Pasirodžius informacijai apie netinkamai tvarkomas medicinines atliekas, apie kasdien didėjantį medikų sergamumą, apie Alytaus greitosios medicinos pagalbos stotyje išplitusią koronaviruso infekciją, kai saviizoliacijoje atsidūrė visa pamaina, sunerimo ir mūsų gyventojai.
Kaip sekasi dirbti Marijampolės greitosios pagalbos stoties darbuotojams? Juk jie – pirmose kovos su pandemija linijose. Greitosios pagalbos darbuotojams tenka lankyti ligonius namuose, įtarus virusinę koronainfekciją, vežti pacientus į Kauno klinikų ligoninę. Ar medikai apsaugoti, turi pakankamai apsaugos priemonių? Apie visa tai kalbėjomės su Marijampolės greitosios pagalbos stoties direktoriumi Alvydu Dirse.
Kaip greitosios pagalbos medikams sekasi įveikti kiekvieną dieną kylančius naujus iššūkius, domėjosi ir Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis.
Greitosios pagalbos medikai saugosi
Anot Marijampolės greitosios pagalbos stoties direktoriaus A. Dirsės, respiratorių, apsauginių kostiumų, akinių, antveidžių stotis kol kas tikrai turi, be abejo, tie ištekliai ne begaliniai, tačiau įstaiga pasiruošusi gyventojus pagal poreikį aptarnauti ir toliau. Juo labiau kad lėktuvai su apsaugos priemonėmis Lietuvoje leidžiasi vis dažniau, sveikatos apsaugos ministras žada priemonių papildymą.
A. Dirsės teigimu, stoties medikai dirba su apsaugos priemonėmis, patys saugosi ir kitus saugo. Marijampolės greitosios pagalbos medikams, įtarus koronavirusą, jau teko į Kauną vežti 8 pacientus. Beveik visi atvejai nepasitvirtino, tuo medikai džiaugiasi, bet vien tik ligonį gabenančios komandos darbuotojų drabužiai vienam kartui kainuoja per 50 eurų. Atliekama automobilio dezinfekcija.
„Gyventojai gali nesibaiminti tų internte pasirodžiusių nuotraukų. Ne viskas yra taip, kaip iš pirmo žvilgsnio atrodo. Dirbama saugiai. Atvežus ligonį, kuriam įtariamas koronavirusas, visi jį aptarnavusių medikų drabužiai paliekami Kauno infekcinėje ligoninėje. Greitosios darbuotojai persirengia švariais rūbais, ten pat dezinfekuojamas ir automobilis. Dar kartą mašina dezinfekuojama sugrįžus“, – pasakojo Greitosios pagalbos stoties vadovas.
Pasak A. Dirsės, yra paruošti trys automobiliai, kuriais gabenami tik pacientai su koronaviruso simptomais. Medikams, vykstantiems pas tokius gyventojus ir juos pervežantiems į klinikinę ligoninę, yra specialūs apsauginiai kostiumai. Direktorius, paklaustas, ar neliksime be greitosios pagalbos, jeigu tektų dalį darbuotojų izoliuoti, sako, kad taip nenutiks. Juos keistų kita pamaina, gal iš mažiau žmonių, bet pagalbos gyventojai sulauktų.
Pagalbos ranką ištiesė verslininkas
Pas įprastus ligonius pagal iškvietimus vykstantys medikai dėvi respiratorius ar kaukes, pirštines. Aišku, šios priemonės vienkartinės, jų reikia tikrai daug. Todėl A. Dirsė labai dėkingas marijampoliečiui verslininkui Mariui Giedraičiui, kuris pagamino ir Greitosios pagalbos stoties darbuotojams padovanojo 100 antveidžių. „Mums šios priemonės labai praverčia, darbuotojai, vykdami pas ligonius, jaučiasi saugesni“, – sakė įstaigos vadovas.
Išgirdęs apie šalies gydymo įstaigose netinkamai tvarkomas medicinines atliekas ir medicininių priemonių trūkumą, su Marijampolės greitosios medicinos pagalbos stoties kolektyvu susitiko Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius K. Podolskis. Jis domėjosi, ar kolektyvas turi pakankami apsaugos priemonių, kaip tvarkomos medicinos atliekos.
Anot K. Podolskio, Marijampolės greitosios pagalbos stotyje pavojingos atliekos yra rūšiuojamos, specialiai saugomos šaldytuvuose, izoliuotose dėžėse. Kitos atliekos – specialiuose konteineriuose sudėtuose maišuose. Visas atliekas pagal jų grupes periodiškai šalina specifinių atliekų tvarkymo įmonė.
„Didžiulį darbą atlieka greitosios medicinos pagalbos darbuotojai. Kiekvieną dieną rizikuodami savo sveikata jie pasiruošę vykti į iškvietimus. Ypač šiomis aplinkybėmis darbuotojams turi būti skiriamas išskirtinis dėmesys, visapusiškas jų aprūpinimas ir palaikymas“, – sakė Marijampolės savivaldybės administracijos vadovas.