Prenumeruok E-laikraštį!Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Patrauklu ekranai, internetas

Marijampolietė Indrė Žalalytė – diplomuota komunikacijos specialistė. Mergina šiuo metu gyvena ir dirba Anglijoje ne visai tiesiogiai su įgyta specialybe susijusį darbą administracijoje, tačiau būtent išsilavinimas ją skatina domėtis žiniasklaidos aplinka. „Suvalkiečiui“ I. Žalalytė papasakojo, ką mano apie britų žiniasklaidą, kuo ji šiuo metu kvėpuoja ir kuo, jos nuomone, skiriasi nuo lietuviškosios. Indrė taip pat pasidalijo mintimis, ko žiniasklaidos vartotojams Lietuvoje būtų verta pasimokyti iš britų.

Anglijoje įsikūrusi marijampolietė Indrė Žalalytė mano, kad lietuviška žiniasklaida iš britiškos galėtų pasimokyti žiniasklaidos turinio skirstymo. Merginos nuomone, į vieną vietą suplaktos analitinės ir bulvarinės medžiagos skaitytojus vargina. Nuotrauka iš asmeninio pašnekovės albumo– Kaip manai, kokiais žinia­sklaidos kanalais britai naujienas gauna dažniausiai? Kaip atrodo, kuriais pasitiki labiausiai?
– Kaip ir dauguma šiuolaikinio pasaulio žmonių, naujienas dažniausiai britai skaito telefonuose, planšetėse, kompiuteriuose. Naujienų portalai internete – greitas ir paprastas, o dažniausiai ir nemokamas būdas gauti informaciją bet kur ir bet kada. Žinoma, televizija vis dar populiari, tačiau laikraščiai žiniasklaidos kanalų populiarumo skalėje tikriausiai užima paskutinę vietą.
Sunku kalbėti už kitus, tačiau atrodo, kad labiausiai britai pasitiki didžiosiomis žiniasklaidos kompanijomis: BBC, „The Independant“, „The Daily Mail“, „The Guardian“, „The Times“.
– Kaip manai, britams priimtina mokėti už žiniasklaidos turinį?
– Tikrai mieliau pasirenkamos nemokamos naujienos, o jei mokamos, tuomet skaitmeninės – dauguma populiariųjų laikraščių ir žurnalų gali būti pasiekiami telefonu už gan nedidelį mokestį. Tokiu būdu skaityti naujienas yra pigiau ir patogiau.
– Žiniasklaidos auditorijos dalis, skaitanti laikraščius, kaip bebūtų, išlieka. Kokia pastebima spausdintos žiniasklaidos vartojimo kultūra?
– Kiek tenka pastebėti, spaudinius skaito vyresnio amžiaus žmonės. Laikraščius vartančius britus tenka matyti kavinėse, metro, autobusuose ar tiesiog parkuose ant suolelių. Jaunimas, užuot skaitęs laikraščius, maigo telefonus, planšetes ir kompiuterius. Anglija – jokia išimtis. Laikraščių populiarumas čia, kaip ir kitose šalyse, mažėja. Populiarumą praranda net bulvarinė spauda – sensacingos naujienos lengva ranka pasiekiamos internete.
– Kaip naujosios medijos keičia britų žiniasklaidą? Galbūt pastebi, kokių permainų į rinką įnešė internetinė televizija „Netflix“, leidžianti vartotojui pasirinkti, ką jis nori matyti?
– „Netflix“ Anglijoje, ko gero, galima rasti kiekvienuose namuose, nepaisant to, kad platforma yra mokama. Turiu ne vieną pažįstamą, kuris naudojasi tik „Netflix“ ir klasikinės televizijos nežiūri.
Svariausi argumentai: plati, nuolat atsinaujinanti turinio pasirinkimo galimybė, reklamos nebuvimas, programos neapibrėžtumas laike – pasirinktą serialą ar filmą gali žiūrėti kada nori ir kiek tik nori kartų.
 Šiomis dienomis populiariausios temos, kuriomis rašo britų žiniasklaida, yra koronavirusas ir „Brexit“.– Kaip dažnai tavo aplinkoje Britanijos gyventojai diskutuoja apie žiniasklaidos naujienas? Kaip manai, kokios temos juos domina labiausiai?
– Naujienos aptariamos kasdien – namuose su šeima, darbe su kolegomis, net parduotuvėje su nepažįstamu žmogumi yra priimtina pasikalbėti apie orų permainas arba kylančias kainas. Taip pat diskutuojama apie dienos įvykius, aktualijas. Šiuo metu, kaip ir daug kur pasaulyje, populiarios koronaviruso, „Brexit“ temos.
– Kokiais kanalais vietines naujienas dažniausiai sužinai tu? Kokios temos pačią domina labiausiai? Koks žiniasklaidos kanalas tau atrodo patikimiausias?
– Dažniausiai renkuosi BBC internetines naujienas – patogu, greita ir nemokama. Žinios čia pateikiamos paprastai ir aiškiai, man patinka, kad naudojamos neklaidinančios antraštės, trumpi straipsniai. Jeigu turiu šiek tiek daugiau laiko, mėgstu paskaityti „The Guardian“ ar „The Independant“ – čia randu ilgesnių, įdomių, kokybiškų, analitinių straipsnių. Pasiilgusi lietuviškų naujienų kartais užsuku į 15min.lt ar lrytas.lt portalus. Aktualios temos, žinoma, susijusios su Anglija arba Lietuva. Ypač mėgstu skaityti apie keliones arba asmenines istorijas, pažintis. Į visus naujienų šaltinius žvelgiu kritiškai, bet mano mėgstamiausia visgi yra BBC.
Anglija – konservatyvi šalis. Tiesa, žiniasklaidos vartojimo įpročiuose konservatyvus požiūris nėra gajus: anglai aktyviai naudojasi naujosiomis medijomis.– Kaip manai, ko lietuviška žiniasklaida galėtų pasimokyti iš britiškos? Ir ko galėtų lietuviai žiniasklaidos vartotojai pasimokyti iš britų žiniasklaidos vartotojų?
– Lietuviška žiniasklaida paskalas ir gandus dažnai pateikia kaip aktualų naujienų turinį. Britų žiniasklaida apie tai irgi rašo, tačiau toks turinys yra atskirtas. Yra portalai, laikraščiai, skirti gandams, yra ir rimta žiniasklaida. Tuo tarpu lietuviškuose naujienų portaluose naujienos ir paskalos yra persipynę, kokybišką turinį dažnai nukonkuruoja paspaudimus provokuojantis turinys. Kokybės prasme lietuviškai žiniasklaidai iš britiškos tikrai yra ko pasimokyti.
Tuo tarpu lietuviškos žinia­sklaidos vartotojai galėtų būtų kritiškesni. Britai, esu pastebėjusi, nepasitiki vienu šaltiniu – dažnai naujienas sužino naudodamiesi keliais kanalais. Mums, lietuviams, manau, to trūksta.

Komentarai baigti.

Naujausia informacija

 • Jono Basanavičiaus gimimo dieną – orientacinis žaidimas visoje Lietuvoje

  2020-11-21Jono Basanavičiaus gimimo dieną – orientacinis žaidimas visoje Lietuvoje
  Užverti muziejai privertė keisti ir visai Lietuvai svarbios asmenybės dr. Jono Basanavičiaus 169-ųjų gimimo metinių paminėjimo planus. Tautos patriarcho gimtosiose vietose turėjęs vykti minėjimas praplečia savo ribas ir į saugią, pusiau virtualią šventę įsitraukti kviečia net šešių Lietuvos savivaldybių gyventojus. „Viena iš labiausiai prigijusių Jono Basanavičiaus gimtinės tradicijų – kasmet lapkričio 23 dieną paminėti patriarcho gimtadienį jo gimtuosiuose namuose. Šiais metais svečių priimti negalime, tad parengėme nuotaikingą intelektinį žaidimą, pasitelkėme virtualius kanalus, paruošėme specialius prizus nugalėtojams ...
 • Nemokamai dėl koronaviruso tiriami riziką užsikrėsti turėję asmenys

  2020-11-20Nemokamai dėl koronaviruso tiriami riziką užsikrėsti turėję asmenys
  Lietuvą kaustant koronaviruso (COVID-19) pandemijai, kaip niekad reikalingas piliečių budrumas ir atsakingumas. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė pasakoja apie koronaviruso infekcijos tyrimus ir primena taisykles, kurių reikia laikytis vykstant į mobilųjį patikros punktą. Kas gali išsitirti nemokamai? Kasdien Lietuvoje atliekama tūkstančiai tyrimų dėl koronaviruso infekcijos. Pirmiausia tiriami asmenys, jaučiantys koronaviruso simptomus ir patyrę didžiausią riziką užsikrėsti. Nors išsitirti galima ir privačiose laboratorijose, didžioji dalis tyrimų atliekama valstybės lėšomis. „Į didelės rizikos ...
 • „Geriau diagnozuoti šiandien, nei šlubuoti rytoj“, – sako ortopedas-traumatologas

  2020-11-20„Geriau diagnozuoti šiandien, nei šlubuoti rytoj“, – sako ortopedas-traumatologas
  Visiems tėvams, susilaukus mažylio, svarbiausia, kad vaikas būtų sveikas. Ar jam viskas gerai? Toks klausimas pirmomis vaiko gyvenimo dienomis sukasi kiekvienos mamos galvoje. Geriausias patarėjas ir padrąsintojas pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais – šeimos gydytojas ar pediatras, kurie įvertina kūdikio išsivystymą ir siunčia konsultacijoms pas kitus specialistus. Ateina laikas ir gydytojo ortopedo-traumatologo konsultacijai, kurios metu įvertinamas skeleto ir raumeninės sistemos išsivystymas. Bene pati dažniausia siuntimo pas ortopedą priežastis – įtariama klubų sąnarių displazija. Kokia tai liga, ...
 • Kiekviena diena – naujas iššūkis

  2020-11-18Kiekviena diena – naujas iššūkis
  Vienas numalšintas kovos su koronavirusu etapas jau praeityje, tačiau šiandien, pradėjus itin sparčiai augti užsikrėtimų skaičiui, Lietuvoje griežtinamos karantino sąlygos, o pasaulio šalys, siekdamos apsisaugoti, užveria sienas, įveda komendanto valandas ir skelbia karantinus. Apie tai, kaip šiuo metu sekasi ir kokia didžiausia grėsmė kyla medicinos įstaigoms, pasakoja Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų (VULSK) Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vadovas Linas Svetikas. Situacija keičiasi kasdien Visoje šalyje šiuo metu situacija yra gan įtempta, nes užsikrėtimų atvejų kiekiai ...
 • Smulkiems ir vidutiniams ūkiams atiteko didžioji paramos dalis

  2020-11-18Smulkiems ir vidutiniams ūkiams atiteko didžioji paramos dalis
  Šiais metais ypatingas dėmesys skirtas smulkiems šeimos ir vidutiniams ūkiams bei jauniesiems ūkininkams paremti. Daugeliui tai tapo galimybe modernizuoti ar net išsaugoti savo ūkius. Parama užaugino ūkį Norintieji modernizuoti ūkius šiemet aktyviai naudojasi Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritimi „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) informuoja, kad iki spalio 1 d. paramos gavėjais patvirtinti 4865 pareiškėjai, kuriems numatyta skirti 375,8 mln. Eur paramos lėšų. Šilalės r. ...
 • Belaidis interneto tinklas (Wi-Fi) namuose: kaip užtikrinti saugumą?

  2020-11-18Belaidis interneto tinklas (Wi-Fi) namuose: kaip užtikrinti saugumą?
  Ar žinote, kad slaptažodis saugo ne tik jūsų elektroninio pašto dėžutę, paskyrą socialiniame tinkle, bet ir visą belaidį (Wi-Fi) tinklą namuose? Dalis interneto vartotojų turbūt negalėtų pasakyti savo namų belaidžio tinklo maršrutizatoriaus slaptažodžio. Bet ne dėl prastos atminties. Žmonės tiesiog naudoja gamyklinį slaptažodžio variantą – tą patį, kuris buvo įvestas ir nepakeistas, kai namuose buvo sukurta galimybė naudotis belaidžiu internetu. Įspėja apie pažeidžiamumą Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) prie Krašto apsaugos ministerijos įspėja, kad gamyklinį slaptažodį būtina ...
 • „Vitaminų ūkis“ orientuojasi į didelį asortimentą

  2020-11-18„Vitaminų ūkis“ orientuojasi į didelį asortimentą
  Anykščių rajono ūkininkai Rūta ir Rolandas Lančickai „Vitaminų ūkį“ pradėjo kurti prieš aštuonerius metus. Rūtos mamos dovanotoje žemėje jie augina šilauoges, gervuoges, avietes, trešnes, slyvas, vyšnias ir kitokias uogas. Orientuojasi į didelį asortimentą, nes kasmet gamtos sąlygos yra labai permainingos, tad jei vienoms uogoms orai nėra palankūs, uždera kitos. Nuo darbo paieškos – prie ūkininkavimo 2013 metais baigęs ekologijos ir aplinkotyros studijas Šiaulių universitete, R. Lančickas sugrįžo į gimtinę. „Tuomet Anykščiuose buvo ganėtinai sunku gauti darbą, tad pradėjau ...
 • Ką reikia žinoti prieš skolinantis internetu?

  2020-11-17Ką reikia žinoti prieš skolinantis internetu?
  Žmonių įpročiai keičiasi kartu su technologijomis. Užtenka prisiminti kaip pasikeitė žmonių skolinimosi ir atsiskaitymo už pirkinius įpročiai, kai atsirado diabeto ir kredito kortelės. Daug žmonių nebeturėjo jokios priežasties skolintis įprastais būdais, nes iki tol jiems reikėdavo tik nedidelės paskolos. Tuomet prasidėjo kita, greitųjų kreditų era. Tai – tarpinis variantas tarp kredito kortelės ir vartojimo paskolos. Tai nebuvo galimybė atsiskaityti akimirksniu, kaip atsiskaitant kredito kortele, bet tai nebuvo ir ilgas, ištęstas procesas, kuris apibūdina vartojimo paskolas. Kalbant ...
 • Bažnyčios lieka atviros

  2020-11-16Bažnyčios lieka atviros
  Suvaržymai dėl pasaulį krečiančios pandemijos vis labiau į rėmus spraudžia mūsų gyvenimus. Tiek daug visko negalima, nerekomenduojama, tiek daug reikia saugotis. Kartu su karantinu suvaržymai neaplenkė ir maldos namų. Reaguodami į susiklosčiusią epidemiologinę padėtį, Lietuvos vyskupai konferencijoje priėmė sprendimą, kad bažnyčių durys per šį karantiną žmonėms liks atviros.  Loreta TUMELIENĖ  Vyskupų konferencijos sprendimas  Perimdami kaimyninių šalių patirtį, atsižvelgdami į svarbų tikinčiųjų poreikį dalyvauti šv. Mišiose bei priimti sakramentus, taip pat į šalies Vyriausybės sprendimą skelbti karantiną visoje šalyje, Vyskupų konferencijoje ...
 • Kuo ypatingi yra Dr. Martens batai?

  2020-11-16Kuo ypatingi yra Dr. Martens batai?
  Termometro stulpeliui rodant vis krintančią temperatūrą, tenka atitinkamai apsirūpinti ir šiltesniais rūbais bei avalyne. Beje, pastaroji ir kelia daugiausiai dilemų. Kokie batai tiks prie visų aprangos derinių? Kurie batai neperšlaps? Su kuriais nebus šalta? Ar šie batai man tarnaus ilgiau nei vieną sezoną? Jeigu ir jums šie klausimai yra aktualūs renkantis avalynę, tuomet dr. Martens batai yra būtent tai, ko jums reikia. Štai keletas priežasčių, kodėl: Ypatingai patogūs. Šie batai – tai gydytojo Klaus Märtens kūrinys, ...
 • Karantinas švietimo įstaigose: ką svarbu žinoti?

  2020-11-14Karantinas švietimo įstaigose: ką svarbu žinoti?
  Lietuvoje iki lapkričio 29 d. paskelbtas karantinas. Šiuo laikotarpiu ikimokyklinukai, priešmokyklinukai ir pradinukai darželius ir mokyklas lanko įprastai. 5-12 klasių mokiniai, taip pat mokiniai profesinio mokymo įstaigose, studentai aukštosiose mokosi nuotoliniu arba derindami jį su kontaktiniu būdu. Mokykloms, tėvams kasdienoje iškyla detalesnių klausimų, kaip dirbti, kaip mokiniams elgtis per karantiną vienu ar kitu atveju. Todėl Švietimo, mokslo ir sporto ministerija atsako, ką svarbiausia žinoti. Veido apsaugos priemonių darželinukai ir pradinukai gali nedėvėti Ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo ...
 • Startuoja nauja mobilioji programėlė „Korona Stop LT“

  2020-11-14Startuoja nauja mobilioji programėlė „Korona Stop LT“
  „Korona Stop LT“ tikslas – kuo greičiau nutraukti koronaviruso infekcijos plitimą, įspėjant programėlės naudotojus apie kontaktą su koronavirusu užsikrėtusiu asmeniu ir pateikiant rekomendacijas, kaip elgtis toliau. Kuo didesnis šios mobiliosios programėlės naudotojų skaičius, tuo koronaviruso infekcijos suvaldymas bus efektyvesnis, todėl piliečiai raginami nemokamai ją atsisiųsti ir naudoti. Anksti sužino apie galimą užsikrėtimą   Koronavirusas, sukeliantis COVID-19 ligą, gali plisti be simptomų, todėl juo užsikrėtęs asmuo gali platinti ligą to nežinodamas, o pasireiškus simptomams, virusas jau gali būti ...
 • …ir visada – tik šviesos link (Rudens paletė)

  2020-11-11...ir visada – tik šviesos link (Rudens paletė)
  Kai ji, mus supanti, šviesa, tiesiog yra, apie ją nė negalvojame – nebent tokiu metu kaip šis, kai dienos baigia išbarstyti savo spindesį ir dangaus gaubtas vis ilgiau tamsus… Ir tikrai retas kada pagalvojame apie tai, kas būtų, jeigu… Kaip, beje, negalvojome ir apie daugelį kitų dalykų, kurie mūsų gyvenime atsirado (arba dingo) per pastaruosius aštuonetą devynetą mėnesių. Buvo vasara – su pažadais, apgaulėmis ir viltimis – nežiūrint visko, gausiai atseikėjusi džiaugsmo ir šviesos. O ...
 • Džiaugsmas kurti ir dovanoti (Etnokultūros spalvos)

  2020-11-11Džiaugsmas kurti ir dovanoti (Etnokultūros spalvos)
  Kaip įprasminti savo gyvenimą? Sakoma, jei žmogus turi svajonių, minčių ir tikslų, nugyvena ilgą, prasmingą gyvenimą. Jaučiasi reikalingas šioje žemėje. Žinoma, jei tos mintys susietos ne vien su savo asmenybe (asmeniu?)… Pažįstu keletą devynias dešimtis metų perkopusių močiučių, kurios vis dar rūpinasi savo pensinio amžiaus sulaukusiais, priklausomybių turinčiais sūnumis. Jos tame mato savo gyvenimo prasmę, nes niekas savo nelaimingais vaikais taip nemokės rūpintis, kaip jų mylinčios mamos… …Pasikalbu su senjorais (kaip čia geriau, gražiau būtų galima vadinti ...
 • (Ne)žinomas garsus kraštietis menininkas

  2020-11-11(Ne)žinomas garsus kraštietis menininkas
  Veikiausiai pas mus atsirastų nedaug žmonių, girdėjusių Pijaus Velioniškio (arba Veliuoniškio, Velionskio – skirtingu metu skirtingomis kalbomis sutinkama visokių variantų) pavardę. O jei dar pasakytume, kad tai garsus skulptorius, kurio darbų didžioji dalis yra Lenkijoje ir kitose šalyse – lenkai jį laiko savo menininku, kad jis ir akademikas, ir profesorius, kurį tarp savo iškiliausių to meto žmonių mini ne vien Lenkijos šaltiniai, gal kiltų klausimas: o kodėl tai turi rūpėti mums? Ogi dėl tokios ir ...