Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Dovanos idėja!!!

190px

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Atidžiai stebėjęs, nuosekliai fiksavęs... (Sūduvos krašto fotografai)

Vladislovas Skarickas buvo ir „Mūzos“ klubo metraštininkas. Nuotrauka iš V. Skaricko archyvoSausio pradžioje būtume minėję fotografo, vieno iš Marijampolės metraštininkų, Vladislovo Skaricko 85-ąsias gimimo metines. Deja, fotoklubo „Sūduva“ ir liaudies menininkų klubo „Mūza“ žmonės, buvę bendradarbiai tai pažymėjo jau be jo paties.


Sūnus Jaunius sako, kad neprisimenantis atvejo, kai tėvas neturėdavo fotoaparato – net grybauti važiuojant namie nepalikdavęs... Autorės nuotraukaAtidžiai stebėjusio ir dešimtmečius fiksavusio kasdienį gyvenimą ir šventes, subtilius gamtos niuansus ir atvirus vaikų veidus žmogaus gyvenimo kelias baigėsi prieš keletą metų. Tačiau Kultūros centro pirmame aukšte surengtos jo fotografijų parodos „Nuo ano kranto“ atidaryme ne tik jau kažkada matyti ir pirmą kartą eksponuojami vaizdai, bet ir dalyvių prisiminimai tarsi sugrąžino tą buvimo kartu laiką. Visi jį vadindavo Vladu ar Vladeliu, nes oficialus vardas atrodė pernelyg kietas šiam daugiau tylinčiam, nei kalbančiam, nemėgstančiam būti dėmesio centre, subtiliam ir ramybę aplink save skleidžiančiam žmogui. Tokios ir jo fotografijos, ypač gamtoje sugauti kadrai, nors daug važinėta po motociklų ir kitas varžybas, dalyvauta šventėse ir puikiai pagauta čia vyravusi dvasia.
Fiksavo bendradarbius, buitį, tuomečio miesto kasdienybę – dabar tos fotografijos jau liudija istoriją.
Visa tai – laisvomis nuo darbo valandomis, ištaikius laiko tarp šeimos reikalų ar per atostogas, nes dirbo tuometėje Maisto pramonės automatų gamykloje tekintoju (buvo tarp gabiųjų, sumaniųjų), taigi – nuo ryto iki vakaro. Visgi tai, kas liko fotojuostose, liudija, kad ne laiko turėjimas ar kiti faktoriai (pvz., pinigai), o tik paties žmogaus noras lemia, kiek jis gali nuveikti. Į „Sūduvos“ fotoklubo veiklą įsijungė 1970-aisiais, po metų kartu su kitais gamykloje dirbusiais fotomėgėjais J. Šidlausku, V. Ulevičiumi, G. Draskiniu, V. Urvakiu surengė pirmą parodą. 1975 m. muziejuje buvo surengta didžiulė bendra paroda M. K. Čiurlionio 100-osioms gimimo metinėms paminėti, prieš tai klubo nariai keliavo po Lietuvą, lankydami ir fiksuodami Čiurlionio vietas. V. Skarickas savo automobiliu (ne visi juos turėjo) su kolegomis važinėjo bene daugiausia. Jis dalyvavo fotoklubo, o vėliau – ir „Mūzos“ klubo, kurio nariu tapo 1986 m., parodose, humoristinių fotografijų tarptautinėse parodose, yra surengęs tris personalines, nuotraukos eksponuotos ne tik Marijampolėje…
Vis dėlto tai – tik dalelė jo archyvo. Tai, kad jis neužmirštas, neišblaškytas, sūnaus Jauniaus Skaricko nuopelnas. Romas Linionis sakė, kad, deja, dažnesni atvejai, kai artimieji abejingai žiūri į išėjusių anapilin kūrybinį palikimą. Per ilgą bendravimo su marijampoliečiais fotografais laiką tai bene pirmas atvejis, kai archyvas ne tik išsaugotas, bet ir sūnaus iniciatyva tapo prieinamas tiems, kas domisi šiais dalykais. Jaunius nuskenavo šimtus nespalvotų fotojuostų, jis yra ir vienas šios parodos iniciatorių. Tik maža dalis jau istoriniais tapusių kadrų yra šioje parodoje, dar daug ką būtų galima parodyti.
…Daug buvo kalbėta apie Vladą Skaricką, o apibendrinti galėtume tautodailininko, ilgus metus kartu dirbusio Juozo Davainio žodžiais: „Nepaprasto kuklumo žmogus: su juo buvo lengva šnekėti, lengva ir tylėti…“
Paroda veiks iki vasario 15 dienos.

Komentarai baigti.


 

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.