Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Dovanos idėja!!!

190px

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Nuskambėjo „Sidabriniai balsai“... (Kultūra – ne podukra?)

Kultūros centro mišrus vokalinis ansamblis „Savito“ atstovaus Marijampolei zoniniame konkurse. Devyni kolektyvai su savo vadovais, apie devynias dešimtis dainuojančių, gabių ir gražių žmonių ir apie tris dešimtis jų atliktų pačių įvairiausių dainų…

Tokia būtų sausa respublikinio solistų ir vokalinių ansamblių konkurso „Sidabriniai balsai“ pirmo (Marijampolės savivaldybės) turo statistika. Už kelių skaičių – ilgos darbo valandos, malonumas, pasiekus norimą skambesį, bendrystės jausmas koncertuojant ir, žinoma, didelis jaudulys prieš šią apžiūrą.

Teko girdėti, kad tai pirmas toks konkursas (apžiūra) Marijampolėje. Tai klaidinga informacija. Mažųjų vokalinių kolektyvų apžiūros šalyje vyko nuo 1965 metų, o 1976-aisiais joms buvo suteiktas konkurso statusas, Nacionalinis kultūros centras (tuomet Liaudies kultūros centras) dabar į „Sidabrinius balsus“ kviečia kas penkeri metai. Visada aktyviai dalyvaudavo ir nemažai laurų yra pelnę ir šio miesto, ir tuomečio rajono dainos mylėtojai. Ilgai dirbantys kolektyvų vadovai ir vyresnieji dainininkai, be abejo, tai dar prisimena, nes vokalinių ansamblių buvo daug, o laurų irgi parsivežta ne kartą. Daukšių skyriaus moterų ansamblis gyvuoja dar neseniai, bet pasirodė brandžiai.Tai bene optimaliausias, priimtiniausias klausytojams mėgėjų meno žanras. Deja, būta netrumpo tarpsnio, kai šie kolektyvai buvo lyg primiršti (kaip, beje, ir daug kas kultūros arimuose), būta nuomonių, kad tai nuobodu, skirta tik vyresniems, o ne jaunimui. Tad galima tik pasidžiaugti, kad pastaraisiais metais šių ansamblių ne tik padaugėjo – jie tapo įvairesni, jaunų žmonių čia nemažai, o programose skamba ir modernūs, įvairiai aranžuoti, netikėti kūriniai…
Tarp Marijampolės savivaldybės kolektyvų, dalyvavusių šioje apžiūroje, taip pat nemažai gyvuojančių vos metus kitus, o iš to, kaip jie pasirodė, galima spręsti, kad (jei, žinoma, bus sąlygos) ateityje jie iš tiesų žarstys „sidabrą“… Pagal Lietuvos nacionalinio kultūros centro parengtus nuostatus varžomasi trijuose turuose, atskirai vertinami solistai, kameriniai ansambliai (2–4 atlikėjai) – Marijampolėje jų nebuvo – taip pat moterų, vyrų ir mišrūs vokaliniai ansambliai. Vertinama kategorijoje, kuria kolektyvas jau įvertintas. Viena iš sąlygų – kolektyvas turi atlikti vieną kūrinį a capela, pageidautina, kad būtų orientuojamasi į lietuvių liaudies ar kompozitorių kūrybą. Vertinimo komisijai vadovavo Sintautų kultūros centro vokalinio ansamblio ir choro vadovas Deividas Kerevičius.
Pirmoje eilėje – vertintojų komisija.Buvo vertinama balais: mažiausiai surinkta 55, daugiausiai – 85 balai. Daugiau nei 70 balų surinkę kolektyvai atstovaus savivaldybei antrame ture. Tai Valavičių skyriaus moterų ansamblis „Gaja“, vadovaujamas Audronės Jusaitytės, Sasnavos skyriaus mišrus ansamblis „Melodija“, vadovaujamas Marijos Grybienės, Marijampolės kultūros centro mišrus ansamblis „Savito“, vadovaujamas Agnės Burbulienės, ir šio centro vyrų ansamblis „Sūduvietis“, vadovaujamas Artūro Grinevičiaus.
Klausytojai negailėjo plojimų visiems kolektyvams, ne vieno jų klausėsi pirmą kartą. Kūriniai buvo tikrai įvairūs ir įdomiai interpretuoti.
Apžiūroje dalyvavo ir ją pradėjo neseniai pirmą jubiliejų pažymėjęs Balsupių skyriaus moterų ansamblis „Balsė“ (vadovas Albinas Venclova), nuotaikingas ir vos neperšokęs konkursinės kartelės Daukšių skyriaus moterų kolektyvas (vadovė Dovilė Bičkauskaitė), Marija Grybienė, be jau minėto Sasnavos kolektyvo, paruošė ir Gavaltuvos skyriaus mišrų ansamblį „Lyguma“, jis varžėsi su kolektyvu iš Meškučių „Žiedė“ (vadovas Artūras Petraška) ir Liud­vinavo skyriaus „Bravo“ (vadovė Jurgita Stražnickaitė).
Laimėtojams belieka palinkėti sėkmės, o visiems kitiems, ypač neseniai susikūrusiems – tobulėjimo.

Nijolė LINIONIENĖ

Redos BRAZYTĖS nuotraukos

Komentarai baigti.


 

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.