AD

Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

„Ne visi esantys draugų sąraše tikrai yra draugai“

Taip Marijampolės trečiojo amžiaus universiteto Informatikos fakulteto lankytojams teigia su kompiuteriniu raštingumu juos supažindinanti Aušrinė Česnulienė, suaugusiųjų švietimo srityje dirbanti ne vienerius metus.

Senjorai neskuba daryti to, ko nesupranta
„Pastebiu, kad kiekvienas informaciją pateikia tendencingai, ypač dabar, kai rinkimai artėja...“ – sako ponia Jūratė.– Nuo 2016 m. esu „Epale“ komandos narė. Tai daugiakalbė bendruomenė, siejanti suaugusiųjų švietimo ir mokymosi srities specialistus. Jos tikslas – pagerinti su suaugusiųjų mokymusi Europoje susijusių paslaugų kokybę ir teikimą, sukurti svarbų visos Europos suaugusiųjų mokymosi sektorių, kad suaugusiųjų švietimo specialistai ir skleidėjai galėtų pasiekti visus suaugusiuosius, – platformą pristato dėstytoja. – Mokomės patys ir tas žinias perduodame kitiems. Nors Informatikos fakultete šiais mokslo metais studentų-senjorų mokosi tik keturi, bet aš tuo labai patenkinta, nes mes galime daugiau laiko skirti praktiniams užsiėmimams, kurie labiau priimtini jiems. Su kiekvienu dirbame individualiai. Kiekvienam užsiėmimui pasiruošiu taip, kad vieniems nebūtų nuobodu, o kitiems – ne per daug sunku. Vieniems informaciją priimti sekasi greičiau, kiti ilgiau užtrunka, bet tai normalu – vyresni žmonės yra atsargesni, jie neskuba daryti to, ko nesupranta, – pasakoja dėstytoja.
Nors mokymo programa dar tik įpusėjusi, bet senjorai jau išmoko kompiuterinio raštingumo pradmenų. Jie susikūrę „Google“ paskyras, naudojasi elektroniniu paštu, moka ne tik „gūglinti“, bet ir naudotis kompiuteriu, išmaniuoju telefonu. Taip pat, o tai, ko gero, svarbiausia, jie žino, kaip atpažinti klaidinančią informaciją ir nebūti apgautiems. Apie tai jiems kantriai ir suprantamai pasakojo specialistai. Ypač daug reikalingos informacijos šiuo klausimu suteikė bendruomenės pareigūnė, pabrėždama, kad bendruomenės pareigūnų vykdomo prevencinio darbo vienas iš pagrindinių tikslų – skatinti vietos bendruomenę prisidėti prie saugios aplinkos formavimo. Kadangi virtualioje aplinkoje praleidžiame daug laiko, labai svarbu pasirūpinti saugesne interneto aplinka. Bendruomenės pareigūnė paaiškino, kaip elgtis interneto platybėse, kad sumažėtų tikimybė būti apgautiems, kad nenukentėtų asmens duomenys ir kaip atpažinti, ar lankoma svetainė yra saugi.

„Žmogus gali viską, jei tik to nori“
Studentei Zitai kompiuteris nebuvo svetimas, nes juo naudotis reikėjo dirbant. Moteris tik prieš dvejus metus išėjo į užtarnautą poilsį ir nusprendė lankyti Trečiojo amžiaus universiteto Namų ūkio fakultetą. Ji patenkinta įdomiomis ir naudingomis paskaitomis su nuostabiais lektoriais, o ypač galimybe keliauti. Pernai buvo Kroatijoje, Naujuosius metus sutiko Gdanske, užpernai – Rygoje, aplankė daug puikių vietų Lietuvoje.
„Kad anūkams neatrodyčiau kaip ne šio amžiaus žmogus, nusprendžiau lankyti ir kompiuterio raštingumo kursus, – sako ponia Zita. – Per kiekvieną paskaitą sužinau kažką naujo. Nors kompiuteriu naudojuosi jau palyginti seniai, gal prieš penkerius metus įsigijau ir išmanųjį telefoną, bet socialiniu tinklu „Facebook“ pradėjau naudotis tik prieš trejetą metų, kai anūkas sukūrė man paskyrą. Pažiūriu, paskaitau, bet komentarų nerašau. Internetu susimoku mokesčius, skaitau spaudą, moku susirasti maisto ruošimo receptų ar kitą mane dominančią informaciją. Skaitau tik tai, kas mane domina ir kas man patinka. Propaganda manęs nedomina ir neerzina. Apie internetinę bankininkystę kompiuterinio raštingumo kursuose papasakojo SEB banko atstovė, iš policijos komisariato atstovės sužinojome apie saugų internetą, tad žinome, ko galima tikėtis ir kaip mokėti nuo to apsisaugoti. Raginčiau visus senjorus, kurie nori naudotis kompiuteriu ir išmaniuoju telefonu, pasinaudoti galimybe to išmokti ir įgyti papildomų įgūdžių. Juk žmogus gali viską, jei tik to nori.“

„Aš saugi, nes atsargi“
Aštuoniasdešimtmetį perkopusiai studentei Jūratei gyvybingumo ir pozityvumo pavydėti galėtų ir kur kas jaunesni. Buvusi mokytoja TAU lanko keturis fakultetus, yra aktyvi folkloro ansamblio dalyvė, renginių vedėja.
– Būtent buitiška priežastis mane ir atvedė į Informatikos fakultetą – juk visa universiteto informacija greičiausiai internetu pasiekiama, o aš prie jo nepriėjau. Reikėjo išsisukti iš padėties. Ir tai išsprendė anūkė. Vieną dieną ji atnešė išmanųjį telefoną ir liepė mokytis. Nesupratau, nežinojau, kas ir kaip, pradėjau klaidžioti. Tada ir atėjau į šį fakultetą. Žinote, tokiame amžiuje išeiti iš komforto zonos sunkoka, su vyresniais reikia daugiau kantrybės, nes informacija sunkiau ateina, bet Aušrinė moka trumpai ir aiškiai viską išdėstyti, – kelią į kompiuterinį pradžiamokslį linksmai pasakoja ponia Jūratė ir pastebi. – Visi nervinasi dėl lėto interneto, o mums, vyresniems, toks dar geriau.
Įsigijusi naujesnį išmanųjį telefoną moteris džiaugiasi jo galimybėmis ir savimi, kad daug išmokusi. Nusistačiusi didesnį šriftą ji skaito spaudą, nors prisipažįsta, kad iš pradžių siauros skiltys erzindavo, bet dabar kartais taip įsigilina į tekstą, kad net nepastebi, kaip laikas nejučiomis pralekia. Mėgsta „Delfi“, „Lietuvos rytą“, sužinojusi, kad yra ir „Suvalkiečio“ internetinė prenumerata, žadėjo būtinai ir jį skaityti. Įdomiausius interneto adresus pažymėjusi žvaigždute, vadinasi, juos mato pirmiausia. Moka Jūratė naudotis vaiberiu, mesindžeriu, moka fotografuoti (netgi save!) ir nusiųsti nuotraukas anūkams, naudojasi balso paštu. Jūratė pasidžiaugė rašanti taisyk­lingai lietuviškai – su varnelėmis, brūkšneliais ir taškeliais – tereikėjo išmokti nustatyti klaviatūrą. Vis dėlto žinutes dažniausiai rašo tiesiog adresatui, o ne viešai. „Jeigu kada ir pakomentuoju kažką, tai kiekvieną žodį apgalvoju. Nesileidžiu ir į elektroninės prekybos pasiūlymus – nes jau žinau, kad tai nesaugu. Jeigu kas ir sugundytų, pirmiausia atkreipčiau dėmesį į pardavėją ir kainą – jeigu ji pernelyg maža, kas labiausiai suvilioja patiklius žmones, reikia susisiekti su pardavėju ir įsitikinti, kad tai tiesa“, – išmokta pamoka dalijasi ponia Jūratė.
Perskaitytą internete informaciją moteris patikrina išklausydama ir televizijos komentatorių.
– Aš saugi, nes atsargi, iškart nepatikiu visomis naujienomis. Pastebiu, kad kiekvienas informaciją pateikia tendencingai, ypač dabar, rinkimų laikotarpiu. Kai vyksta kandidatų kovos, nežinia, ką iš kur ištraukia ir pateikia kaip faktą.
Nors per paskaitas studentus banko darbuotoja mokė internetinės bankininkystės, Jūratė sako tuo neužsiimanti: „Vaikai neleidžia, liepia vaikščioti, nenoriu ir pati prisirišti vien prie išmaniųjų technologijų. Nors be mobiliojo ryšio dabar neįmanoma išsiversti, tikrai nevaikščiosiu kompiuterį ar telefoną apsikabinusi, nes moku bendrauti. Ir namuose, ir kai susieiname su vaikų, anūkų šeimomis, taisyklė tokia: telefonas padėtas.“

„Nenoriu būti sofos žmogumi“
51 metų stažą turinti ponia Marija prieš trejus metus išėjo iš darbo, tačiau vien namuose užsisėdėti neketina. „Nenoriu būti sofos žmogumi, mėgstu keliauti, būti tarp žmonių, ne tik apie ligas kalbančių ar besiskundžiančių, kaip viskas blogai, o žiūrinčių į gyvenimą pozityviai“, – sako moteris.
Pačiai taip pat vien sėdėti ir televizorių žiūrėti nepriimtina: „Netgi ir kai sveikata riboja, yra galimybė tobulėti. Žmogaus smalsumui ir tobulėjimui amžiaus nėra, todėl kai po operacijos pasijutau stipresnė, nuėjau į TAU. Pasirinkau du fakultetus. Ypač sužavėjo pirma paskaita Informatikos fakultete – mes ėjome į virtualios realybės kambarį!“ – nepažintais nuostabiais atradimais džiaugiasi moteris.
Nors garbaus amžiaus moteriai kompiuteriu teko dirbti, tačiau į visas jo galimybes tuomet sako nesigilinusi. „Programuotojas įdiegė programą, parodė pagrindines funkcijas. Paspaudi mygtuką ir viskas aišku. Nebuvo reikalingas nei feisbukas, nei „Delfi“, o ir mokytis nelabai laiko buvo. Dabar išmokau rašyti laiškus, keisti šriftus, derinti spalvas, paryškinti tekstą, spręsti kryžiažodžius ir išsiųsti. Paskaitose sužinojau, kaip apsisaugoti nuo netikros informacijos, perskaičiusi ar išgirdusi naujieną paklausau ir kitų nuomonės. Beskaitant tekstus internete iššokančiomis reklamomis nesidomiu, pirkiniais nesusigundau – man tai neįdomu, – atvirai pasakoja ponia Marija ir priduria, – Interneto galimybes vyresniems žmonėms tiesiog būtina išmėginti. Taip lavini atmintį, tobulėji, atsiranda žmonių, galimybių išeiti iš namų, tada mažiau ir ligos rūpi.“
Nors pas gydytojus, kai prireikia, sūnus internetu visada užregistruoja, bet moteris sako turinti pati išmokti naudotis tinklalapiu „sergu.lt“, kadangi į Vilniaus ar Kauno klinikas telefonu prisiskambinti neiškart pavyksta.
– Manau, kad tikriausiai vaikai ir išlepina vyresniuosius – tėvus ar senelius – už juos viską darydami. Ne daryti reikia, o juos mokyti, – tvirtai sako ponia Marija, pasiryžusi dar ilgai lankyti universitetą.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

  • Andrejus Ozerenskis: „Skaudu, kai žmonės galvoja – „Aš jau daviau“

    2023-03-27Andrejus Ozerenskis: „Skaudu,  kai žmonės galvoja – „Aš jau daviau“
    Daiva Klimavičienė Andrejui – 62-eji. Puikiai lietuviškai kalbantis ukrainietis nuo 1988 metų gyvena Lietuvoje. Šiuo metu dirba Kazlų Rūdos Kazio Grinaus gimnazijoje transporto tarnybos vedėju. Kai pasiteiravau, kaip jautėsi, atvykęs iš milijoninio Kyjivo ir apsigyvenęs Jankuose (Kazlų Rūdos sav.), Andrejus išsako daugybę šio miestelio privalumų. Tačiau ne apie kaimo turizmą ir ne apie jokį kitą turizmą kalbėjomės su Andrejumi. Didelę dalį savo širdies jis skiria tiems, kurie dabar apkasuose – palikę mažus vaikus, mylimąsias ar senus tėvus. Negraudinsiu – visa tai kasdien matome reportažuose. Andrejus Ozerenskis kviečia paremti Ukrainos kovotojus – tiek, kiek galite, nes jie kovoja ir už mūsų laisvę. – Kaip ...
  • Į Marijampolę atvykstantis I. Kvik: apie kolegų netektis, lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą

    2023-03-24Į Marijampolę atvykstantis I. Kvik: apie kolegų netektis, lietuvišką muziką ir norą švęsti gyvenimą
    Žinomas Lietuvos dainininkas, romų ansamblio „Sare Roma“ vadovas Ištvanas Kvik daugeliui puikiai atpažįstamas iš publikos pamėgtų romų dainų. Tačiau pastaruoju metu atlikėjas daug dėmesio skiria lietuviškam folklorui. Kitu žvilgsniu pažiūrėjęs į lietuvių liaudies dainas vyras sako, kad ir joms galima suteikti romams būdingos ugnies. Būtent tokios dainos, kaip lietuviams puikiai pažįstamos „Ant kalno karklai“, „Vaikštinėjo povelė“, „Pasvarcyk, antela“ jau kuris laikas skamba „Sare Roma“ pasirodymuose. „Visuomet sakau, kad neturime skirstyti vieni kitų pagal tautybę, todėl manau, kad ir muzikos nereikia skirstyti. Ji mus ne skiria, o vienija“, – sako I. Kvik. Jis sutiko pasidalinti pasakojimu, kaip gimė idėja dainuoti lietuvių ...
  • Miniatiūrose – Marijampolė, kokios jau nebėra

    2023-03-23Miniatiūrose – Marijampolė, kokios jau nebėra
    „Pasivaikščiojimai po senąją Marijampolę“ – taip pavadinta P. Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje praėjusią savaitę atidaryta menininko Eduardo Končiaus miniatiūrų paroda. Šie naujausi žinomo kūrėjo darbai gimė pandemijos metu, kai dėl įvairių apribojimų buvo galima atsidėti kūrybai ir skirti jai daug laiko. E. Končius savo darbuose įamžino daug senųjų miesto pastatų. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos E. Končiaus darbai gerai žinomi ne tik marijampoliečiams. Jie puošia nemažai įvairių erdvių, kruopščiai sukurtų miniatiūrų ne vienas yra įsigijęs ir turi savo namuose. Menininko miniatiūrose labai dažnai gali išvysti senuosius Sūduvos sostinės pastatus, kurių dalis dar išlikę, kiti jau gerokai pasikeitę, o trečiųjų apskritai nelikę nė ...
  • Automatizuota sandėlio valdymo sistema – kas tai?

    2023-03-23Automatizuota sandėlio valdymo sistema - kas tai?
    Sprendžiant iš šio numatomo dirbtinio intelekto taikymo padidėjimo, automatizavimas pasiliks. Sandėlio valdymo pasaulyje tai reiškia, kad reikia atsižvelgti į automatizuotos sandėlio sistemos ir sandėlio automatizavimo naudą. Sandėlių operatoriams ir logistikos įmonėms paskirstymo, gamybos ir tiekimo grandinės procesai greitai keičiasi. Prieš pasinerdami į kai kurias būtinas sandėlio automatizavimo technologijas, pradėkime aptardami, kas yra automatizuota sandėlio sistema ir kodėl jos jums reikia. Kas yra automatizuota sandėlio sistema? Automatizuota programa – tai programinė įranga, padedanti sandėliavimo operacijoms integruoti dirbtinį intelektą ir robotiką į kasdienius procesus. Automatizuotas sandėliavimas naudoja keletą pagrindinių technologijų, kad galėtų judėti. Pavyzdžiui, automatizuota saugojimo ir paėmimo sistema (ASRS) kartu su sandėlio valdymo ...
  • Transporto valdymo sistema (CRM) ką tai reiškia ir kaip ji veikia?

    2023-03-23Transporto valdymo sistema (CRM) ką tai reiškia ir kaip ji veikia?
    Kas yra transporto valdymo sistema? Transporto valdymo sistema yra įrankis, padedantis suprasti pristatymo proceso duomenis ir pagerinti našumą. Sistema gali gauti realiu laiku duomenis apie kiekvieną transporto priemonę ir analizuoti jų veikimą, automatizuoti rankų darbą, supaprastinti užsakymų apdorojimą ir kt. Paprasčiau tariant, tai yra priemonė, skirta paspartinti ir supaprastinti pristatymą, kartu sutaupant organizacijos išlaidas ir darbo jėgas. Pagrindiniai transporto valdymo sistemų privalumai CRM programinė įranga prisideda prie logistikos kaštų mažinimo, transporto procesų optimizavimo, efektyvaus su transportavimu susijusių įvykių stebėjimo. CRM programinė įranga yra visapusiškas sprendimas visoms su transportu susijusioms užduotims, tokioms kaip transportavimo proceso koordinavimas ir organizavimas skirtingomis transporto priemonėmis. Todėl jis ...
  • Kaip užtikrinti mėsos gaminių kokybę?

    2023-03-23Kaip užtikrinti mėsos gaminių kokybę?
    Maisto, įskaitant mėsos gaminius, vartojimas turi užtikrinti aukšto žmogaus sveikatos lygio pasiekimą. Todėl mėsos gaminiams tenka didelė atsakomybė, kuri slypi griežtame higienos taisyklių laikymasis viso gamybos ciklo metu ir geros gamybos praktikos principų. Norint įgyvendinti šiuos principus, būtina technologinę veiklą grįsti kokybės vadybos sistemomis. Tik tuomet susidaro realios sąlygos sumažinti ar net visiškai pašalinti mėsos gaminių per didelio užteršimo sveikatai kenksmingomis medžiagomis ir nepageidaujamų mikroorganizmų bei vartotojų sveikatai nepalankių procesų vystymosi riziką. Ar rūkyti mėsos gaminiai yra sveiki vartoti? Mėsos rūkymas yra viena pagrindinių mėsos perdirbimo technologinių procedūrų. Tai turi įtakos tiek gatavo produkto skoniui, kvapui, spalvai ir išeigai, tiek patvarumui. Dabartinės ...
  • Energiją taupančių prožektorių svarba naktinei veiklai

    2023-03-23Energiją taupančių prožektorių svarba naktinei veiklai
    LED iš esmės reiškia šviesos diodą, kuris skiriasi nuo bet kurios standartinės lemputės, nes jam reikia labai mažai energijos. Kodėl LED žibintuvėliai turi didžiulę paklausą tarp keliautojų ir kitų naktine veikla užsiimančių asmenų? Toliau šiame straipsnyje pasidalysime kai kuriais LED prožektorių privalumais. Pagrindiniai energiją taupančių prožektorių privalumai Energijos vartojimo efektyvumas Vienas iš svarbiausių LED prožektorių privalumų – energijos vartojimo efektyvumas. LED lempoms pagaminti reikia gerokai mažiau energijos, kad būtų išgaunamas toks pat šviesos kiekis kaip ir tradicinėms apšvietimo priemonėms. LED žibintuvėliai, kuriuos galima rasti https://www.vssistemos.lt/laisvalaikis/prozektoriai, geriausiai pasitarnauja ekstremalių situacijų ar nelaimių atvejais, todėl tai yra geriausias pasirinkimas stovyklaujant ir keliaujant pėsčiomis. ...
  • Kaip išryškinti figūros apvalumus?

    2023-03-23Kaip išryškinti figūros apvalumus?
    Kaip padidinti biustą, jei norite labiau pabrėžti jo formą? Pirmas žingsnis visada turėtų būti tinkamo apatinio trikotažo pasirinkimas. Būtent tam ir buvo sugalvota push-up liemenėlė: ji sukurta tam, kad mažą krūtinę turinčių moterų siluetas atrodytų taip, kaip jos nori. Push up dydį galite pasirinkti pačios, tačiau atminkite, kad pernelyg didelis efekto suteikimas galiausiai nepasiekia tikslo. Daug geriau mažesnei krūtinei naudoti push up efektą tada, kai jūsų stiliui jo labiausiai reikia. Kas yra push-up liemenėlė? Pirmas dalykas, kurį reikia išsiaiškinti: kas yra push-up liemenėlė? Terminai push-up, paminkštinti kaušeliai ir paminkštintos liemenėlės dabar vartojami pakaitomis. Sunku visame tame susigaudyti, ypač jei norite padidinti krūtinę. Yra ...
  • Gabrielė Vitosytė: „Geriau pabandyti, nei galvoti, o kas būtų buvę“

    2023-03-22Gabrielė Vitosytė: „Geriau pabandyti, nei galvoti, o kas būtų buvę“
    Šiais 2023 metais Marijampolės miestui tapus Lietuvos jaunimo sostine, dalinsimės jaunų žmonių istorijomis, kuriose jie pasakos apie savo pomėgius, pasiekimus ir motyvaciją veikti. Pirmoji pašnekovė – Gabrielė Vitosytė, vienuoliktos klasės mokinė ir kultūrizmo (bikinio fitneso) sportininkė, anksčiau save išbandžiusi modelio srityje ir krepšinio sporte. Kviečiame susipažinti su Gabrielės mintimis ir jos veikla: kokią įtaką jos savijautai padarė pasirinkta sporto rūšis, su kokiais sunkumais susidūrė pradėjusi savo kelionę į fitnesą. – Gabriele, esi bikinio fitneso sportininkė. Kada supratai, kad tai tavo kelias ir kad nori toliau jame tobulėti, siekti rezultatų? – Buvo tikrai labai paprasta, iš tikrųjų net nesitikėjau, kad nueisiu tokiu keliu, nes ...
  • APVA užsakyta ekspertizė patvirtino, kad atnaujinant gyvenamąjį pastatą privaloma pasirūpinti šviežio oro cirkuliacija

    2023-03-22APVA užsakyta ekspertizė patvirtino, kad atnaujinant gyvenamąjį pastatą privaloma pasirūpinti šviežio oro cirkuliacija
    Atliktas 15 Lietuvos modernizuotų daugiabučių energetinis auditas, kurį užsakė Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) atskleidė, kad modernizuotuose pastatuose itin svarbu užtikrinti tinkamą pastato vėdinimą. „Kasmet atliekame tokius auditus siekdami išsiaiškinti, ar visos taikomos priemonės yra efektyvios bei kokybiškos – mums svarbu ne tik rūpintis namų atnaujinimu bet ir įsitikinti, ar viskas juose po atliktų darbų yra gerai. Šįmet pagal nustatytus kriterijus pasirinkome 15 daugiabučių iš skirtingų šalies miestų, tai buvo pastatai iš Alytaus, Biržų, Panevėžio, Prienų, Ukmergės ir Šilalės. Jų statybos metai buvo nuo 1960 iki 1992 m., butų skaičius svyravo tarp 24–100. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo Po renovacijos šie ...
  • Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas

    2023-03-20Pasaulinės Dauno sindromo dienos proga – paroda ir kino seansas
    Nuo kovo 13 dienos kino teatre „Spindulys“ veikia paroda „Visi skirtingi – visi lygūs“, parengta asociacijos „Suvalkijos saulytės“. Ši paroda skirta kasmet kovo 21-ąją minimai Dauno sindromo dienai. Paroda veiks iki kovo 31-osios. Dauno sindromą turintis kūdikis gali gimti bet kurioje šeimoje, nepriklausomai nuo geografinio regiono, rasės ar ekonominės padėties, bet mokslininkai yra nustatę, kad tikimybė susilaukti kūdikio su Dauno sindromu didėja proporcingai didėjant moters amžiui. Paroda kviečia priimti šiuos žmones tokius, kokie jie yra. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Pasaulinė statistika byloja, kad iš maždaug 700–800 gimusių kūdikių vienas turi Dauno sindromą. Skaičiai rodo, kad visame pasaulyje, kiekvienoje valstybėje žmonių su Dauno sindromu skaičius ...
  • Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?

    2023-03-18Tiksliųjų mokslų studijoms – aukso amžius: kaip pasiruošti IT karjerai dar mokykloje?
    Informacinių technologijų (IT) ir skaitmeninių inovacijų sričių specialistų poreikis šiandienos darbo rinkoje vis dar išgyvena augimą. Todėl pastaraisiais metais šalies universitetuose bei kolegijose didėja tiksliųjų mokslų populiarumas. Tačiau specialistai pažymi – norint tinkamai pasiruošti daugelio geidžiamai karjerai IT srityje, žinių ir praktikos įgyti verta dar mokyklos suole. Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos duomenimis, su informacinėmis ir ryšio technologijomis susijusių studijų pasirinkimas 2021 m. siekė 6,8 proc., pernai – 8,2 proc. Panašų augimą stebi ir šalies kolegijos. Vilniaus universiteto studijų prorektoriaus dr. Valdo Jaskūno teigimu, pastaruosius trejetą metų moksleivių, besirenkančių tiksliuosius (t.y. fizinius, gyvybės, informatikos, inžinerijos, matematikos) mokslus universitete daugėja. 2020 m. jų buvo ...
  • Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme

    2023-03-16Paskaita apie lietuvininkus – šišioniškių tarme
    Marijampolės kultūros centro Mažojoje salėje gražiu renginiu paminėtos Lietuvių kalbos dienos ir surengta paskaita „Lietuvininkų gyvenimo būdas ir tarmė“. Ji buvo skirta ir šiemet minimiems Klaipėdos krašto metams, nes sausį sukako 100 metų nuo to laiko, kai Klaipėdos kraštas prisijungė prie Lietuvos. Lietuvių kalbos dienos pirmą kartą buvo surengtos 2016 metais. Joms pasirinktas ypatingas laikotarpis tarp dviejų Lietuvai svarbių datų – Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios. Per tą laiką kasmet visoje Lietuvoje ir užsienyje organizuojama daugybė renginių, kurie prisideda prie lietuvių kalbos sklaidos Lietuvoje ir užsienyje, telkia užsienio lietuvių bendruomenes, stiprina lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją ir Lietuvoje, ir užsienyje, didina ...
  • 2023-ieji – Šventojo Juozapato metai

    2023-03-152023-ieji – Šventojo Juozapato metai
    Lietuvos Respublikos Seimas 2023 metus paskelbė Šventojo Juozapato metais – praėjo 400 metų nuo kankiniškos Juozapato mirties. Kuo svarbus Rytų (graikų) apeigų katalikų Šventasis Juozapatas Lietuvai, kodėl mes jį gretiname su vieninteliu Lietuvos šventuoju karalaičiu Kazimieru? Juozapatas (Ivanas Gavrilovičius Kuncevičius) (1580–1623 11 12) – vienintelis ukrainietis, Rytų (graikų) apeigų katalikas (arba unitas), popiežiaus Urbono VIII 1643 m. paskelbtas palaimintuoju, o popiežiaus Pijaus IX – 1867 m. – šventuoju; vienas iš Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino (1617 m.) įkūrėjų, šventumui brendęs Ukrainoje, Lietuvoje (čia gyveno 1596–1617 m.) ir Baltarusijoje. 1963 m. jo palaikai perlaidoti Vatikane, Šv. Petro bazilikoje, dešinėje navoje, Šv. Bazilijaus Didžiojo altoriuje. Šventasis Juozapatas ir ...
  • Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau

    2023-03-15Atnaujinus daugiabutį iki A klasės, šilumos sutaupoma net 8 kartus daugiau
    Įvertinus aplinkos ministerijos užsakytą analizę aiškėja, kad modernizuoti daugiabutį iki A energinio naudingumo klasės nėra taip brangu, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Bendros projekto išlaidos padidėja, bet nežymiai, o dėl renovacijos šilumos butuose prarandama net 8 kartus mažiau. Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo „Tyrimas buvo atliktas siekiant išsklaidyti mitą, kad pasiekti aukštesnę energinio efektyvumo klasę – itin brangu, norėjome nešališkų ekspertų vertinimo ir įrodymų, jog A klasę pasiekti įmanoma ir jog tai finansiškai apsimoka. Jeigu imtume C klasės energinio efektyvumo pastatą kaip bazinį, gyventojams siekti B klasės yra 3 proc. brangiau, o A klasės – 23 proc. brangiau. Kalbant skaičiais, ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.