Miklusėnų gyventojai turi savo Černobylį
Spalio 16-ąją Alytuje, Pramonės gatvėje esančioje padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“, kilęs gaisras lokalizuotas, tačiau patalpose smilkstančių padangų nepavyksta užgesinti antra savaitė. Anot aplinkos specialistų, toks rusenimas pats pavojingiausias, todėl, kad išsiskiria daugybė kenksmingų medžiagų. Gyventojų sveikata, gamta – dideliame pavojuje, žala – milžiniška. Kartu šis gaisras atskleidė, kad nesame pasiruošę tinkamai įvertinti ir suvaldyti tokio pobūdžio nelaimę. Įpykę Alytaus miesto bei rajono gyventojai jaučiasi šalies valdžios palikti likimo valiai ir reikalauja vidaus reikalų ministrės atsistatydinimo.
Apie tikrąjį pavojų informuota per vėlai
Gyventojai apie pavojų sveikatai buvo informuoti per vėlai, jų evakavimu, pamokų atšaukimu mokyklose, įmonių, kurios įsikūrusios šalia gaisro židinio, veiklos sustabdymu pasirūpinta tik tuomet, kai žmonės ėmė kelti triukšmą. Situaciją Alytuje įvertinęs Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda sakė: „Gaisras Alytuje parodė, kad esame pasiruošę nepakankamai“.
Šiomis dienomis alytiškiams pagalbos ranką tiesė visos šalies gyventojai. Druskininkų sanatorijos paskelbė, kad suteikia prieglobstį Miklusėnų gyventojams, aukojamos lėšos gaisro padariniams likviduoti. Alytiškių galima sutikti ir Marijampolėje, bėgdami nuo taršos, kai kurie čia apsistojo pas giminaičius. Žmonės išvyko ne tik iš Miklusėnų gyvenvietės, kur pirmosiomis gaisro dienomis keliavo visi nuodai, bet ir iš Alytaus, nes praėjusį šeštadienį atsisukęs vėjas visus dūmus nešė į miestą.
„Iš ryto ėjau į turgų, tad net išsigandau. Ore kybojo dūmų debesys, kvėpuoti nebuvo kuo.
Pradėjo graužti gerklę, skaudėti galvą, sunkumas jautėsi krūtinėje“, – pasakojo Poezijos parke sutikta alytiškė Ilona. Moteris piktinosi, kad Alytaus miesto ir rajono gyventojai palikti tvarkytis vieni. Skelbiama, kad tai tik šio regiono gyventojų problema, tačiau tarša pasiekė ir Prienų, Birštono savivaldybes, dūmai buvo juntami net Elektrėnuose, tad, žmonių įsitikinimu, ekstremali situacija turėtų būti skelbiama visoje Lietuvoje. Juk ir vieną padangą sukūrenus lauže apsinuodiji, o čia dega apie tūkstantis. Pasak aplinkos ministro K. Mažeikos, leidimą įmonė turėjo 2000 tonų padangų tvarkymui.

Žala gamtai – milžiniška
Alytiškiai sunerimę dėl taršos poveikio gamtai. Žvejai pasakoja, kad Nemunu plaukia negyvi unguriai, „Dzūkijos“ soduose ant kelio sodininkai aptiko negyvus žalčius, pranešama apie gaištančius naminius paukščius. „Kas apskaičiuos, kiek antra savaitė trunkančio gaisro metu nuodingų medžiagų nusėdo į dirvožemį, šulinius, vandens telkinius, kiek prireiks laiko, kol žemė bus švari, mes galėsime nebijodami sodintis daržus, valgyti uogas, obuolius“, – kalbėjo Ilona.
Alytiškiai piktinasi, kad šalia gamyklos „Ekologistika“ įsikūrusių įmonių vadovai ragino darbuotojus eiti į darbus, nes savivaldybės rekomendaciją „Jeigu jaučiate dūmus, eikite namo“, kas kaip norėjo, tas taip interpretavo. Šilumos tinkluose dirbančios moterys pasakojo, kad jų įmonė – Pramonės rajone, šalia gaisravietės. Tad patalpose pirmosiomis dienomis buvo tiek dūmų, kad darbuotojai sunkiai ką nors matė. „Tik praėjusį šeštadienį, kai oro tarša mieste leistiną normą viršijo kelis kartus, link Pramonės rajono policija sustatė užkardas ir nebeleido niekam važiuoti ta kryptimi. Mokyklos ir darželiai apie tai, kad nutraukia ugdymą ir mokymą paskelbė tik šią savaitę“, – pasakojo Ilona.
Užterštumas – ir mieste, ir rajone
Marijampolietė Jolanta Dambauskienė praėjusį šeštadienį taip pat sulaukė svečių iš Alytaus. Alytaus rajone, Miklusėnų gyvenvietėje, gyvenanti jos pusseserė pasiprašė priimama pagyventi su trimis mažais vaikučiais. Miklusėnuose moteris negalėjo likti rizikuodama vaikų sveikata. Jos mažiausiajam – pusantrų metukų, mergaitėms – šešeri ir ketveri.
Ernesta pasakoja, kad praėjusio trečiadienio rytą, kai padangų gamykloje Alytuje jau buvo kilęs gaisras, dukra pirmoji pamatė už lango dūmų kamuolius. Jie dar negalėjo patikėti, manė rūkas, bet išėjus į lauką abejonių nekilo. Vertėsi dūmų kamuoliai, balto automobilio stogas buvo apneštas suodžiais. Per neužfiksuotą stoglangį į namus taip pat pateko suodžių. Kosmetinis staliukas visas buvo juodas. Netrukus pasklido ir kvapas, neleidžiantis kvėpuoti. „Pasigedome iš valdžios stipresnio situacijos valdymo. Reikėjo iš karto žmonėms kategoriškai pasakyti, kad neitų į darbus Pramonės gatvėje, neleistų vaikų į mokyklas. Rekomendacijų tokioje situacijoje nepakanka. Geriau reikėjo užbėgti įvykiams už akių ir apsaugoti žmones“, – kalbėjo Miklusėnų gyventoja.
Anot jos, jau pačią pirmą gaisro dieną ji juto burnoje metalo skonį, skaudėjo galvą, jautėsi sunkumas krūtinėje. Tad išvažiavo pas močiutę, gyvenančią Alytuje, Putinų mikrorajone. Tačiau tarša, pasikeitus vėjo krypčiai, pasiekė miestą. Teko bėgti ir iš čia.
Alytaus rajono gyventoja piktinasi, kad aplinkos užterštumas pirmosiomis gaisro dienomis matuotas bet kaip, pasirenkant vietą, kur vėjas dūmų neatneša, tad apie tikrą pavojų vietiniai nežinojo, buvo skelbiama esą tarša neviršija nustatytų normų. Miklusėnų kaime žmonės ėjo į lauką, dirbo daržuose, leido į kiemą vištas. Tad teršalų gavo pakankamai. Taip pat Ernesta pasigedo Visuomenės sveikatos centro ar biuro darbuotojų rekomendacijų, kaip žmonėms elgtis esant ekstremaliai situacijai, kokios kenksmingos medžiagos nusėdo į aplinką. „Patys turėjome ieškoti informacijos ir priimti sprendimus“, – sakė moteris.
Gaisras dar vis gesinamas
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilusį gaisrą gesino per 40 ugniagesių gelbėtojų ir savanorių kursantų. Įvykio vietoje dirba 2 ekskavatoriai, iš Naujosios Akmenės pasitelktas ilgakaušis ekskavatorius. Ugniagesiai yra aprūpinti reikiamomis apsaugos priemonėmis. PAGD Alytaus miesto savivaldybės prašymu iš Vilniaus įvykio vietoje dirbantiems ugniagesiams perduota 100 dujokaukių komplektų ir 500 filtrų.
Incidento vietoje taip pat darbuojasi ir pastatų konstrukcijų ekspertai, kurie teiks rekomendacijas dėl sunkiosios technikos patekimo į gamyklos patalpas.Aplinkos apsaugos agentūros atnaujintais duomenimis, kietųjų dalelių ir benzeno koncentracija ore Alytaus šiaurinėje dalyje ir Alytaus rajono Miklusėnų kaime sumažėjo. Tačiau, vėjui pasisukus iš šiaurės rytų, teršalų momentinis koncentracijos padidėjimas užfiksuotas mieste veikiančioje oro kokybės tyrimų stotyje.