Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Marijampolės krašto viešojo transporto istorijos štrichai (Sūduvos istorijos puslapiai)

(Pradžia Nr. 37)
Amerikos Lietuvių Akcinės Bendrovės Marijampolės savivaldybei pateikti būsimos autobusų stoties brėžiniai.Trumpam stabtelėkime prie Marijampolės autobusų stoties istorijos (knygoje jai bus skirtas atskiras skyrelis).
Kur Marijampolėje sustodavo ir keleivius paimdavo ar paleisdavo pirmieji juos vežę automobiliai, tik-rų žinių aptikti sunku. Sprendžiant iš ano meto fotografijų, trečiajame dešimtmetyje automobiliams, o paskui ir autobusams buvo paskirtas kampas Piliečių aikštėje (taip nuo 1920 m. vadinosi Senosios rinkos aikštė; 1927 m. ji gavo J. Basanavičiaus aikštės vardą).
Kad aikštėje būta greičiau tik vietos sustoti autobusams, o ne tradicinės stoties, liudija žinutė „Autobusų kova“, publikuota laikraštyje „Šaltinis“ (1927-06-29, Nr. 27): „Dabartiniu laiku Marijampolėj priviso autobusų kaip grybų. Dėlei šios priežasties matomai tenka keleiviams nukentėti. Man teko kartą vykti Kaunan. Atvykus man prie autobusų į Piliečių aikštę, kunduktoriai ėmė man už rankų ir skvernų taip tąsyti kad nežinau kaip būčiau ištrūkęs, jeigu nebūtų išgelbėjusi policija.“
Lietuvos centriniame valstybės archyve galima rasti dokumentų, liudijančių, kad tuometinė miesto valdžia bandė spręsti stoties problemas, tačiau beveik visada tie sprendimai sulaukdavo vienokių ar kitokių protestų: tai iš piliečių, tai iš autobusų savininkų. Viešos diskusijos būta 1928 metais, tačiau ir tada stotis palikta ten, kur buvusi – J. Basanavičiaus aikštėje, o su ja liko ir visos senos problemos.
Laikraščio „Šaltinis“ (1929 m. gruodžio 14 d.) rašinyje „Nėra prižiūrėtojo Marijampolės autobusų stoty“ keliama problema, kad stotyje trūksta tvarkos ir kad joje reikalingas prižiūrėtojas, kuris apsaugotų keleivių teises ir kantrybę. Autobusai nebuvo linkę laikytis grafikų, jų savininkai leisdavo išvykti tik tada, kai autobusas prisipildydavo keleivių. Tad atėjus stotin, kartais tekdavo laukti ir valandą ar ilgiau, kol pavykdavo išvykti.
Keleiviai skundėsi autobusų savininkų įžūlumu, grafikų nesilaikymu, galų gale – išviečių nebuvimu stotyje, o autobusų savininkai nesutarė, kaip stotyje turi būti statomi autobusai.
Miesto valdžia kiek sugebėdama bandė spręsti stoties problemas. Pavyzdžiui, iš LCVA saugomos Marijampolės miesto burmistro nutarimų knygos (1932 m.) matyti, kad įžūlesni autobusų savininkai kartais būdavo „premijuojami“ 5–10 litų bauda už grafikų nesilaikymą ar keleivių rankiojimą gatvėse. Būta ir burmistro nutarimo dėl autobusų stovėjimo tvarkos: autobusų stoties teritorijoje Marijampolės miesto savininkų autobusai turi stovėti „pirmoje eilėje nuo Achrono namo į šiaurę“, atvažiavusieji iš kitur turi užimti vietas į šiaurę nuo Marijampolės autobusų.
Autobusų šoferiai skundėsi, kad nėra kur nusiplauti autobusų: juos siūlyta plauti… Šešupėje.
Anuomet virė daug diskusijų apie autobusų stoties Marijampolėje reikalingumą, apie tai, kokiu būdu ir kur ji turėtų būti statoma. Antai buvo kilęs sumanymas nupirkti iš Bieloblockio įpėdinių Kauno gat-vėje esančius rūmus (buv. realinė gimnazija) su sklypu prie Kauno–Pramonės gatvių ir ten įrengti autobusų stotį, tačiau kaina buvusi per aukšta.
Stoties klausimas buvo išspręstas 1932 metais. Ją Marijampolėje panoro statyti dvi firmos – Amerikos Lietuvių Akcinė Bendrovė ir Lietuvos naftos produktų akcinė bendrovė „Falkan“ bei Akcinė bendrovė „Litpetrol“. Po savotiško konkurso ir derybų sutartis dėl stoties statybos birželio 14 dieną buvo pasirašyta su Amerikos Lietuvių Akcine Bendrove.
Šia sutartimi burmistras J. Maurukas Amerikos Lietuvių Akcinei Bendrovei suteikė išimtinę teisę įrengti ir valdyti 18 metų stotį Marijampolėje, Kauno g. 34, buvusiame Kazio Černiaus sklype.
Bendrovė įsipareigojo ne mažesniame kaip 1600 kv. metrų ploto nuosavame sklype įrengti stotį, išgrįsti kiemą, sutvarkyti vandens nubėgimą, aptverti teritoriją, įrengiant dvejus vartus autobusams išvažiuoti ir įvažiuoti. Sklype turėjo būti pastatytas ne mažesnis nei 130 kv. metrų ploto mūrinis vieno aukšto namas, aplink namą įrengtas betoninis peronas. Name turėjo būti patalpos bufetui, virtuvei, laukiamasis kambarys keleiviams, kabinetas budėtojui, kambarys vairuotojams, patalpa bagažui.
Išviečių įrengimas, plovykla, degalinė, oro siurblys ir kitokia įranga taip pat gana smulkiai aptarta sutartyje. Numatyta stotį apdrausti, o jos priežiūra, apšvietimas, šildymas, švaros palaikymas buvo bendrovės pareiga.
Stotyje surenkama rinkliava pagal sutartį turėjo būti dalijama taip: trys ketvirčiai surinktų pinigų atitenka savivaldybei, vienas ketvirtis – bendrovei. Taksą už autobusų stovėjimą turėjo nustatyti burmistras, autobusams pirmus trejus metus ji turėjo būti ne mažiau kaip 2 litai.
(Bus daugiau)
P. S. Turite istorinės medžiagos (nuotraukų, dokumentų ir kt.), faktų, prisiminimų šia tema (iš bet kurio laikotarpio) ar galite ją papildyti, patikslinti? Kviesčiau susisiekti – parašyti (el. p. gintaras@suvalkietis.lt), paskambinti tel. 8 687 94445 ar tiesiog užeiti į redakciją.
Parengė Gintaras KANDROTAS

Iliustracija iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

  • Jaunoji rašytoja Saulė sako, kad dvi knygas parašė dėl smagumo

    2022-12-05Jaunoji rašytoja Saulė sako, kad dvi knygas parašė dėl smagumo
    Saulė Kraptavičiūtė, aštuntokė iš Marijampolės šv. Cecilijos gimnazijos, parašė ir išleido jau antrą knygą – „Nevermilo šešėliai“. Kol kas leidybą finansuoja jos tėvai, bet kas žino, gal mūsų mieste užaugs garsi rašytoja. Pirmą parašė būdama ketvirtokė Marijampolietė aštuntokė Saulė Kraptavičiūtė – jau dviejų romanų autorė. Autorės nuotrauka. Saulė papasakojo, kad nuo mažens mėgo skaityti ir skaitė labai daug. Kažkada ir toptelėjo: kodėl pačiai neparašius, gal bus smagu. Sako, kad ir buvo smagu, tad rašo dėl smagumo. Pirmą romaną „Sahira – vilkų mergaitė“ parašė 11 metų, būdama ketvirtokė. Jis apie mergaitę Sahirą, kuri sutinka vilką Baltąją Iltį. Mergaitė nuo mažens domėjosi vilkais, tai buvo jos ...
  • Kalėdos jau čia pat: 3 patarimai ruošiantiems šventinį stalą

    2022-12-05Kalėdos jau čia pat: 3 patarimai ruošiantiems šventinį stalą
    Katerina Holmes, Pexels nuotrauka Iki Kalėdų lieka vis ir mažiau ir mažiau laiko, todėl jau pats metas pradėti galvoti apie šventinio stalo dekoravimą. Nesvarbu, planuojate pietauti su šeima ar rengiate kalėdinę vakarienę draugams – suplanavę keletą dalykų iš anksto, galite išvengti bereikalingo streso ir, žinoma, sukurti nepriekaištingai atrodantį šventinio stalo dekorą. Taigi, į ką gi reikėtų atkreipti dėmesį? 1. Pasirinkite temą Pirmasis žingsnis – temos pasirinkimas. Daugeliu atvejų geriausia rinktis tokią temą, kuri atitiktų jūsų svetainės stilių, arba tokią, kurioje galėtumėte lengvai pritaikyti patinkančias „pasidaryk pats“ idėjas. Jei kambaryje yra medienos, apsvarstykite natūralių dekoracijų, pavyzdžiui, eglės šakelių ir kankorėžių, naudojimą. Jeigu interjere vyrauja ...
  • Artėjant Kalėdoms: patarimai el. parduotuvių savininkams

    2022-12-05Artėjant Kalėdoms: patarimai el. parduotuvių savininkams
    Artėjant Kalėdoms, vienai gražiausių švenčių metuose, daugelis žmonių ieško dovanų šeimai, draugams ir sau. Todėl prekybininkams tai pelningiausias laikas metuose. Ekspertų teigimu, šventiniu laikotarpiu parduotuvių savininkai gali uždirbti net iki 40–50 proc. savo metinių pajamų! Remiantis naujausiais statistikos duomenimis, didžioji dalis pirkėjų kalėdines dovanas planuoja įsigyti internetu. Todėl akivaizdu, kad el. parduotuvių savininkams šventinis laikotarpis ne tik vienas pelningiausių, bet ir įtempčiausių. Įžvalgomis ir patarimais, kaip jam pasiruošti, dalinamės šiame straipsnyje. Parenkite šventinių pardavimų planą Vienas pirmųjų dalykų, kurį turėtumėte padaryti artėjant Kalėdoms, tai parengti pardavimų planą. Apibrėžkite savo pagrindinius šventinio sezono tikslus. Tokiu būdu taps lengviau priimti sprendimus, susijusius su ...
  • Kaip pasiruošti dantų implantavimui ir ko tikėtis po procedūros?

    2022-12-04Kaip pasiruošti dantų implantavimui ir ko tikėtis po procedūros?
    Kenny Eliason, Unsplash nuotrauka. Dantų implantavimas yra vienas iš efektyviausių būdų norint atstatyti prarastus dantis. Tinkamai atkurti dantys kartu atkuria ne tik efektyvią kramtymo funkciją, bet ir estetiškai atrodančią šypseną. Be to, procedūros rezultatai – ilgalaikiai. Šiame straipsnyje pateikiami patarimai, leisiantys tinkamai pasiruošti implantacijai. Aptariamas ir pooperacinis laikotarpis. Pasiruošimas implantavimui Dažnai dėl informacijos stokos gali kilti stresas, nerimas ar kiti ne itin malonūs jausmai. Prieš pasiryžtant implantavimui, patariama ne tik įvertinti procedūros eigą, trukmę, bet ir atsižvelgti, kokia dantų implantacijos kaina. Skyrus pakankamai laiko ir tinkamai įvertinus visus operacijos aspektus bei asmeninius poreikius, galima pradėti ruoštis procedūrai. Keli naudingi patarimai: ...
  • Ar beprisimename?

    2022-12-03Ar beprisimename?
    Valentinas Juraitis ir Romas Vilčinskas kvietė prisiminti miestą ir mus pačius. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos Koks mūsų miestas buvo praėjusiame amžiuje – tarsi neseniai, tik prieš dešimtmečius, tačiau daugelio dalykų dabartinė karta tiesiog nežino. Prisiminti ir priminti – tam buvo skirta fotografijų paroda „Kapsukas (Marijampolė) 1970– 1989“. Jos autoriai – fotografai, žurnalistai Valentinas Juraitis ir Romas Vilčinskas miestą, kaip ir kitus objektus, fotografavo nuo vaikystės, besimokydami šio amato paslapčių iš vyresniųjų kolegų. Sumanymas kilo ne dėl nostalgijos sovietmečiui (parodoje šis laiko tarpsnis), bet norint parodyti, koks buvo miestas, teigė abu autoriai. „Marijampolė gražėja, keičiasi. Bet – galima tai priimti kaip komplimentą, kaip ...
  • Nuotekų valymo įrenginys ar talpykla – ką pasirinkti?

    2022-12-03Nuotekų valymo įrenginys ar talpykla – ką pasirinkti?
    Jana Sabeth, Unsplash nuotrauka Vis daugiau žmonių atsižvelgia į gamtos taršos problemą, todėl stengiasi keisti kasdienius įpročius. Dažnai kartojama – svarbu vengti plastiko naudojimo, naudotis elektrinėmis transporto priemonėmis, tačiau kur kas daugiau dėmesio turėtų sulaukti ir elementarios buitinės atliekos. Tinkamam jų apdorojimui yra skirtas ne vienas įrenginys. Pavyzdžiui, nuotekų valymo įrenginiai ir talpos. Atsižvelgiant į tai, straipsnyje aptariama, kada geriau rinktis valymo įrenginius, o kada – talpas. Valymo įrenginiai Buitinėse nuotekose gausu azoto ir fosforo, kurie patekę į aplinką neigiamai veikia gamtą. Dėl šios priežasties svarbu pasirūpinti, kad nuotekos būtų tinkamai apdorojamos. Norint įsigyti nuotekų įrenginius, svarbu atsižvelgti į sklypo plotą ir galimybes ...
  • Greitis – 230! Ar atlaikysime?

    2022-12-03Greitis – 230! Ar atlaikysime?
    Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje praūžęs jau tradicinis realios virtualybės festivalis, kurio šūkis „Greitis – 230!“ atsirado ne šiaip sau. Marijampolei baigiant jubiliejinius metus nutarta, pasitelkus mokslo naujoves ne tik panardyti virtualioje dabartyje, pažvelgti į ateitį, bet ir pavartyti senus albumus – kad naujieji vaizdiniai neišstumtų iš atminties (ir iš po kojų) pagrindo. Nes kiek beskraidytume, tenka grįžti į žemę… Viską nelengva aprėpti… Visos šeštadienio dienos programa buvo sudėliota kiek įmanoma racionaliau, tačiau norint kuo daugiau aprėpti reikėjo nemažo greičio – ir geros orientacijos. Kai kas veikiausiai liko nusivylęs, nes nepamatė virtualios realybės filmo „Angelų takais“, apie kurį jau senokai kalbama visoje Lietuvoje. ...
  • Kaip išsirinkti romanečių dizainą?

    2022-12-03Kaip išsirinkti romanečių dizainą?
    Romanetės – tai puiki namų puošmena ir nepriekaištinga interjero detalė. Jos padeda sukurti jaukumo ir prabangos įspūdį tiek namų aplinkoje, tiek oficialiose patalpose. Dėl savo universalumo romanetės tobulai tinka svetainėje, miegamajame, vaikų kambaryje ar net biure. Dauguma gamintojų siūlo pačių įvairiausių audinių, spalvų ir raštų, tad išsirinkti šias langų uždangas nėra taip paprasta. Tad kaip nepasiklysti tokioje gausoje ir išsirinkti tinkamą romanečių dizainą? Biuras Oficialiose patalpose rekomenduojama rinktis vienspalves, šaltesnių ir ramesnių tonų romanetes. Puikiai tinka įvairūs pilkų, rudų tonų atspalviai. Taip pat šias langų uždangas galima derinti prie biuro baldų, pavyzdžiui, prie tamsiai mėlynos sofos stilingai atrodytų tamsiai mėlynos romanetės. Romanetės ...
  • Ekoschemos, skirtos ekologiniam ūkininkavimui skatinti

    2022-12-03Ekoschemos, skirtos ekologiniam ūkininkavimui skatinti
    Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (toliau – Strateginis planas) numatyta iki tol nebuvusi galimybė pajamoms padidinti – savanoriškas dalyvavimas klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose sistemose (ekoschemose). Ankstesniuose straipsniuose pristatėme kompleksinę ekoschemą, skirtą veikloms ariamojoje žemėje, dabar aptarsime, kokiomis ekoschemomis bus skatinamas ekologinis ūkininkavimas. Pagal vieną iš veiklų ūkininkai įsipareigos auginti sertifikuotus išskirtinės kokybės vaisius, uogas ir (ar) daržoves. „Santarvės“ archyvo nuotrauka Prioritetas ekologiniam ūkininkavimui „Nacionaliniuose strateginiuose dokumentuose Lietuva iki 2030 metų yra įsipareigojusi padvigubinti ekologinių ūkių plotus. Tai sudarytų 16 proc. žemės ūkio naudmenų“, – Lietuvos siekius akcentuoja Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Europos Sąjungos reikalų ...
  • Kiek kainuoja tobula šokėjo laikysena? (kineziterapija šokio profesionalams)

    2022-12-02Kiek kainuoja tobula šokėjo laikysena? (kineziterapija šokio profesionalams)
    MOTUS VITA klinikos kineziterapeutė Laura Žilinskienė. Nuotrauka iš asmeninio archyvo. Pripažinkime – šokėjai daugumai asocijuojasi su švente, estetika, elegancija ir tobula laikysena. Realybė yra skaudesnė – profesionalūs šokėjai dažnai kenčia skausmus, šypsenos ant parketo slepia ne tik sunkų treniruočių darbą, bet ir patirtų traumų pasekmes, alinančių treniruočių pažeistus sąnarius, susiformavusius ydingus judesių kompensacinius mechanizmus, baimes dėl naujų traumų. Kodėl šokėjams skauda? Šokant daug apkrovų tenka apatinei kūno daliai: pasitaiko skausmų pado, čiurnos, kelio, kirkšnies srityse. Dėl intensyvių ir didelės amplitudės sukimo ir tiesimo judesių juntamas kaklo ir juosmens srities nuovargis bei skausmas. Nervų sistema ir kūnas, reaguodamas į lėtinį skausmą, keičia judesio ...
  • Krašto gynybai turime ruoštis kiekvienas iš mūsų

    2022-11-30Krašto gynybai turime ruoštis kiekvienas iš mūsų
    Neseniai Marijampolės Meilės Lukšienės švietimo centre surengta Lietuvos Steigiamojo Seimo nario, karininko Antano Matulaičio (1895–1920) atminimui skirta konferencija „Ukrainos karo pamokos mums“, kurioje daug kalbėta apie mūsų valstybės gynybą. Apie Rusijos karo Ukrainoje pamokas Lietuvai konferencijoje diskutavo organizacijos „Blue/Yellow“ įkūrėjas, neseniai Briuselyje „Europos piliečio apdovanojimą“ už paramą Ukrainai atsiėmęs Jonas Omanas (Jonas Ohman), Seimo narys, buvęs Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Amerikos Valstijose Žygimantas Povilionis, karybos apžvalgininkas ir gynybos ekspertas Aurimas Navys, diskusiją vedė Seimo narys Andrius Vyšniauskas. Diskusijos dalyviai A. Navys, Ž. Povilionis ir J. Omanas kvietė stiprinti krašto gynybą. Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos J. Omanas teigė, kad jo organizacijos nariai nuolat važiuoja ...
  • JAV kariškis: reikia atidžiai stebėti padėtį

    2022-11-30JAV kariškis: reikia atidžiai stebėti padėtį
    Lietuvoje šį mėnesį lankėsi buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų sausumos pajėgų Europoje vadas atsargos generolas majoras Džonas Gronskis (John Gronski). Šias pareigas jis ėjo 2016–2019 metais ir tada ne kartą lankėsi Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionuose, Suvalkų trikampio teritorijoje. Dž. Gronskis mano, kad dėl Suvalkų koridoriaus nerimauti nereikia. Interneto nuotrauka Žurnalistų klausiamas, ar Suvalkų trikampis šiandien yra pakankamai saugi vieta, Dž. Gronskis akcentavo, jog NATO privalo ir toliau labai atidžiai stebėti Suvalkų koridorių, kaip daro iki šiol. Kariškis teigė, jog svarbūs yra ir ten esantys sausumos keliai, ir geležinkelis, kurių infrastruktūrą reikia nuolat kiek įmanoma stiprinti. Jis džiaugėsi, kad kaimyninės Lietuva ir Lenkija ...
  • Svarbi pagalba Ukrainai – ir energetikos sektoriuje

    2022-11-30
    Neseniai vykusių Lietuvos ir Latvijos žiniasklaidos atstovų apsilankymo Briuselyje metu nemažai kalbėta ir apie energetikos sektorių, iššūkius, kurie laukia artėjant žiemai. Europos komisarė estė Kadri Simson, atsakinga už Europos energetikos rinkos integraciją ir funkcionavimą, sako, kad padėtis šioje srityje yra visiškai kontroliuojama ir Europos Sąjungos šalys gali būti ramios dėl artėjančios žiemos. – Rusijos agresija Ukrainoje palietė daugybę sričių, jos įtaka akivaizdi ir energetikos sektoriui. Suomija, Lenkija buvo pirmosios šalys, išsivadavusios nuo Rusijos energetinės priklausomybės. Anksčiau apie 40 procentų dujų buvo naudojama iš Rusijos, o dabar tas skaičius siekia mažiau kaip 9 procentus ir toliau mažėja, – sakė komisarė. Pasak jos, šiuo ...
  • Bazines tiesiogines išmokas papildys ekoschemos

    2022-11-30Bazines tiesiogines išmokas papildys ekoschemos
    Siekiant paskatinti šalies ūkininkus aktyviau prisidėti prie aplinkosaugos, tausesnio išteklių naudojimo, už dalyvavimą Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (toliau – Strateginis planas) numatytose ir savo noru pasirinktose ekologinėse sistemose (toliau – ekoschemos) bus atlyginta papildomai. Ankstesniame straipsnyje aptarėme Kompleksinės ekoschemos gamybines veiklas, šiame pristatome Kompleksinės ekoschemos Veiklos ariamoje žemėje negamybines veiklas. Negamybinės veiklos: kraštovaizdžio elementai, augalų juostos Kraštovaizdžiui atkurti ir jo tradiciniam mozaikiškumui išsaugoti ūkininkai skatinami imtis veiklos „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“. Parama bus skiriama už kraštovaizdžio elementų tvarkymą ir naujų elementų įkūrimą, viršijant reikalavimus, numatytus GAAB8 standarte. Pasirinkę šią veiklą pareiškėjai privalės deklaruoti esamus arba ketinamus ...
  • Bazines tiesiogines išmokas papildys ekoschemos

    2022-11-26Bazines tiesiogines išmokas papildys ekoschemos
    Naujojo paramos laikotarpio ypatumas – ne tik griežtesni valdymo reikalavimai bei geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) standartai, bet ir galimybė pasididinti bazines tiesiogines išmokas – už dalyvavimą Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane (toliau – Strateginis planas) numatytose ir savo noru pasirinktose klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose ekologinėse sistemose (toliau – ekoschemos) bus atlyginta papildomai. Naujuoju paramos laikotarpiu ypatingas dėmesys skiriamas gamtai tausoti. Vienos iš priemonių tam – ekoschemos.Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka Ekoschemos – daugiau dėmesio aplinkos apsaugai Nors 2023–2027 m. finansiniu laikotarpiu nebelieka žalinimo išmokų, yra sukurta visiškai nauja Bendrosios žemės ūkio politikos „žalioji architektūra“, ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.