Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Sugrįžo kaip kūrybinis duetas... (Pasaulio lietuvių metai)

Ekspozicija išdėstyta didelėje erdvėje, keliose salėse, tad ir matyti paveikslai atrodo kitaip...  Vilniuje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, atidaryta retrospektyvinė paroda, kuria pradedamas projektas „Kūrybiniai tandemai“. Marijampoliečiams ši paroda ypatinga, nes joje – iškilių mūsų kraštiečių Juzefos Katiliutės ir Gabrieliaus Stanulio, karo nublokštų ir ilgus metus kūrusių Šveicarijoje, darbai. Ekspozicija plati ir išsami, ją papildo filmas, videoprojekcijos, parengtas solidus katalogas. Nemažai eksponuojamų J. Katiliūtės paveikslų – iš Marijampolės kultūros centro rinkinio.
Juzefos Katiliūtės gimtinė – Igliaukos kraštas, Gabrielius Stanulis gimė Kalvarijoje. Abu buvo pažymėti kūrėjo ženklu, kūryba juos dviem dešimtmečiams suvedė draugėn – vėliau išskyrė, bet bendrystė išliko visam gyvenimui. Apie G. Stanulį nelabai ką težinojome, ne vienam buvo siurprizas, kai paaiškėjo, kad jis ir yra Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Vytenio paminklo, kuris dabar atstatytas, autorius. Jis – skulptorius, aktyvus visuomenininkas, daug prisidėjęs prie menų studijų Šveicarijoje kūrimo, Ženevos universiteto Skulptūros katedros profesorius… Tačiau šioje parodoje skulptūrų nedaug, o sostinės meno žinovai gerokai nustebo, išvydę labai savitus didelių formatų paveikslus…
Juzefa Katiliūtė visada buvusi be galo kukli, jautri, bet jos tapyba, daugiausia peizažai, trykšta energija, spalvingi, ryškūs meniniai ieškojimai – ir nuolatinis Lietuvos ilgesys. Šveicarijoje kuriančios moterys buvo mažiau vertinamos, laikomos mėgėjomis, tačiau veikė moterų dailininkių sąjunga, mūsų kraštietė buvo aktyvi jos narė.
Lietuvoje jos kūriniai pirmą kartą buvo eksponuoti 1988 metais bendroje išeivijos parodoje.
Nuotrauka atminčiai: parodos rengėjai, svečiai, atminimo puoselėtojai.…Tai ir dar daug kitų įdomių dalykų buvo prisiminta parodos atidaryme – muziejaus konferencijų salė sunkiai talpino gausiai susirinkusius dailininkus, meno kritikus ir dailės mylėtojus. Ne vienam, kaip paaiškėjo bendraujant, tai buvo pirmoji plati pažintis su šių kūrėjų darbais – unikaliais, originaliais. Lietuvos dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas (beje, pažadėjęs ir ateityje bendradarbiauti su Marijampolės kultūros centru) prisipažino, kad paroda ir abiejų kūrėjų asmenybės bei veikla jam atvėrė daug naujų, iki tol nežinotų dalykų ir apie pačią Šveicariją. Jūratė Caspersen, Šveicarijos lietuvių bendruomenės pirmininkė, labai daug prisidėjusi prie Katiliūtės darbų grįžimo į Marijampolę, pažinojusi dailininkę ir su ja daug bendravusi, sakė esanti laiminga, nes tai – pirma bendra dviejų kūrėjų paroda. Staniulis ėjo į visuomenę, Juzefa „ėjo“ į save, abu, net ir po skyrybų, buvo siejami meno ir Lietuvos…
Buvęs generalinis konsulas Šveicarijoje Erikas Petrikas, irgi daug bendravęs su dailininke, ją globojęs, J. Katiliūtės dukterėčia, Lietuvos nacionalinės premijos laureatė dailininkė Rūta Katiliūtė pasidalijo prisiminimais, parodos kuratorė Nijolė Nevčesauskienė, pažymėjusi, kad „kūrybinė šių žmonių bendrystė buvo labai stilinga ir prasminga“, pripažino, kad nors ekspozicija plati, daug ko teko atsisakyti. Nes kūriniai surinkti kelių muziejų rinkinių, privačių asmenų kolekcijų.
Marijampoliečių vardu už šią parodą, kraštiečių kūrybos garsinimą ir sklaidą visiems prisidėjusiems padėkojo Kultūros centro parodų organizatorė Onutė Surdokienė.
Nijolė LINIONIENĖ, Autorės nuotraukos

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.