Pažinimo laboratorija 2020

Dovanos idėja!!!

190px

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Kaip atpažinti melagingą naujieną?

Kiekviena mūsų diena pripildyta daugybe realios kasdienybės įvykių, apie kuriuos praneša žiniasklaidos priemonės. Informacijos plėtra sunkiai įsivaizduojamais kiekiais vyksta virtualioje erdvėje. Internete per vieną minutę išsiunčiama, sukuriama ir paskelbiama milijonai pranešimų, vaizdo įrašų, nuotraukų. Pastebima, kad šiuo metu, kai pasaulis kovoja su koronaviruso grėsme, suintensyvėjo netikrų žinių. O skaitytojai patiki, skuba jomis dalintis. Taip be reikalo sėjama panika, žmonės sunerimę, įsitempę.
Tokioje žinių gausybėje svarbu gauti tikslią ir teisingą informaciją. Ypač dabar, kai informacinę erdvę užplūdo melagingos naujienos ir skubėdami ne visada randame laiko jas patikrinti.
Kaip atsirinkti informaciją, kaip nepasiduoti melagingoms naujienoms, paprašėme papasakoti Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto docentą dr. Vincą GRIGĄ.

Komunikacijos fakulteto docentas V. Grigas pataria skaitytojams tikrinti kiekvieną netikėtesnę naujieną. Anot docento, pirmiausia reikia naudotis patikimesniais informacijos šaltiniais. Pavyzdžiui, iš lietuviškos nacionalinės žiniasklaidos labiau galima pasitikėti lrt.lt (naujienų portalas, radijas, televizija) skleidžiama žinia, nes nacionalinis transliuotojas turi didelę žurnalistų komandą, todėl gali surinkti ir parengti kokybiškesnę informaciją. Be to, skirtingai nei kiti kanalai, nacionalinis transliuotojas nesuinteresuotas didelio srauto generavimu, vadinamųjų paspaudimų rinkimu, todėl jo tekstų pavadinimai, skleidžiama žinia bus didesnio neutralumo, tikslesnė.
V. Grigo teigimu, visais atvejais, kai naujiena yra skandalinga, pritrenkianti, netikėta, pirmas veiksmas, ką reikia padaryti – akimirkai sustoti ir pagalvoti, ar čia nebus netikra naujiena, kuria geriau nesidalinti. Niekam nėra malonu po to raudonuoti, kad užkibo ant pokšto, buvo apkvailinti. Tikros naujienos labai retai būna skandalingos ar labai netikėtos.
Norėdami būti tikri dėl skleidžiamos žinios nevenkite perversti daugiau žiniasklaidos priemonių. „Jeigu naujiena sukėlė jums įtarimą – paprasčiausiai pasižiūrėkite, ar kitose žiniasklaidos priemonėse apie tai irgi taip pat skelbia. Geriau tikrinti skirtinguose informaciniuose kanaluose. Pavyzdžiui, ką praneša nacionalinis transliuotojas ir ką komercinis“, – aiškino Komunikacijos fakulteto docentas.
Anot jo, mažiausiai patikimas šaltinis – draugai, pažįstami ir ypač socialinės medijos. „Jose mes esame užsidarę vadinamuosiuose burbuluose – tai būna bendraminčių sambūris, todėl jame bus dauguma taip pat galvojančių. Labai lengva patikėti, kad „visi taip galvoja“. O žmogui tai ir yra pagrindinis „tiesos“ rodiklis. Reikia pažiūrėti, ką apie tą skandalingą naujieną rašo kitur, ne socialinėse medijose, ir tai tikrai padės susidaryti aiškesnį vaizdą“, – teigė V. Grigas.
Anot jo, pravartu atkreipti dėmesį ir kas apie tai kalba. Save ekspertu pristatyti gali daug kas. Bet ar tikrai žmogus tuo klausimu turi pakankamai žinių, kompetencijos, kad galėtų komentuoti, patarti, daryti išvadas? Skaitytojas turėtų paanalizuoti šiuos klausimus. „Pavyzdžiui, žmogus medijose dėsto savo nuomonę, kad skiepai neveiksmingi ir kenkia sveikatai. Paaiškėja, kad pagal profesiją pranešėjas yra šilauogių augintojas. Suprantu, kad jis galėjo pasidomėti plačia medžiaga apie skiepų naudą, poveikį, pavojus, pasikalbėti su žmonėmis. Tačiau tokie tvirtinimai pagrįsti asmenine patirtimi. Bet realybė daug sudėtingesnė, ir tik žmonės, besigilinantys į skiepus dešimtmečiais, žinantys ir mokantys skaityti mokslinių tyrimų rezultatus, nesiremiantys tik savo asmenine patirtimi, gali būti verti mūsų skiriamo dėmesio“, – pasakojo mokslų daktaras.
Todėl jis pataria niekada nesiremti vienu informacijos šaltiniu, remtis tik patikimais kanalais. Tai sunku, užima laiko, bet rezultatas to vertas. Padeda ne tik neapsikvailinti, bet ir nesusigadinti sau sveikatos, aplinkiniams negadinti nuotaikos, nesukelti panikos baisiomis žiniomis.

Komentarai baigti.

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.