Marijampolietė keramikė Indrė Kazlauskienė tarp savo srities menininkų žinoma kaip prekės ženklo „WOW porcelianas“ įkūrėja. Užaugusi kūrybingų tėvų namuose, besimokydama vidurinėje dar lankė ir Dailės mokyklą, tad praktinis ir teorinis pasiruošimas nulėmė gyvenimą susieti su menu. Mokslo paieškos prieš keliolika metų ją nuvedė į Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės fakulteto keramikos studijas. Prisiminusi tuos laikus Indrė sako, jog išgirdus žodį keramika, dažnai žmonėms susidaro klaidingas įspūdis: „Tai toli gražu ne vien tik molio minkymas… Keramika yra meno sritis, dizainas, tiksliau – kūryba iš tam tikrų medžiagų: ne tik iš daugybės molio rūšių, bet ir porceliano, akmens masės ir kitokių“.
Baigiamajam studijų darbui Indrė pasirinko taip pat ne įprastą molinį keramikos gaminį, bet iš porceliano pagamino interjero papuošimo detales, kurias galima panaudoti ir kaip kalėdinius eglutės žaisliukus, ir kaip mažus šviestuvus, mat juose įmontuotos lemputės sukuria pasakiškai jaukų vaizdą. Šie darbai buvo eksponuojami ir Kauno Rotušės aikštėje esančiame Keramikos muziejuje.
Nuo studijų pamėgtas kaulinis porcelianas tapo mėgstamiausia kūrybos medžiaga. Iš jo galima pagaminti neįtikėtinai subtilių formų gaminius. Darbas su šia tekstūra leidžia menininkei eksperimentuoti, derinti ir kitus komponentus. Ji naudoja anglišką kaulinį porcelianą, tačiau pasiruošti medžiagą iki darbui tinkamos konsistencijos tenka pačiai. O tai tikrai ilgai užtrunkantis ir didelio profesionalumo reikalaujantis procesas.
Ieškodama idėjų savo kūrybai Indrė išbandė ne vienos paskirties gaminius, tačiau tai, kokias fantazijos galimybes suteikia kalėdinių, velykinių ir kitoms šventėms skirtų papuošimų kūryba, su niekuo nepalyginsi. „Panašūs dirbiniai dažniausiai daromi iš popieriaus japoniško origami principu, tačiau pagamintų iš porceliano kol kas dar neteko matyti… Tai mano autoriniai, originalūs darbai“, – sako Indrė ir ji tikrai pelnytai gali didžiuotis savo darbo rezultatais. Išskirtinumą ir ypač šventišką įspūdį suteikia papuošimų, dizaino detalių išvaizda, primenanti įvairiausius brangakmenius, kristalus ar kitas gamtoje sutinkamas natūralias formas. „Svarbiausia yra turėti savo braižą, kuriuo išsiskirtum iš kitų“, – sako pašnekovė, per keletą metų suradusi savo kūrybos stilių ir vis dar besimokanti perprasti šios trapios, prabangios medžiagos panaudojimo galimybes. „Porcelianas yra toks nenuspėjamas, kad tikriausiai kiekviena kūrybos diena padiktuoja kažką naujo, skatina domėtis ir ieškoti pažangiausių technologijų“.
* * *
Ne vienas dailininkas, menininkas, gyvenantis mūsų laikais ir mūsų Lietuvoje susiduria su ne itin palankiomis kūrybai sąlygomis. Indrė taip pat ne išimtis. Kad ir kokie originalūs, gražūs ir kokybiški būtų gaminiai, jų paklausa nėra tokia, kad keramika galėtų tapti normaliu pragyvenimo šaltiniu. Negana to, kad žaliava yra nepigi, kūrybos dirbtuvei įsirengti taip pat reikėjo nemažų investicijų. Faktas, kad keramika dėl savo gamybos technologijos, naudojamų cheminių medžiagų yra ne itin palanki sveikatai, taip pat riboja jai skiriamą laiką. Tikram menininkui yra skaudi ir kita realybės pusė – iniciatyvą kurti aukštos prabos gaminius dažnai žlugdo visuomenėje susiformavęs vartotojiškas skonis, kai net pačioms iškilmingiausioms progoms renkamasi pigi kiniška plastmasė… Bet šią problemą išspręsti tikrai reikės ne vienerių metų ir ne vien tik menininkų įdirbio.
Taigi belieka pripažinti, kad posakis „geriau kokybė, nei kiekybė“ šiuo atveju tinka labiau.
Keramika iš porceliano pastaruoju metu yra Indrės hobis, valandėlės, skirtos paleisti į laisvę kūrybines idėjas. Moteris juokauja, kad nors menas ir valdo visas jos gyvenimo sritis, skurstanti bohema jos niekada neviliojo. Šeima, du mažamečiai vaikai, taip pat reikalauja savos dėmesio dalies, todėl šalia keramikos moteris turi ir kitą mėgstamą veiklą. Ji – aplinkos ir interjero dizainerė, taigi nuo kūrybos ir tiesioginiame savo darbe toli nepabėga. Jeigu žvelgti giliau, šios sritys kartais viena kitą netgi papildo.
* * *
Prieš penkerius metus sukurtas Indrės Kazlauskienės prekinis ženklas „WOW porcelianas“ jau turi savo gerbėjų būrį ne tik Lietuvoje. Internetinėse svetainėse gaminius perka užsienio šalių meno gerbėjai, kolekcininkai. Jau dabar jos dirbtuvėje pradedami gaminti kalėdiniai papuošimai ir menininkė tikisi, kad jie, atėjus žiemai, pradžiugins ne vieną šeimą, kartu susibūrusią puošti Kalėdų eglutę ir savas tradicijas norinčią perduoti iš kartos į kartą. Taurios medžiagos, tokios kaip porcelianas, auksas, platina, sidabras, sukuria pridėtinę vertę, skatina vertybių puoselėjimą ir vartotojiškumo mažinimą.
Indrės ateities planuose kol kas nedrąsūs pamąstymai apie bendrus projektus su kitais menininkais ir Marijampolėje. Kad ir kokia stipri būtų masinės gamybos įtaka mūsų gyvenime, visada išlieka viltis, kad žmonėms reikės ir kokybiško meno…
Aldona KALINAUSKIENĖ
Nuotraukos iš pašnekovės albumo