi tapti architektūros pavyzdžiais.Tvarkant pamatus ir aplinką panaudotas atkastas senasis grindinys (brukas), atkurtos vertingos detalės.
Kaip rašoma istoriniuose šaltiniuose, 1830–1835 m. tiesiant Peterburgo–Varšuvos plentą, pakelėse buvo įrengiamos pašto stotys.
Tokie pastatai turėjo tapti krašto grožio etalonu, tad stengėsi ir projektuotojai, ir statybininkai. Kalvarijos pašto stoties kompleksas – vertingas paveldo objektas. Iki 1829 m. pastatytas kompleksas susidėjo iš simetriškai išdėstytų aplink vidaus kiemą statinių: arklių keitimo stoties, pašto ir smuklės pastatų, kurie išliko iki šių dienų. Tai buvo viena iš arklių keitimo ir paštininkų poilsio, nakvynės ir maitinimo stočių. Lietuvoje išlikę tik dviejų tokių stočių pastatai. Kompleksą, manoma, projektavo Lenkijos karalystės kelių ir tiltų korpuso vyriausiasis statybininkas, parengęs Peterburgo–Varšuvos trasose svarbiausių pašto stočių projektus, architektas V. Raštelis.
Atidaryme buvo gausu svečių.Arklių pašto stotys architektūrine ir išdėstymo prasme buvo tipinės, keisdavosi šiek tiek tik fasadai. Kalvarijos pašto stoties pastatų komplekso smuklės pastato restauravimo darbai pradėti 2018 m. Ateityje tikimasi ir kitų kompleksui priklausančių statinių atnaujinimo.
Restauruojant smuklės pastatą įrengta pamatų hidroizoliacija, atnaujinti fasadai, kaminai, vertingas profiliuotas plytų karnizas. Restauruotos durų angos ir langai, atkurtas buvęs lygios klasikinės stogo dangos tipas. Teritorijoje atkurtas lauko akmenų grindinys, suveriamieji vartai. Įrengta granito plokštėmis dengta aikštelė, priėjimo takai. Atskira aikštelė automobiliams sustoti išklota trinkelėmis. Fasadas dviejų spalvų – sienos gelsvos, karnizai – balti.
Restauravimo darbus atliko Alytaus UAB „Kortas“, kuri specializuojasi paveldo objektų atnaujinimo srityje. Darbus atlikę statybininkai sakė, kad jiems dirbti buvo malonu, nes pastatas – labai Jau įrengta muziejaus ekspozicija.gražus.

Paskirtis – Turizmo informacijos centras ir muziejus
Atnaujintame gana erdviame pastate įsikurs muziejus ir Kalvarijos turizmo informacijos centras. Muziejaus ekspozicija skirta atspindėti mūsų ir kitų tautų, taip pat ir žydų, paveldą, nes Kalvarijoje jis gana gausus.
Su atnaujintu statiniu jau disonuoja kiti du komplekso pastatai. Kalvarijos savivaldybės vicemeras Kęstutis Bagdanavičius yra minėjęs, kad stengiamasi ir jų atnaujinimui išrūpinti finansavimą. Tik teks laukti, kol, tikimasi, bus galima teikti projektą. Didžioji dauguma gyventojų iš šių pastatų jau iškeldinta.

Iškilmingame atidaryme – gausu svečių
Rekonstruotą statinį šventino Kalvarijos Švč. Mergelės Marijos vardo parapijos klebonas Algirdas Žukauskas.Restauruoto pastato atidaryme buvo gausu svečių. Su partnerių atstovais atvyko Suchovolės miesto burmistras Michalas Gžegožas Matiskelis (Michal Grzegor Matyskiel), su kuriuo kalvarijiečiai taip susibičiuliavę, kad vadina tiesiog vardu. Ceremonija vyko lietuvių ir lenkų kalbomis. Pastatą pašventino Kalvarijos Švč. Mergelės Marijos vardo parapijos klebonas Algirdas Žukauskas, pacitavęs popiežiaus Pranciškaus mintį „Gręžkitės į savo praeitį. Ten semiamės dvasingumo ir išminties. Tai padeda kurti naują prasmingą istoriją“. Kalbėjo iš Punsko atvykęs Seinų burmistro patarėjas Rimas Radzis, Kalvarijos savivaldybės meras Vincas Plikaitis, išreiškęs viltį, kad buvusi smuklė – to meto traukos centras dabar taip pat tokiu taps, tik bus kilnesnės paskirties. Suchovolės miesto burmistras M. G. Matiskelis sakė, kad jų mieste vietoje senos autobusų stoties iškilo pastatas, kuriame kuriasi kultūros centras. Svečias pasidžiaugė bendradarbiavimu ir tuo, kad kartu atkuriama bendra praeitis, o ryšiai stiprėja.
Padėkos raštai buvo įteikti Suchovolės burmistrui M. G. Matiskeliui ir istorikui kraštotyrininkui Alvydui Totoriui, kuriam susirinkusieji dėkingumą ir simpatijas išreiškė karštomis ovacijomis.
Buvo daug sveikinimų, pasidžiaugimų, dovanų naujai duris atveriančiam pastatui. Vėliau visi pakviesti į koncertą kultūros centre.

Jolanta RAČAITĖ, Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Miškus naudingiau užsiauginti patiems

  2020-10-24Miškus naudingiau užsiauginti patiems
  Iki lapkričio 16 d. priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Miško veisimas“. Tai antrasis paraiškų priėmimo etapas šiais metais, jam skirta 9 283 964 Eur paramos lėšų. Pasodinęs – nenueisi „Nėra taip, kad pasodinai medžius ir ...
 • Džiaugiuosi, kad mečiau, ir raginu tave padaryti tą patį

  2020-10-24Džiaugiuosi, kad mečiau, ir raginu tave padaryti tą patį
  Ne kiekvienas žmogus yra pakankamai ryžtingas ir stiprus, kad nutaręs imtis kardinalių pokyčių to neatidėliotų ir sąžiningai laikytųsi sau duoto žodžio. Juolab kai kalbama apie metimą rūkyti, – neretai prireikia ne tik begalinio noro, bet ir plieninės valios. Televizijos laidų prodiuseris ir BIX grupės lyderis Saulius Urbonavičius-Samas sutiko pasidalyti savo ...
 • Kad ir kokia tamsi atrodytų naktis – rytas visada ateina

  2020-10-24Kad ir kokia tamsi atrodytų naktis – rytas visada ateina
  Daugeliui iš mūsų šiuo metu sunkiau nei įprastai, todėl ypač svarbu žinoti, kokią emocinę ir psichologinę pagalbą galima gauti nemokamai visoje Lietuvoje. Psichologė Sonata Mickuvienė pasakoja apie tai, ką šiuo metu išgyvena dauguma šalies piliečių, o Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Psichikos sveikatos skyriaus vedėjas Ignas Rubikas dalijasi atsinaujinusios nacionalinės platformos ...
 • Spalio 24 dienos „Suvalkiečio“ laikraštyje

  2020-10-23
    Kruvina vilkų puota BuktojeŪkininko Rolando Storpirščio avių ūkis yra netoli Buktos miško. Ūkininkas pripažino su nerimu skaitydavęs naujienas apie vilkų surengtas karvių ar avių skerdynes ir vis tikėdavosi, kad jo augintinėms pavyks išvengti tokios baisios lemties. Aštuoniolika metų pavyko, tačiau šios savaitės trečiadienio rytas buvo lemtingas. Vilkai Rolando ūkyje surengė ...
 • Plėtoti verslus kaime drąsina parama

  2020-10-21Plėtoti verslus kaime drąsina parama
  Kaimo vietovėse atidaromos kirpyklos, lentpjūvės, duonos kepyklėlės, automobilių remonto dirbtuvės, pradedami ir plėtojami kiti verslai – Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) veiklos „Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai“ rezultatas. „Pajūrio medis“ vis auga Kūlupėnuose, buvusio Kartenos linų fabriko teritorijoje, veikiančios bendrovės „Pajūrio medis“ vadovas kretingiškis Mindaugas Norgėla savo ...
 • COVID-19 paveiktiems ūkiams ir nedidelėms įmonėms – išimtinė laikina parama

  2020-10-21COVID-19 paveiktiems ūkiams ir nedidelėms įmonėms – išimtinė laikina parama
    Nuo Lietuvą užklupusios koronaviruso pandemijos nukentėjo ir ūkininkai, ir labai mažos bei mažos įmonės. Būtent jiems skirta išimtinė laikina parama pagal naują Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonę. Iš viso planuojama paremti apie 1,9 tūkst. paraiškų. Paraiškas paramai gauti bus galima teikti vieną mėnesį nuo spalio 19 iki lapkričio ...
 • Išmoksta ir valdyti skaitmenines technologijas, ir atpažinti sukčių pinkles

  2020-10-21Išmoksta ir valdyti skaitmenines technologijas, ir atpažinti sukčių pinkles
  Prieš dešimtmetį didelė dalis vyresnio amžiaus žmonių į socialinius tinklus žvelgė tarsi į vaikų žaidimus. 74 metų kaunietis Vytautas anksčiau irgi buvo skeptiškas: „Maniau, kad socialiniai tinklai yra mados reikalas, kuris greitai baigsis. Bet dabar pats jau porą metų naudojuosi „Facebook“, kur bendrauju su savo vaikais ir anūkais, matau, ką ...
 • Rūpinkimės ne tik savo fizine, bet ir emocine sveikata

  2020-10-21Rūpinkimės ne tik savo fizine, bet ir emocine sveikata
  Žmonių reakcijos į pandemiją – sudėtingos ir labai skirtingos, o labiausiai tai lemia asmeninės problemos, su kuriomis teko susidurti. Tačiau juk visi mes patyrėme daug iššūkių – reikėjo pertvarkyti savo darbo dieną, atšaukti keliones, svarbias šventes ir keisti savo planus, pereiti prie nuotolinio mokymo ar mokymosi, išmokti laikytis naujų taisyklių ...
 • Spalio 21 dienos „Suvalkiečio“ laikraštyje

  2020-10-20
      Koronavirusas plinta ir SuvalkijojeCOVID-19 sparčiai plinta. Praėjusią savaitę dar džiaugėmės, kad Suvalkijoje koronavirusu sergamumas palyginti mažas. Marijampolės savivaldybėje turėjome tik 10 asmenų, sergančių šia liga, Kalvarijos, Kazlų Rūdos savivaldybėse COVID-19 nebuvo registruota. Po dešimties dienų situacija pasikeitė, ir ne į gera. Visose Marijampolės regiono savivaldybėse jau yra sergančiųjų koronavirusu.   Norėdami ...
 • Bendradarbiaudami šeimos ūkiai stiprėja

  2020-10-17Bendradarbiaudami šeimos ūkiai stiprėja
  Bendradarbiaudami šeimos ūkiai stiprėja Jau galima teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“. Paraiškos bus priimamos visą spalį – iki lapkričio 4 d. Šįmet ūkininkų tarpusavio bendradarbiavimui vystyti skirta daugiau nei 2,3 mln. Eur, o įsisavintos paramos pavyzdžiai rodo, ...
 • Melioracija – vienas iš valstybės prioritetų

  2020-10-17Melioracija – vienas iš valstybės prioritetų
  Melioracija – viena aktualiausių temų mūsų šalies žemdirbiams. Pagrindinė žemės ūkio gamyba vyksta melioruotoje žemėje ir jos efektyvumą lemia sureguliuotas dirvos vandens režimas – drenažas. Bendras sausinamas žemės plotas Lietuvoje siekia apie 3 mln. ha. Melioruotose žemėse įrengta 63 tūkst. km įvairios paskirties griovių, per 1,6 mln. km drenažo linijų, ...
 • Piliečiai raginami pasinaudoti galimybe nemokamai pagerinti psichikos sveikatą

  2020-10-17Piliečiai raginami pasinaudoti galimybe nemokamai pagerinti psichikos sveikatą
  Siekiant mažinti ilgalaikes neigiamas koronaviruso pandemijos pasekmes, LR Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia piliečių dėmesį į psichikos sveikatos gerinimą, vykdomas iniciatyvas ir teikiamą nemokamą emocinę ir psichologinę pagalbą visoje Lietuvoje. Mobiliosios krizių įveikimo komandos Nuo spalio 12 d. dalyje Vilniaus ir Kauno apskritims priklausančių savivaldybių pradeda veikti mobiliosios psichologinių krizių įveikimo komandos. Psichologinę ...
 • Spalio 17 dienos „Suvalkiečio“ laikraštyje

  2020-10-16
    COVID-19 įsisuko į Marijampolės specialiuosius socialinės globos namus Marijampolės specialiuosiuose socialinės globos namuose – nepaprastoji padėtis. Koronaviruso infekcija šiuo metu serga net 13 gyventojų ir 4 darbuotojai. Visi sergantys globotiniai gydomi globos namuose. Nei Marijampolės ligoninė, nei Kauno klinikos sergančiųjų nepriėmė.       Po penkių pasimatymų – 50 metų kartu Gražus ir jaukus Marijampolės poezijos ...
 • Kibernetinio saugumo ekspertas: „Visi atsidūrėme priešakinėse linijose“

  2020-10-14Kibernetinio saugumo ekspertas: „Visi atsidūrėme priešakinėse linijose“
  Lietuva niekuo nesiskiria nuo kitų Europos šalių – kibernetiniai nusikaltėliai mūsų šalies gyventojus atakuoja tais pačiais ginklais ir manevrais kaip ir kitose šalyse, tokiose kaip Vokietija, Graikija ar Suomija. „Kad ir kiek kibernetinio saugumo specialistų turėtume Lietuvoje – jie negali apsaugoti visų piliečių, jeigu patys piliečiai ir organizacijos tinkamai nesirūpins savo ...
 • Konservuojami Bartninkų bažnyčios griuvėsiai (Istorijos kontekste)

  2020-10-14Konservuojami Bartninkų bažnyčios griuvėsiai (Istorijos kontekste)
  Šiuo metu Bartninkų kaime (Vilkaviškio r. sav.) vyksta Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios išsaugojimo (konservavimo) darbai. Nors ši bažnyčia karo metu buvo gerokai apgriauta (likusios sienos be stogo netgi įprastai vadinamos griuvėsiais), tai yra vienas reikšmingiausių Sūduvos krašto ir netgi Lietuvos paveldo objektų. Prieš kelerius metus bažnyčia buvo paskelbta ...

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.