Pajausti Putiną… (Istorijos kontekste)
Metų pradžia mūsų kraštui ir Lietuvai yra dovanojusi nemažai ryškių asmenybių – vien kultūros lauke išaugo ne vienas didingas medis… Su kuriuo iš jų galėtume palyginti Vincą Mykolaitį-Putiną – poetą ir prozininką, literatūros tyrinėtoją ir teoretiką, vertėją ir filosofą?
Gal labiausiai su tuo, kurio vardą pats pasirinko literatūriniu pseudonimu ir kuris žmonių lūpose skamba net dažniau už tikrąją pavardę? Ir nors putinas nėra nei aukščiausias, nei plačiausiai šakas išskleidęs kaip kiti, bet jis tvirtai įsikabinęs į tėviškės žemę ir ją puošia nuo pavasario iki pat žiemos. O žemės įvaizdis, simbolis (pačia plačiausia prasme) poetinėje Vinco Mykolaičio-Putino kūryboje užima ypatingą vietą. „Žemė“ – taip vadinasi ir dailininko Petro Lincevičiaus paroda-projektas, pristatyta V. Mykolaičio-Putino muziejuje (Rygiškių Jono gimnazijoje) minint 127-ąsias poeto gimimo metines. Į renginį sukvietusi muziejininkė Valė Klesevičienė, priminusi Putino gyvenimo faktus, pasidžiaugė sutapimais ir paralelėmis.
P. Lincevičius – buvęs Rygiškių Jono gimnazijos auklėtinis, dabar jau pats dėstantis būsimiems dailininkams, kone Putino kraštietis. Jis augo Šilavote, ten ir dabar savas – geografiškai tai nėra toli nuo poeto gimtinės. Svečias sakė, kad šios vietovės, Suvalkija jam labai svarbu stengiantis suvokti savo identitetą, tad ir tapymas Pilotiškėse, ir pa-roda bei viešnagė savo gimnazijoje labai reikšminga. Paroda „Žemė“ gimė iš idėjos sukurti paveikslų V. Mykolaičio-Putino butui-muziejui Vilniuje – čia nebuvo jokių paveikslų, vaizduojančių gimtinę. Petras tapė autentiškoje aplinkoje, tarp tų pačių sienų, kurios mena poetą, toje aplinkoje, kur įmintos jo pėdos… „Mačiau daug autentiškų detalių, jaučiau atmosferą ir buvo sudėtinga: kaip išreikšti tą jausmą per spalvas?“ Jis dar kartą padėkojo renginyje dalyvaujantiems sodybos šeimininkams, Putino giminaičiams Mykolaičiams, už galimybę ten padirbėti.
Skambėjo poeto eilės, gražiai tarp jų ir pasakojimų įsipynė ansamblio „Žvirgždė“ dainos (ir Putino žodžiais). Visus sujaudino jauniausio giminės atstovo Juliaus Mykolaičio deklamuotas eilėraštis „Į didelį ir aukštą kelią…“
Valė Klesevičienė pakvietė susipažinti su naujais eksponatais: V. Mykolaičio-Putino laiškais, rašytais dukterėčioms ir gimnazijos mokytojui J. Kvederaičiui, atvirlaiškiais, dokumentais, A. Baltakio eilėraščiu, skirtu Putinui… Muziejus laukia lankytojų, norinčių išgirsti įdomių faktų apie vieno didžiausių mūsų literatūros kūrėjų gyvenimą, susipažinti su vertingais eksponatais.
Nijolė LINIONIENĖ
Autorės nuotraukos