Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Senatvėje vyras tapo agresyvus

Į „Suvalkiečio“ redakciją kreipėsi aštuoniasdešimtmetė Marijampolės savivaldybės gyventoja. Moteris sunerimusi dėl situacijos šeimoje, nežino, ką daryti, kur ieškoti pagalbos.

Bijo gyventi su sutuoktiniu
Skyriaus vedėja Asta Klimašauskienė „Suvalkiečiui“ sakė, kad tokių atvejų būna.Garbaus amžiaus sulaukusi Birutė pasakoja, kad bijo gyventi su sutuoktiniu. Jau keleri metai vyrui nei iš šio, nei iš to kyla agresijos priepuoliai. Jų metu Antanas puola smurtauti prieš žmoną. „Vieną kartą pareiškęs, kad ne tokią sriubą išviriau, sugriebė mane už drabužių, prisitraukė artyn, prikišo prie gerklės peilį. Maniau, gyva neliksiu“, – pasakojo Birutė. Kitą kartą sutuoktinis ją užpuolė miegančią. „Nežinau, kas jam pasidarė, ar susapnavo ką, ar kas pasivaideno“, – nerimavo moteris.
Anot jos, agresijos priepuoliai dažnėja. Birutė bijo sutuoktinio, bijo miegoti naktį. Pasikalbėti ramiai, kas jam darosi, neišeina. Jis supyksta, tampa agresyvus. „Tyliu – negerai, kalbu – irgi blogai, viskas netinka“, – guodėsi močiutė.
Apie pasikeitusį tėvo elgesį ji bandė kalbėtis su sūnumi, bet šis gal nepatikėjęs atsakė: „Tvarkytis mama pati“.
Psichikos ligų skyriuje pacientui bus suteikta pagalba.Pasak Birutės, žmonės, kuriems ji pasipasakojo apie situaciją namuose, pataria, kai vyrui užeis agresijos priepuolis, kviesti medikus ir policiją, kad jį išvežtų gydytis. Bet moteris bijo, kad jeigu Antano nepaims, kai visi išvažiuos – užmuš ją.
Svetimiems jis atrodo geras, ramus, žmonės net neįtaria apie smurtą. O Birutė bijo dėl savo gyvybės.
Situaciją paprašėme pakomentuoti Marijampolės ligoninės Psichikos ligų skyriaus vedėją Astą Klimašauskienę.
Anot gydytojos, gyvybė ir sveikata – patys svarbiausi dalykai, kuriuos būtina saugoti. Tikrai yra atvejų, kai su amžiumi žmonėms stiprėja agresija. Galbūt tai buvo ir anksčiau žmogaus viduje, tik neiškildavo į paviršių. Nusilpus nervų sistemai, nepajėgiama valdytis. „Iškylant epizodiniams psichikos sutrikimams, kurie turi įtakos žmogaus elgesiui, būtina profesionali pagalba“, – sakė psichiatrė.
Gydytojos teigimu, ponios Birutės atveju, siekiant išsaugoti gyvybę ir sveikatą, patartina kviesti medikus, kartu atvyksta ir policija. „Patariame kartu su ligoniu atvykti į Priėmimo skyrių ir artimiesiems, šiuo konkrečiu atveju, žmonai, kuri papasakotų, kas darosi ligoniui, tuomet gydytojai susidarytų objektyvų vaizdą, skirtų gydymą. Pats pacientas tokios informacijos tikrai nesuteiks, nes jis taip negalvoja“, – sakė A. Klimašauskienė. Gydytojos teigimu, jeigu dėl agresijos pacientui iškviečiama greitoji pagalba ar policija, paprastai jis nepaliekamas namie, vežamas į medicinos įstaigą.
Loreta TUMELIENĖ
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos

 

Komentarai baigti.

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.