Prenumeruok E-laikraštį!Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Eksperto komentaras

Rimas BRADŪNAS, Kauno apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas

Rimas BRADŪNAS, Kauno apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojasViešojo intereso gynybos funkcija (plačiąja prasme), kuri Konstitucijos ir įstatymų deleguota prokuratūrai, manau, realizuojama pakankamai gerai. Tačiau, pastebėtina, kad kartais trūksta šios funkcijos įgyvendinimo „gyvumo“. Teisine terminologija kalbant: kvalifikuoto ir greito, procesiškai kokybiško, proceso dalyviams nekeliančio abejonių, ar pasitikėjimo darbo. Kaip ir visame valstybės įstaigų sektoriuje, matyt, yra „valdiškumo“, su kuriuo reikia kovoti.
Prokuratūros darbas nematuotinas ir neišmatuotinas kažkokiais apčiuopiamais mato rodikliais. Geriausia vertinimo išraiškos forma – žmonių, visuomenės pasitikėjimas įstaiga, visuomenėje ir valstybėje sukurtas saugumo jausmas – kitų vertinimo kriterijų nėra ir negali būti. Ar taip yra šiuo metu? Dabar dažnai institucinės veiklos vertinimai (ne tik prokuratūros) atliekami pagal kažkokius sukurtus aritmetinius kriterijus, objektyvios tikrovės neatspindinčiais įvairių agentūrų atliktais pasitikėjimo vertinimais. Tai nėra tikra.
Manau, kad prokuratūros atvirumo visuomenei klausimas vis dar yra aktualus. Bendrąja prasme šioje srityje dar tikrai nėra viskas gerai. Vis dėlto reikėtų atsižvelgti, kad institucijos vykdomos funkcijos yra labai specifinės, ir to atvirumo dažnai net ir negali būti.
Dėl pasitikėjimo. Tai atrodytų paprastas, bet iš esmės yra labai sudėtingas klausimas. Visiems iki banalumo žinomas teiginys, kad valstybės įstaigos, jų darbuotojų pagrindinė paskirtis – tarnauti žmonėms, visuomenei, valstybei. Man kartais susidaro įspūdis (pastiprintas realiais faktais), kad atskiri valstybės įstaigų tarnautojai, pareigūnai tarnauja sau. Žinoma, tai nedominuojanti situacija, tačiau šaukštas deguto… Štai, kur yra vienas iš pagrindinių nepasitikėjimo valstybės įstaigomis ir valstybe momentų.
Aš manau, kad prokuratūros institucija, kuriai deleguotos apibrėžtos valstybės funkcijos, jas realizuoja iš esmės tinkamai. Šios įstaigos darbas vertas visuomenės pasitikėjimo. Visgi, manau, kad reikia naujo kokybinio šuolio.
Tikėjimas ir pasitikėjimas valstybe ir jos įstaigomis buvo griaunamas ir sugriautas per penkis valstybės okupacijos dešimtmečius. Žmonių tikėjimas teisingumu ateina ne per vienerius metus, ir, kaip parodė praktika, ne per dešimtmečius. Ir, tiesa, jis neateina, o jį reikia bendromis pastangomis sukurti ir nuolat puoselėti. Tai yra kasdienis iššūkis…

Komentarai baigti.

Naujausia informacija