Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Globos namų įkainių nereikėtų pernelyg baugintis – senoliams priklauso kompensacijos, dotacijos (Ekspertės komentaras)

„Marijampolės miesto gyventojai dėl socia-linių paslaugų, apsigyvenimo globos namuose turi kreiptis į Marijampolės savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyrių“, – sako šio skyriaus vedėja Svajonė Rainienė.Į „Suvalkiečio“ klausimus atsako Marijampolės savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Svajonė RAINIENĖ.

– Pirmiausiai pakalbėkime apie socialinės globos paslaugą. Kokiais atvejais ji skiriama, kas gali į ją pretenduoti ?
– Senyvo amžiaus žmogus gali gauti šias socialines paslaugas: pagalbą į namus (5 arba 10 val. per savaitę), dienos socialinę globą asmens namuose (iki 8 val. per dieną) ir socialinę globą institucijoje (socialinės globos namuose). Visos paslaugos skiriamos gavus asmens prašymą, t. y. socialinės paslaugos teikiamos tik su paties asmens sutikimu.
Socialinė globa yra visuma paslaugų, kuriomis asmeniui teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba. Socialinės globos teikimo trukmė priklauso nuo asmenų būklės, jų poreikio paslaugoms ir nuo įstaigos tipo.
– Ar priklauso socialinė globa neturintiems neįgalumo, bet tiesiog seniems ligotiems žmonėms? Ar ji priklauso, jeigu toks asmuo turi vaikų?
– Seniems ligotiems žmonėms būna nustatyti specialieji poreikiai ir specialiųjų poreikių lygis ir tuomet išduodamas neįgaliojo pažymėjimas. Tiesiog pensinio amžiaus asmenys gali gauti pagalbos į namus paslaugas – 5 arba 10 val. per savaitę (tai asmens namuose teikiamos paslaugos, padedančios asmeniui (šeimai) tvarkytis buityje, dalyvauti visuomenės gyvenime).
Vaikų turėjimas nėra kliūtis gauti socialines paslaugas, ši aplinkybė nėra vertinama.
– Dėl globos neįgaliems, nors nebūtinai senyviems asmenims, kokius kriterijus turi atitikti asmuo, kad ji būtų skirta?
– Globa asmens namuose skiriama žmonėms su sunkia negalia (jam turi būti nustatytas nuolatinės slaugos poreikis). Jeigu asmuo nori apsigyventi globos namuose, jis turi būti neįgalus ir jam nustatyti specialieji poreikiai (nuolatinės slaugos arba priežiūros (pagalbos) poreikis). Kreipiantis reikia pateikti šeimos gydytojo pažymą (formą 027 a) apie asmens sveikatos būklę, tuomet atliekamas socialinių paslaugų poreikio vertinimas ir nustatoma, kokios paslaugos asmeniui reikalingos.
– Kokiais atvejais socialinė globa yra mokama paslauga? Kiek reikia mokėti?
– Socialinės globos paslaugos yra mokamos. Mokesčio dydis priklauso nuo asmens pajamų. Už pagalbos į namus paslaugas reikia mokėti nuo 3 iki 8 procentų asmens pajamų, už paslaugas, teikiamas socialinės globos namuose – 80 proc. pensijos ir 100 proc. tikslinės slaugos ar priežiūros išmokos (jei tokia yra paskirta).
– Kas įeina į socialinės globos paslaugas? Gal tvarkymo darbai, maisto nupirkimas ir pan.? Kiek kartų per savaitę?
– Be jūsų išvardintų paslaugų, įeina ir kitos paslaugos, tokios kaip informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir atstovavimas, bendravimas, psichologinė-psichoterapinė pagalba, pagalba rengiantis, maitinantis, prausiantis ir kito pobūdžio pagalba.
– Kur pirmiausiai reikia kreiptis dėl socialinės globos? Kokių reikia dokumentų, pažymų?
– Marijampolės miesto gyventojai dėl socialinių paslaugų turi kreiptis į Marijampolės savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyrių (119 kab.), kaimiškųjų vietovių gyventojai – į savo gyvenamosios vietos seniūniją. Smulkesnė informacija teikiama Socialinių paslaugų skyriuje, telefonu (8 343) 90095.
– Ar daug Marijampolėje yra socialinę globą dėl senatvės gaunančių žmonių? Ar daug besikreipiančių?
– Šiuo metu socialinę globos ir pagalbos į namus paslaugas gauna apie 300 asmenų, iš kurių dauguma yra pensinio amžiaus. Besikreipiančių daugėja, tai populiari ir labai reikalinga paslauga.
– Ar pakanka darbuotojų, atliekančių socialinės globos darbus?
– Kasmet yra vertinamas socialinių paslaugų ir socialinių darbuotojų, jų padėjėjų poreikis, siekiama, kad visi besikreipiantys dėl socialinių paslaugų jas gautų. 2018 m. Marijampolės socialinės pagalbos centre (būtent ši įstaiga teikia pagalbos į namus ir dienos socialinės globos paslaugas) įsteigta 10 papildomų etatų.
– Ar daug yra norinčių patekti į globos namus? Ar reikia laukti eilėje, kaip tvarkyti dokumentus, kur kreiptis?
– Šiuo metu trys Marijampolės savivaldybės gyventojai laukia galimybės gyventi socialinės globos namuose. Labai didelių eilių nesusidaro, nes Marijampolės savivaldybėje veikia šešios socialinės globos įstaigos senyvo amžiaus žmonėms. Tai VšĮ Šv. arkangelo Mykolo globos namai, VšĮ Švč. Marijos globos namai, Marijampolės specialieji socialinės globos namai, Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centro Globos skyrius, Marijampolės socialinės pagalbos centro du padaliniai. Didelių eilių nebūna.
– Ar poreikis senyvų žmonių socialinėms paslaugoms auga?
– Poreikis socialinėms paslaugoms auga. 2018 m. 85 Marijampolės savivaldybės gyventojai apsigyveno socialinės globos namuose, 2017 m. tokių buvo 71. Šiuo metu 189 asmenims teikiamos trumpalaikės ir ilgalaikės socialinės globos paslaugos įvairiose institucijose.
– Kurie globos namai populiariausi? Kodėl į vienus norima labiau negu į kitus?
– Visi Marijampolės savivaldybėje esantys socialinės globos namai teikia kokybiškas paslaugas, turi Socialinių paslaugų priežiūros departamento išduotas licencijas veiklai vykdyti. Konkrečią įstaigą pasirenka pats asmuo.
P. S. Beje, globos namų įkainių, pasak S. Rainienės, pernelyg baugintis nereikėtų. Kartais numojama ranka – neužteks pensijos apsigyventi geruose globos namuose. Bet dažniausiai senam pasiligojusiam asmeniui priklauso kompensacija, dotacijos ir dažnu atveju primokėti net ir nereikia, nebent norintysis į globos įstaigą turi nemažai nekilnojamojo turto – šiuos dalykus reikia aiškintis, o ne numoti ranka, kad „per brangu“. Senoliai gali patys rinktis, kokiuose globos namuose nori gyventi.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Parama investicijoms padės stiprinti pozicijas

  2020-10-31Parama investicijoms padės stiprinti pozicijas
  Nuo lapkričio 2 iki gruodžio 18 d. priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) paramos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Investicijos į žemės ūkio valdas“. Ja siekiama didinti ūkių gyvybingumą ir visų tipų žemės ūkio veiklos konkurencingumą, taip pat skatinti inovacines ūkių technologijas. Parama jau ...
 • Kurti išmanų ūkį padeda bendradarbiavimas su mokslininkais

  2020-10-31Kurti išmanų ūkį padeda bendradarbiavimas su mokslininkais
  Nuo metų pradžios iki pabaigos priimamos paraiškos gauti paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (toliau – KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama EIP veiklos grupėms kurti ir vystyti“. Europos inovacijų partnerystės (EIP) instrumentas, kuriuo siekiama našesnio ir tvaresnio žemės ūkio, nėra privalomas Europos Sąjungos šalims narėms, tačiau Lietuva ...
 • Grėsmė galutinai neišvengta, tačiau prislopinta

  2020-10-31Grėsmė galutinai neišvengta, tačiau prislopinta
  Praėjusių metų pabaigoje pasirodžiusios pirmosios žinios apie Kinijoje pradėjusį sklisti virusą pamažu pasėjo nerimo daigą kone kiekvieno pasaulio piliečio širdyse. Vasario mėnesio pabaigoje koronavirusas pasiekė ir Lietuvą ir iki šiol joje siaučia.Apie tai, kaip sekėsi ir sekasi Lietuvai, lyginant su kitomis šalimis, ir kokie pagrindiniai veiksmai lėmė tai, kad didžioji ...
 • Spalio 31 dienos „Suvalkiečio“ laikraštyje

  2020-10-30
    Kaltųjų paieškos: po rinkimų masiškai korona susirgo komisijų nariaiMarijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis šios savaitės vidury savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė apie atlikto COVID-19 testo rezultatą. Testas buvo neigiamas.Direktorius neslėpė simptomų nejutęs, nors vieną vakarą temperatūra buvo pakilusi iki 37. „Išsitirti nusprendžiau ne todėl, kad būčiau jautęsis blogai ...
 • Kas yra sraigtiniai poliai?

  2020-10-30Kas yra sraigtiniai poliai?
  Tam, kad statybų projektas būtų sėkmingai įgyvendintas, prireiks daugybės įvairių elementų ir vienu iš jų dažnai tampa sraigtiniai poliai. Kas yra sraigtiniai poliai, žino visi, kurie susiduria su statybų industrija, tačiau ne visi pastebi, kaip šis elementas teigiamai veikia bendrą statybos darbų sąmatą, t.y., užtikrina, kad ji bus šiek tiek ...
 • Spalio 28 dienos „Suvalkiečio“ laikraštyje

  2020-10-28
          Korona guldo Kalvarijos savivaldybės administracijąSusirgimų koronaviruso infekcija Lietuvoje sparčiai daugėja kiekvieną parą. Suspėti su skaičiais darosi sunku, nuo 400 atvejų šokome prie beveik aštuonių šimtų. Sergama COVID-19 kiekvienoje savivaldybėje.   Neliksime be gydymo: geros žinios turintiems sveikatos problemųMarijampolėje atnaujintas Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius, nuo kitų metų ...
 • Kai išgyveni tai pats, – į ligą žiūri kitomis akimis

  2020-10-28Kai išgyveni tai pats, – į ligą žiūri kitomis akimis
  Nuo praėjusių metų pabaigos pasaulis diena iš dienos grumiasi su koronavirusu, o grumtynių rezultatai kasdien vis skirtingi. Vieną dieną laimi pasaulis, išsaugodamas žmonių gyvybes, o kitą – koronavirusas jas nusineša su savimi. Savo asmenine patirtimi sergant šia liga dalijasi alternatyvios pop-muzikos atlikėja Rūta Loop. Atsakymas jau buvo aiškus jo nesulaukus Rūtą Žibaitytę ...
 • Apdraudusieji ūkinius gyvūnus gali susigrąžinti dalį išlaidų

  2020-10-28
  Rizikos valdymas ūkiuose pastaraisiais metais vis aktualesnis. Su naujais iššūkiais tenka susidurti ne tik augalininkystės, bet ir gyvulininkystės, paukštininkystės ūkiams. Iki gruodžio 31 d. ūkininkai gali kreiptis paramos dėl ūkinių gyvūnų draudimo įmokų dalies kompensavimo. Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Rizikos valdymas“ veiklos sritį ...
 • Nusikaltėliai, kuriems tūkstančiai kilometrų – ne kliūtis pavogti jūsų pinigus

  2020-10-28Nusikaltėliai, kuriems tūkstančiai kilometrų – ne kliūtis pavogti jūsų pinigus
  Neseniai elektroniniu paštu išmokęs naudotis 78 metų vilnietis Aleksandras visas sąskaitas už komunalines paslaugas dabar mato savo kompiuterio ekrane. „Daugiau laiškų man niekas nesiunčia. Aš irgi niekam nerašau“, – prisipažįsta vyras. Todėl vieną dieną į elektroninio pašto dėžutę įkritęs laiškas iš neaiškaus siuntėjo Aleksandrui sukėlė įtarimų. Laiško autoriai senjorą gundė ...
 • Marijampolėje įvyko tradicinis moterų futbolo turnyras „Miss futbolistė 2020“

  2020-10-26Marijampolėje įvyko tradicinis moterų futbolo turnyras „Miss futbolistė 2020“
  Šeštadienį, spalio 24-ąją, Marijampolėje šurmuliavo daugiau kaip 120 neabejingų futbolui moterų, kurios rudeniškai šiltą dieną susirinko į tradicinį moterų futbolo turnyrą. 10 komandų iš visos Lietuvos buvo suskirstytos pogrupiais pagal amžių. Pirmajame (12–30 metų) žaidė Kauno „Imposteriai“, Kupiškio TVM, „Švenčionėlių Karaliaus Mindaugo gimnazija“, MFK SC „Tauragė“, Klaipdėdos „Karys.lt“. Antrąjį pogrupį (30 ...
 • Policija grįžta į kaimus

  2020-10-24Policija grįžta į kaimus
  Netylant svarstymams, kad apylinkės ir nepilnamečių reikalų inspektorių funkcijų panaikinimas, policijos nuovadų uždarymas buvo policijos reformos klaida, nes policija nutolo nuo žmonių ir prarado grįžtamąjį ryšį, Generalinis policijos komisaras Renatas Požėla patvirtino policijos veiksmų, stiprinant kaimiškųjų vietovių gyventojų saugumą, planą. Jo esmė, kad policijos pareigūnams vėl priskirtos seniūnijos, kuriose jie ...
 • Seniūnai – už aktyvų pareigūnų darbą seniūnijose

  2020-10-24Seniūnai – už aktyvų pareigūnų darbą seniūnijose
  Marijampolės, Kazlų Rūdos, Kalvarijos, Vilkaviškio, Šakių kaimiškųjų seniūnijų seniūnai pasirinko aktyvų gyventojų aptarnavimo modelį. Tai reiškia, kad pareigūnai keletą kartų per savaitę atvyksta į seniūnijas, patruliuoja jose, tikrina vairuotojų blaivumą, stebi eismo saugumą, ar Kelių eismo taisyklių reikalavimų laikosi pėstieji, dviratininkai, elektriniais paspirtukais važinėjantys paaugliai. Veiklos tyrėjai lanko į viešosios ...
 • Gyventojai jaučiasi saugesni

  2020-10-24Gyventojai jaučiasi saugesni
  „Suvalkiečio“ korespondentė lankė kaimiškų seniūnijų gyventojus ir klausė, ar jie pastebėjo, kad nuo spalio 1-osios jų kaimus ar miestelius dažniau lanko policijos pareigūnai. Ar žmonės žino, kad kartą per savaitę jie dirba jų seniūnijoje? Ar gyventojai pasigedo po reformos pradingusių apylinkės inspektorių? Sasnavos miestelyje gyvenantys Loreta Palubinskienė ir Darius Pauliukonis sakė, ...
 • Eksperto komentaras

  2020-10-24Eksperto komentaras
  Marijampolės apskrities Vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Alfredas BARTKUS: – Nuo spalio 1-osios, vykdant Generalinio komisaro įsakymą „Dėl policijos veiksmų stiprinant kaimiškų vietovių gyventojų saugumą“, į seniūnijų centrus kartą per savaitę atvyksta du policijos pareigūnai, kurie tris valandas dirba tik toje seniūnijoje. Šis žingsnis nėra grįžimas atgal, apylinkės inspektorių sugrąžinimas, tokios ...
 • Miškus naudingiau užsiauginti patiems

  2020-10-24Miškus naudingiau užsiauginti patiems
  Iki lapkričio 16 d. priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Miško veisimas“. Tai antrasis paraiškų priėmimo etapas šiais metais, jam skirta 9 283 964 Eur paramos lėšų. Pasodinęs – nenueisi „Nėra taip, kad pasodinai medžius ir ...

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.