Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Perspėja apie užsienyje veikiančią pavojingą programėlę

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) informuoja vartotojus, vykstančius į užsienio šalis, įvertinti galimas rizikas dėl duomenų privatumo ir atsakingai diegti programėles į mobiliuosius įrenginius.

Dažnai abejotino saugumo programėlės būna registruotos Rusijoje ir įdiegiant prašo prieigos prie jautrių duomenų. Galima tik spėlioti, kur tie duomenys būna siunčiami ir naudojami. NKSC praneša, kad nuo 2018 m. lapkričio 8 d. Suomijoje, Helsinkyje pradėta platinti Rusijos internetinės paieškos kompanijos „Yandex“ sukurta mobiliesiems įrenginiams skirta programėlė „Yango“. Ji, kaip ir Lietuvoje veikianti „Yandex.Taxi“, teikia pavėžėjimo paslaugas, o programėle automobilį galima išsikviesti greičiau. NKSC primena, kad 2018 m. rugpjūčio 3 d. publikavo tyrimo išvadas dėl „Yandex.Taxi“ galimai perteklinės prieigos prie vartotojo įrenginiuose esančių duomenų.
Atliktus „Yango“ „iOS“ ir „Android“ platformose veikiančios mobiliosios programėlės analizę, nustatyta, kad „Yango“ ir „Yandex.Taxi“ programėlių turinio sutaptis siekia 96 proc. Kaip ir „Yandex.Taxi“ atveju, „Yango“ prieigos spektras prie didelio kiekio jautrių duomenų ir leidimo naudotis įrenginio funkcijomis išlieka nepakitęs – programėlė turi galimybę aktyvuoti įrenginio kamerą ir mikrofoną, naudoti kontaktų sąrašą, vykdyti skambučių valdymą, įrenginio tapatybės ir veiklos būklės nustatymą, vykdyti trumpųjų pranešimų paslaugų valdymą, atlikti turinio, saugomo išmaniojo įrenginio atmintyje, modifikavimą, nustatyti tikslią (GPS) įrenginio buvimo vietą, atlikti tinklo prieigos valdymą.
NKSC pažymi, kad „Yango“ programėlės paleidimo metu vartotojui pranešama, kad siekiant užtikrinti mobiliosios programėlės funkcionalumą, „Yandex.Taxi“ renka duomenis ir siunčia juos programinės įrangos kūrėjams. Remiantis „Yandex“ paslaugų naudojimo sąlygomis, iš naudotojo įrenginio surinkti duomenys saugomi organizacijos, kurios būstinė yra Rusijos Federacijoje (Maskvoje), serveriuose, kartu nurodant galimybę duomenis pateikti šios šalies valstybinėms organizacijoms, reguliavimo institucijoms, teismams ir kitoms trečiosioms šalims.
„Yango“ mobiliosios programėlės tinklo srautų analizės metu buvo fiksuota, kad programėlė šifruotais ryšio kanalais reguliariai jungėsi ir palaikė aktyvų ryšį su 12 unikalių IP adresų, kurių ryšio infrastruktūra suformuota Rusijos Federacijoje.

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.