Vienybė težydi

 

Suvalkų koridorius

Sekite mus:

_____________

Skelbimai, sveikinimai, užuojautos

______________

Kaip apsispręsti: gerti ar negerti?

Šiandien priklausomybes turintiems žmonėms pagalbos yra daug ir įvairios. Padėti stengiasi priklausomybių centrai, anoniminių alkoholikų grupės, bendruomeniniai namai, visuomenės sveikatos biurai. Kalbamės su internetinės svetainės „Ne-gerk.com“, gyvuojančios šešiolika metų, įkūrėja Vida JUODVALKIENE.

„Alkoholis žlugdo žmonių gyvenimus“, – teigia V. Juodvalkienė.– Kaip ir kodėl kilo idėja sukurti svetainę „Ne-gerk.com“?
– Jau ankstyvoje jaunystėje pradėjau laidoti artimus žmones. Man pasisekė, nes anksti suvokiau, kad tų mirčių priežastis yra besaikis alkoholio vartojimas. Mačiau žlungančius talentus, nes mokiausi režisūros profesijos, buvau tarp menininkų, kurie labai neatsparūs gyvenimo išbandymams ir pernelyg dažnai problemas (ir džiaugsmus) sutinka su taurele. Ir nepastebi laiku, kad neužtenka vienos taurelės, o laikui bėgant ir keleto butelių mažai.
Mane labai domino, kodėl taip vyksta, kas atsitinka, kad geriantis žmogus taip keičiasi, degraduoja ir baigia savo gyvenimą dažnai labai tragiškai. Ieškojau informacijos, apie 2000 metus jos buvo labai mažai. Tada alkoholizmas buvo dar ne liga, o didelė gėda.
Kai atsidariau savo įmonę, kurios veikla buvo interneto svetainių kūrimas, supratau, kad turiu galimybę apie tai kalbėti, sukurti vietą kenčiantiems nuo alkoholizmo ir taip jiems padėti. Kiekvienas žmogus turi pats apsispręsti, kaip jis gyvens, gers ar negers. Štai dėl to svetainės pavadinimas per brūkšnelį: ne-gerk.com. Tinklapyje mes nieko nemokome, tik dalijamės karčia patirtimi, o jau kiekvienas pats turi nuspręsti: gerk-negerk.
– Kiek metų svetainė jau gyvuoja, kiek turite sekėjų?
– Rudenį bus 16 metų. Sunku pasakyti, kiek mūsų tinklapį atsidaro ir skaito. Seniai tikrinau Analytics statistiką. Tačiau geriausias rodiklis yra užsiregistravusių vartotojų skaičius. Tai šiuo metu mes turime 310 naujų ir 720 senų dalyvių. Naujų, dėl to, kad dabar veikiantis forumas yra jau trečiasis. Tad šis tūkstantis vartotojų yra nuolatiniai mūsų svetainės sekėjai, tiesiogiai susiję su alkoholizmo problema. Nebūtinai alkoholikai, dalis yra alkoholikų šeimų nariai. Forume jie dalijasi savo bėdomis, patirtimi, viltimi ir mokosi vienas iš kito gyventi su savo ar artimo žmogaus liga.
– Ar tai daugiau Vilniaus, Kauno gyventojai, ar visos Lietuvos?
– Visos Lietuvos ir ne tik. Prisijungia daug lietuvių iš užsienio: Londono, Švedijos, Norvegijos ir t. t. Juk emigravę lietuviai neatsikrato priklausomybės, ir kai jiems ten labai negera, jie ieško pagalbos internete, tokiu būdu atranda
ne-gerk.com.
– Kodėl žmonės ieško šios svetainės?
– Žmonės ieško, kaip spręsti problemą, ieško informacijos. Suvedę į google, pvz., alkoholizmas, gėrimas ir kitus raktinius žodžius, jie atranda mūsų svetainę, forumą. Kad yra tokia svetainė, eina reklama ir „iš lūpų į lūpas“. Aš pati labai nustebau, kai sužinojau, kad net Vilniaus Minesotos programoje esantiems pacientams, kartu su kita informacija, yra pasiūloma paskaityti ne-gerk.com.
– Kokias problemas nagrinėjate savo svetainėje?
– Tinklapyje diskutuojama apie visas priklausomybes, jei to nori lankytojai. Bet kuris prisijungęs vartotojas gali paskelbti sau aktualią temą. Tačiau daugiausia dėmesio skiriama priklausomybei nuo alkoholio.
– Kas žmones atveda į priklausomybę?
– Nėra vieno atsakymo. Įvairiai. Tai gali būti ir žmogaus asmeninės savybės, ir psichinė būklė, ir šeimos įtaka, ir socialinės priežastys, ir daugybė kitų. Ne veltui sakoma, kad alkoholizmas – kūno, proto ir sielos liga.
– Kas labiausiai trukdo iš alkoholizmo išsivaduoti?
– Nepripažinimas, kad ši prob­lema yra. Toks štai tas alkoholiko mąstymas – visas pasaulis mato, kad jis turi problemą, o jis pats niekaip negali sau pripažinti. Beje, po pripažinimo būna kitas sunkus etapas – susitaikymas su savo liga.
– Kokios pagalbos tokiems žmonėms reikia?
– Bet kokios, kuri padėtų susivokti, kad kažkas su manim negerai, kad aš neteisingai kažką darau, pagaliau, kad visų mano bėdų priežastis – alkoholis, be kurio aš negaliu gyventi.
Tada žmogui kyla klausimas: ką daryti? Ir tada jis ima ieškoti pagalbos.
Kur tokią pagalbą surasti, irgi nėra vieno atsakymo. Kažkam padeda psichologas, bet taip pat gali padėti visai svetimo žmogaus ištarta frazė, net perskaitytas sakinys knygoje, ar išgirstas filmo metu. Kitam padeda bažnyčia, kunigas, tikėjimas. Kiti, patekę į Priklausomybių centrą, padedami specialistų, sugeba pažvelgti į save ir savo gyvenimą kitomis akimis. Na, o kažkas netikėtai patenka į anoniminių alkoholikų susirinkimą.
Žinau nemažai žmonių, kuriems pirmasis impulsas buvo ne-gerk.com. Jie skaitė, diskutavo, ir po to kreipėsi į specialistus arba prisijungė prie AA draugijos.
Taigi, būna įvairiausių „pagijimų“. Sakau kabutėse, nes net daug metų nevartojant alkoholio visada yra grėsmė, kad alkoholikas vėl ims gerti. Nors dabar viešojoje erdvėje pasigirsta abejonių, ar alkoholizmas tikrai nepagydoma liga, bet pagal visus matytus pavyzdžius aš neatsisakau seno įsitikinimo – alkoholikas visą gyvenimą bus alkoholiku, tik jis gali būti arba geriantis, arba negeriantis.
– Kokie pirmieji žingsniai turėtų būti žmogaus, nusprendusio nebegerti?
– Kreiptis į specialistus. Manau, geriausia eiti į Priklausomybių centrą ir patikėti savo ateitį gydytojams. O jie jau toliau pasirūpins, parinks tinkamą sveikimo būdą: skirs vaistus, gal Minesotos programą, gal nukreips pas AA ar kitą bendruomenę, gal pas psichologą ir t. t. Kiekvienas priklausomas žmogus sveiksta labai individualiai.
– Kaip turėtų elgtis jo artimieji, aplinkos žmonės?
– Jeigu žmogus nusprendė negerti, žinoma, artimieji turi jam padėti, paskatinti (bet ne mokyti, reikalauti). Alkoholikas per savo gėrimą, paprastai ilgus gėrimo metus, yra visiškai praradęs pasitikėjimą savimi, be visų kitų skausmingų praradimų. Palaikymas artimųjų jam reikalingas kaip oras, kad pats sau galėtų pasakyti „aš galiu“ ir žengti pirmuosius žingsnius.
– Kaip elgtis su žmogumi, kuris nepripažįsta esantis alkoholikas, nenori gydytis, teigia galinti pats, kada nori gerti, kada nenori nevartoti svaigalų, nors geria diena iš dienos. Per jį daug problemų kyla šeimos nariams, kaimynams? Žmonės pasisako už tokio žmogaus priverstinį gydymą. Ką manote apie tai?
– Tai yra tik mano asmeninė nuomonė, paremta patirtimi, stebint priklausomų žmonių kelią į sveikimą. Ir pasikartosiu, kad kiekvienas žmogus sveiksta individualiai. Tai labai svarbu.
Aš manau, kad kol alkoholikas nepasiekė savo „dugno“, kol jis pats nepanorėjo keistis ir keisti gyvenimą, kol negavo to pirmojo impulso permainoms, artimieji nieko negali padaryti.
Todėl šeima pati turėtų skaityti, gauti kuo daugiau informacijos apie alkoholizmą kaip apie ligą. Ypač atsakingai turėtų aiškinti vaikams, kas vyksta su mamyte ar tėveliu. Gal pas psichologus pirma turėtų eiti šeimos nariai, o ne per prievartą, su skandalais versti eiti geriantįjį… Šeima pati suserga, todėl aš patarčiau kuo labiau nuo jo atsiriboti ir galvoti apie save. Tai nebus šeimos nario egoizmas, kaip daug kas mąsto. Pažįstu daugybę negeriančių alkoholikų, ir jų pasakojimai baigiasi panašiai: tik kai visi mane paliko, kai supratau, kad esu vienas ir toliau gerdamas numirsiu, tada ir nustojau gerti.
Na, o kaip atsiriboti, gyvenant po vienu stogu su alkoholiku, čia jau atskira tema.
Dėl priverstinio gydymo, gal taip pažiūrėkime: jei norime izoliuoti žmogų, kuris trukdo kitiems, tada taip, izoliuokime ir gyvenkime ramiai (tik ar pavyks šeimos nariams gyventi ramiai, žinant, kad kažkur uždarytas artimas žmogus…), tačiau suvokime, kad taip tam priklausomam nuo alkoholio žmogui nepadėsime pasveikti. Neįmanoma prievartos būdu pakeisti kito žmogaus. Todėl ligoniui visuomenė turi padėti susivokti, o ne uždaryti kaip gyvūną narve…
– Kaip elgtis, jeigu žmogus kurį laiką gyveno blaiviai, bet vėliau atkrito? Palikti likimo valiai, gabenti į ligoninę?
– Atkritusio žmogaus (skirtingai, nei geriančio), negalima palikti likimo valiai. Palaukite, kol „atsigers“ ir tinkamu metu padėkite grįžti prie blaivybės. Gal nebūtinai ir ligoninės reikės, čia kaip kam. Tik nedarykite iš to tragedijos. Atkrytis – natūralus procesas, jį patyręs, sveikstantis alkoholikas išmoks atpažinti jo simptomus. Tačiau yra ir galimybė, kad atkryčiai kartosis ir, kaip sako AA, žmogus taps „slidininku“. Reiškia, jam reikia ieškoti papildomos pagalbos, kažką būdamas blaivus daro neteisingai.
– Ką manote apie kodavimą?
– Kodavimas irgi yra tam tikra apgaulė, žmogus kurį laiką negeria, bijodamas pasekmių. Šiuo metu Lietuvoje kodavimas uždraustas ir ieškoma kitų alternatyvų alkoholizmui gydyti.
Aš nepritariu kodavimui, bet visgi manau, kad kodavimas turėjo ir privalumų. Manau, kad geriančiam žmogui geras bet koks būdas nustoti gerti, tai kodėl gi ne kodavimas? Bent mėnesį negerdamas žmogus jau gali pradėti mąstyti, prie kodo pridėti kitas pagalbas ir taip išlikti blaivus. Pažįstu žmones, kurie užsikodavo, o paskui pradėjo lankyti AA susirinkimus ir yra blaivūs lig šiol. Todėl aš neatimčiau šiaudo iš skęstančiojo arba kodavimo iš alkoholiko.
– Kur geriausia kreiptis žmogui, nusprendusiam negerti? Į Priklausomybių ligų kliniką, psichologą, anoniminių alkoholikų klubą?
– Kiekvienam savas kelias. Reikia viską pabandyti ir atsirinkti, kas geriausia pačiam žmogui. Bet pradėti paprasčiausia nuo apsilankymo Priklausomybių ligų centre arba net pas savo gydytoją, kuris nukreips kitur. Svarbiausia, pirmas žingsnis, pirmas pokalbis, pirmas prisipažinimas sau…
– Kas svarbu pirmuosius mėnesius, kai žmogus nusprendžia nebegerti, kaip jam padėti?
– Palaikymas taip, kaip sugebate. Ir jei jau jis nusprendė, tai padėkite tiek ir tai, ko prašo. Nereikia piršti savo požiūrio, supratimo ar mokyti, kaip elgtis, kur eiti, ką daryti. Labai svarbu balansas tarp ligoniui paliktos asmeninės erdvės ir nuoširdžios pagalbos, bet tik tada, jei jos prašo ir priima.
– Teko girdėti ne vieno gyvenančiojo su alkoholiku argumentą, kodėl jis nepalieka tokio žmogaus, kad šis be jo visai prapultų, prasigertų ir numirtų. Ar iš tiesų taip?
– Aš manau, kad taip kalba koalkoholikai (alkoholiko šeimos nariai patys suserga gyvendami su alkoholiku, t. y. vystosi priklausomybė nuo alkoholiko ir santykiai šeimoje darosi liguisti ir nenormalūs). Daugelis įsijaučia į „aukos“ rolę. Sakydami, kad „be jo prapuls“, apgaudinėja save, manau. Jei prapuls, tai ar su juo, ar be jo prapuls.
Kaip minėjau, dažniausiai paliktas vienas, kai nėra kas rūpinasi, žmogus pajunta „dugną“, prisiima atsakomybę už savo gyvenimą ir veiksmus, suvokia, kad pirmiausia jis turi nustoti gerti.
– Ačiū už pokalbį. Sėkmingai gyvuokite.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

  • Kompozitorius Kazimieras Knoras, arba Kas dainoj nesudėta

    2016-09-26Kompozitorius Kazimieras Knoras, arba Kas dainoj nesudėta
    Talentingas kūrėjas, charizmatiška asmenybė Šiuos puslapius skiriame Kazimiero Knoro (1921–2004) atminimui. Tai – Marijampolės pedagogas ir kompozitorius, solistas, chorvedys ir vargonininkas. Įsimintina, charizmatiška asmenybė, palikusi nemenką kūrybinį kraitį. Senosios kartos inteligentas. Tokios asmenybės nenueina užmarštin netgi iškeliavusios anapus… Kazimieras Knoras gimė Žemaitijoje, Telšių rajone, mokėsi tenykštėje gimnazijoje, o vėliau specialiuosius muzikos mokslus tęsė Klaipėdoje. Vos pradėjęs dirbti pasižymėjo kaip puikus pedagogas ir organizatorius. Į tuometinį Kapsuką atvyko 1955-aisiais, dirbo pedagoginėje mokykloje (dabartinė kolegija), vadovavo chorams, šioje srityje pasiekė nemenkų laimėjimų. Puikiai atsiskleidė ir kaip solistas – yra tapęs netgi respublikinio solistų-vokalistų konkurso laureatu (1961 m.). K. Knoras buvo ne tik puikus pedagogas bei ...
  • Lietuviškumo ugdymas per meno saviveiklą Marijampolės kolegijoje

    2016-09-26Lietuviškumo ugdymas per meno saviveiklą Marijampolės kolegijoje
    Vos atėjusi 1989 metais dirbti į pedagoginę mokyklą Vida Mickuvienė ėmė organizuoti renginius, juos vesti, pamažu į šią veiklą vis labiau įtraukė studentus. Perėmė skaitovų ruošimą, kuris iki šiol vyksta jos vadovaujamoje dabar jau Marijampolės kolegijos raiškiojo žodžio studijoje. 2001 metais V. Mickuvienei buvo pavesta vadovauti vienai grandžiai seniausio pedagoginės mokyklos dainų ir šokių liaudies ansamblio (veikia nuo 1964 m.). Dabar tai – tautinio meno ansamblis „Sūduonėlė“, kuriam ir vardą pati sugalvojo: nuo upeliuko, iš kurio kildinamas ir Sūduvos vardas. Lietuviškumo ugdymas per meno saviveiklą, per saviraišką yra labai paveikus, nelieka vien sauso informacijos perteikimo, ji pateikiama su jausmu, su nuotaika. ...
  • Pedagoginės mokyklos patriotai

    2016-09-26Pedagoginės mokyklos patriotai
    Tai Stasė ir Vytautas Alenskai, dabar gyvenantys Klaipėdoje. Stasė Alenskienė – Klaipėdos Vytauto Didžiojo gimnazijos geografijos mokytoja ekspertė, o Vytautas Alenskas – Klaipėdos universiteto Menų akademijos docentas. Abu susiję su buvusia Kapsuko pedagogine mokykla. Vytautas Alenskas 1966–1977 metais Kapsuko pedagoginėje mokykloje dirbo muzikos dėstytoju. Dėstė instrumentinę muziką (fortepijoną ir akordeoną), grojo mokyklos dainų ir šokių liaudies ansamblyje. Tuo laiku ansambliui vadovavo Algis Vitlipas, vėliau apie 30 metų – Frida Lokomina. Repertuaras buvo daugiausia lietuviškas, tik viena kita tarybinė daina įsiterpdavo. V. Alenskas prisimena, kad kolektyvas mokykloje buvo labai stip­rus, siejamas draugiškų, kolegiškų ryšių. Turėta nemažai tradicinių renginių, būdavo pagerbiami ir jubiliatai. Apskritai ...
  • „Mano Lietuva manyje prabudo ir pradėjo kurtis šioje mokykloje“

    2016-09-26„Mano Lietuva manyje prabudo ir pradėjo kurtis šioje mokykloje“
    Savo prisiminimais apie mokslo metus Marijampolės pedagoginėje mokykloje sutiko pasidalinti Saulius Andriuška, Marijampolės marijonų gimnazijos direktorius: „Prisiminus Marijampolės aukštesniąją pedagogikos mokyklą (dabar kolegija), kur mokiausi 1990–1995 m., pirmiausia pagalvoju apie žmones, kurie ten dirbo: R. Klasavičienę, O. Sakalauskienę, A. Uzėlą, I. Šalčiūnienę, A. ir L. Šepkus, O. Dumčiuvienę, L. Leonavičienę ir daug kitų. Pamiršau kai kurias jų perteiktas akademines žinias, kitą informaciją, datas, bet dėstytojų parodyta bendravimo kultūra su studentais, gebėjimas išklausyti ir padėti rasti problemos sprendimą liks atmintyje ir širdyje visam gyvenimui. Dėstytojai ugdė savo pavyzdžiu. Manau, kad svarbu kalbėti apie tuos žmones, kurie mus ugdė ir kūrė. Klasės auklėtoja ...
  • Pedagogai A. ir L. Šepkai – lituanistų šeima iš buvusios pedagoginės mokyklos

    2016-09-26Pedagogai A. ir L. Šepkai – lituanistų šeima iš buvusios pedagoginės mokyklos
    Aleksandra ir Lionginas Šepkai – du lituanistai, kurie pusę amžiaus dirbo pedagoginėje mokykloje – pradžioje Kapsuko, paskui Marijampolės. Aleksandra dėstė lietuvių kalbos dalykus (dirbo iki 1994 m., 50 metų stažas), o Lionginas (dirbo iki 1996 m., 52 m. stažas) dėstė literatūrą, vaikų literatūrą, pedagoginę praktiką ir kt. Garbaus amžiaus sulaukę Aleksandra ir Lionginas Šepkai dažnai matomi miesto kultūros renginiuose. „Normalioje laisvoje valstybėje, kuriai niekas negrasina, nereikia įrodinėti savo tautinių ir valstybingumo teisių, todėl patriotizmo (išorinio, matomo) nedaug. Tie patriotiniai šūkiai suskamba, kai atsiranda priešų“, – tai L. Šepkaus mintis. A. Šepkienė prisimena: „Kai čia pradėjau dirbti, buvo bendra dvasia, aš tik įsiliejau. Nejutau ...
  • Išdalinti apdovanojimai konkurso „Vasara su fotoaparatu“ nugalėtojams

    2016-09-16Išdalinti apdovanojimai konkurso „Vasara su fotoaparatu“ nugalėtojams
    Iš viso šiemet jau tradiciniu tapusiame konkurse sulaukėme 450 nuotraukų. Pirmą kartą jas visas publikavome laikraščio feisbuko paskyroje. Taigi ir nugalėtojai buvo išrinkti du – vieną rinko visi feisbuko lankytojai, kitą – mūsų redakcijos sudaryta komisija.   Antradienį buvo paskelbti nugalėtojai ir įteikti redakcijos įsteigti prizai. Plačiosios visuomenės favorite, feisbuke surinkusi 1665 balsus, tapo Audronės Mikulionienės nuotrauka – paežerės peizažas. Mūsų komisija nugalėtoja išrinko Karolinos Giraitytės nuotrauką, kurioje užfiksuota varliuko ir vaikinuko draugystė. Redakcijos komisijos dar išrinkti šie nominantai: Vaidas Karpavičius, Aldona Rauluševičienė, Viktorija Burinskaitė, Vaida Kelerytė-Burokienė, Neringa Lesetė, Austėja Kuršvietytė, Vilma Grinevičienė, Akvelina Paškauskienė, kurių darbai išsiskyrė iš kitų savo kokybe ...
  • Ir šiemet mokamus būrelius kompensuos krepšelis

    2016-09-15Ir šiemet mokamus būrelius kompensuos krepšelis
    Prasidėjus naujiems mokslo metams tėvams pravartu pagalvoti, kuo jų atžala užsiims po pamokų – lankys šokio užsiėmimus, patriotinio ugdymo būrelį, o gal lavins viešojo kalbėjimo įgūdžius. Šiemet, kaip ir pernai, būreliams skiriamas neformaliojo vaikų švietimo krepšelis, o pasirinkimas – dar gausesnis. Tik norintiems pasinaudoti krepšeliu reikėtų suskubti – pasirašyti sutartis su finansuojamų būrelių organizatoriais reikia iki savivaldybės nustatytos datos.     Išaugo pasirinkimas  Neformaliojo vaikų švietimo veikloms nuo 2015 m. spalio 1 d. skiriamas tikslinis valstybės finansavimas bus tęsiamas ir šiais mokslo metais. Pernai krepšeliu naudojosi 58 tūkst. šalies mokinių, buvo finansuojama per 2000 būrelių. „Krepšelis ypač pateisino lūkesčius regionuose, kur iki tol nebuvo didelės ...
  • Sasnavos aerodrome – lakūnai, skraidyklininkai, parašiutininkai, aviamodeliuotojai…

    2016-08-29Sasnavos aerodrome – lakūnai, skraidyklininkai, parašiutininkai, aviamodeliuotojai...
    Kasmet prieš Vėlines simbolinį generolo A. Gustaičio kapą senosiose Marijampolės kapinėse aplanko Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų atstovai, padeda gėlių, uždega žvakę, nes tikrojo generolo kapo neturima.   Artėjant aviacijos šimtmečiui Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų viešųjų ryšių vyr. specialistas Gintautas Deksnys ruošiasi išleisti knygą apie aviacijos istoriją „Praeities laiškai“. Joje bus laiškas ir generolui Antanui Gustaičiui. „Marijampolė turėtų dar daugiau dėmesio skirti aviacijai, nes šis kraštas padovanojo daugiausia lakūnų. Tai didelis indėlis besivystančiai aviacijai“, – sakė Gintautas Deksnys. Iš tiesų Marijampolėje aviacijos tradicijos gilios, pasekėjų ir šiandien daug. Lakūno bandytojo, kosmonauto tyrėjo Rimanto Stankevičiaus vardą šiandien žino daugelis marijampoliečių. Jis – vienintelis ...
  • Atgaivino tėviškę

    2016-08-29Atgaivino tėviškę
    Maisto pramonės automatų gamykloje „Fasa“ susikūrusios iniciatyvinės grupės, kuri rūpinosi Antano Gustaičio tėviškės sutvarkymu ir atstatymu, entuziastas Vidmantas Kačergis ir šiandien prisimena, kaip prasidėjo jo pažintis su Antano Gustaičio gyvenimo istorija. „1980 metais Obelinėje dalino sklypus kolektyviniams sodams. Gavo sklypą ir mūsų šeima. Apie tai, kad netoliese yra Antano Gustaičio tėviškė, apie jį patį, nieko nežinojome. Tik to sklypo niekam neskyrė. Buvo likę medžiai ir sodas“, – pasakojo Marijampolėje gyvenantis Vidmantas Kačergis. Tuo metu jis dirbo maisto pramonės automatų gamykloje „Fasa“. 1987 metais, vienos komandiruotės Maskvoje metu, jis susipažino su Alytuje gyvenančiu kolega Vytu Burinsku, kuris kilęs iš Padovinio. Draugystė nenutrūko. V. ...
  • Antanas Gustaitis – pirmojo lietuviško lėktuvo ANBO kūrėjas

    2016-08-29Antanas Gustaitis – pirmojo lietuviško lėktuvo ANBO kūrėjas
    Konstruktorius, brigados generolas Antanas Gustaitis. Marijampolės regiono gyventojai pagrįstai didžiuojasi iš jos apylinkių kilusiais ne tik meno, kultūros veikėjais, kalbininkais, bet ir aviatoriais. Sasnavos seniūnijoje gimęs ypatingų gabumų ir reto konstruktoriaus talento žmogus, palikęs gilius savo darbo pėdsakus prieškario Lietuvos karo aviacijoje – lėktuvų ANBO konstruktorius Antanas Gustaitis. Lietuvos karo aviacijos vadas, brigados generolas, aviakonstruktorius, 9 lėktuvų ANBO projektų autorius, aukštojo aviacijos mokslo Lietuvoje iniciatorius. Karo aviacijos mokyklos, Vytauto Didžiojo universiteto aviacijos katedros dėstytojas. Tai tik keletas eilučių iš Antano Gustaičio biografijos. Iš tiesų jo vaidmuo Lietuvos aviacijoje neišmatuojamas. Iškilios asmenybės žmogui teko tragiškas likimas: ketinęs pasitraukti iš okupuotos Lietuvos į Vakarus, ...
  • Sodybos tuščios nestovi

    2016-08-29
    Tai – irgi apie Plutiškes. Paklausti apie situaciją miestelyje pašnekovai pasidžiaugė, kad čia, skirtingai nei daugelyje kitų panašių vietų, vyksmo ir gyvybės daug. „Pas mus sodybos tuščios nestovi: jei tik atsiranda kokia, jau, žiūrėk, kas nors kuriasi. Tai kieno vaikai grįžta į tėvų ar senelių namus – vieni visam laikui, kiti labiau tik vasaromis gyvena, kitus namus nuperka kas iš šalies, ir laukuose naujus namus statosi… Žiūrėkite: įsikūrė du operos solistai – irgi pavyzdys. Žmonės kiemus, aplinką gražiai tvarko, bendruomenė aktyviai dirba.“ Pliusas ir tai, kad čia yra ir gerą vardą turi gimnazija, su kurios kolektyvu visada randama bendra kalba. Moksleivių ...
  • „Vabalkšnė – tai mažas upelis…“

    2016-08-29
      Tai pirmoji eilutė iš dainos (himno), kuris lydi Plutiškių folk­loro ansamblį jau daug metų. Tiesą sakant, paminėjus šį įdomiai skambantį pavadinimą daugumai pirmoji mintis ir būna, kad kalbama apie kolektyvą – ne tik pačiose Plutiškėse ar Kazlų Rūdos savivaldybėje, kuriai gražiai atstovauja, žinomą, bet ir prestižiniuose Lietuvos renginiuose Sūduvos kraštą jau ketvirtį amžiaus reprezentuojantį… Beje, kolektyvo „krikštynos“ įvyko ne iš karto: tik minint veiklos dešimtmetį, 2000-aisiais, kai jau patys pasijuto tvirtesni, kai dainų skambėjimą, šokius, senovines poringes ėmė girti visur, kur tik Plutiškių žmonės pasirodydavo, imta svarstyti, kad kolektyvui reikia vardo. Vabalkšnė – per seniūnijos teritoriją tekantis upelis (beje, oficialiuose ...
  • „Gal čia likimas kiekvienam parašo…“

    2016-08-29„Gal čia likimas kiekvienam parašo...“
    Be muzikos, dainos Laimutė Vilčinskienė neįsivaizdavo savo gyvenimo. Kai labai trokšti – tai ir pasieki.Besišnekučiuojant apie tai, kaip žmogus atsiduria toje ar kitoje vietoje, kokiu keliu (ar šunkeliu) pasuka, kas valdo jo mintį ir norus ir dar apie daug kitų dalykų, šiuos žodžius ištarė Plutiškių kultūros namus antraisiais savo namais vadinanti Laimutė Vilčinskienė. Kultūrinio darbo organizatorė, „Vabalkšnės“ folkloro ansamblio vadovė, Kazlų Rūdos kultūros cent­ro kapelos „Rudnia“ dalyvė – ir viena iš giedotojų. Nežinia, kaip būtų susiklostęs jos gyvenimas ir darbai, kur skambėtų jos balsas, jei prieš keletą dešimtmečių kai kurie dalykai būtų susidėlioję kitaip. Jei būtų buvę lemta išsipildyti svajonei ...
  • Ir sovietmečiu palydėdavo su giesmėmis…

    2016-08-29Ir sovietmečiu palydėdavo su giesmėmis...
    Tradicija palydėti mirusįjį su giesmėmis, muzika, skambant varpams labai sena. Kai kuriose tautose tai mušamieji, kitur – pučiamieji instrumentai, matome ir ritualinių šokių, ir, mūsų supratimu, kitų, visai negedulingų, papročių. Kiekviename krašte ar žemyne šie dalykai šimtmečių ar net tūkstant­mečių senumo ir tai vertinama kaip nematerialusis kultūros paveldas. Faktų apie giedojimo tradicijas Suvalkijoje aptikti buvo sunku: etnologų labiau užfiksuoti, nagrinėti dzūkų ar žemaičių papročiai. Nemažą darbą šia tema yra parengusi Šunskų laisvalaikio salės kultūrinio darbo organizatorė Eglė Alenskaitė: ji ne tik nagrinėja savo krašto tradicijas, bet ir pati dalyvauja giedant tradicinį rožinį… Pastaruoju metu apsižiūrėta, kad kartu su tradiciškai giedančiais, senąsias ...
  • „Kol gyvi būsime, vieni kitiems padėsime…“

    2016-08-29„Kol gyvi būsime, vieni kitiems padėsime...“
    Taip sakė visi: ir Romualdas Večerskas, ir drauge su juo giedantys Onutė ir Leonas Janušauskai, dažnai prie jų prisidedanti Rasa Kalinauskienė – jauniausia iš visų ir, žinoma, ilgametė kultūros darbuotoja, folkloro ansamblio vadovė Laimutė Vilčinskienė. Tai ir yra ta grupelė, tradiciškai giedanti Plutiškių krašto Švč. Jėzaus širdies rožančių, litaniją ir šermenines giesmes. Visi šie žmonės nuoširdžiai dalyvauja ir „Vabalkšnės“ ansamblio veik­loje, o giedojimas, išreiškiantis pagarbą Anapilin iškeliaujančiam bei atsisveikinimą su juo, visiems pažįstamas, nes atėjęs iš vaikystės, iš šeimų – iš ten atsinešto gilaus, nesuvaidinto tikėjimo. „Mūsų giesmės yra tikra malda, o dabar per šermenis giesmėje dažnai viską nustelbia melodijos, ...

 

Galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.