Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.

 


Pažinimo laboratorija 2020

Dovanos idėja!!!

190px

Jau galite užsiprenumeruoti „Suvalkietį“ neišeidami iš namų.

Taip pat galite užsakyti skelbimą, sveikinimą ar užuojautą.

 

Šiuolaikinė kineziterapija gali daug... (Eksperto komentaras)

Andrius Fedosejevas, kineziterapijos klinikos „Sveikatos gama“ vyriausiasis kineziterapeutas, konsultuoja pacientę. Šiuolaikinės kineziterapijos metodai labai ištobulėję, taikomos skirtingos jų technikos ir metodikos. Padėti, esant stuburo ar sąnarių negalavimams, individuali kineziterapija gali daug. Tik jaučiant ilgėliau nepraeinančius simptomus rekomenduotina kreiptis į individualiai su kiekvienu pacientu dirbantį kineziterapeutą. Mankštos, vedamos grupėms žmonių, labiau tinka profilaktikai arba kai skausmai nedideli, jų priežastys aiškios. Apie tai kalbamės su „Pažinimo laboratorijos“ ekspertu Andriumi Fedosejevu – kineziterapijos klinikos „Sveikatos gama“ vyriausiuoju kineziterapeutu, kuris specializuojasi gydyti nugaros ir periferinių sąnarių skausmą, stuburo iškrypimus.
– Savo darbo pradžioje gyvendamas Kaune atvažiuodavote konsultuoti pacientų ir į Marijampolės privačią kliniką. Kiek žinau, ne vienam esate padėjęs. Dėl kokių problemų marijampoliečiai kreipdavosi dažniausiai?
– Marijampolėje problemos, kai reikalinga kineziterapeuto pagalba, panašios kaip ir Kaune ar kituose regionuose. Didžioji dalis pacientų kreipiasi dėl juosmens ar kaklo skausmų. Dažnai pasitaiko peties, klubo ir kelio sąnarių problemų. Pasitaiko ir sunkesnių pacientų dėl netinkamai gydytų stuburo tarpslankstelinio disko išvaržų. Didžioji dalis pacientų jautė lėtinio skausmo sindromus.
– Kokiais atvejais rekomenduotina individualiai parinkta judesio terapija, o ne mankštos, kurioms vadovauja su grupėmis žmonių dirbantys kineziterapeutai?
– Individualūs gydomieji pratimai yra skiriami visais skeleto-raumenų sistemos problemų ar skausmų atvejais. Grupiniai pratimai ir treniruotės skirtos sveikatinimui ir fizinei formai palaikyti.
Esant nugaros ar sąnarių skausmams, reikalingas specifinis gydymas – paciento apklausa, apžiūra, tinkamas ir aiškus problemos paaiškinimas jam. Tik po to specialistas apmoko pacientą reguliarių specifinių gydomųjų pratimų, ergonomikos (kaip prisitaikyti) darbe ir kasdienėje veikloje. Bendri pratimai grupėse padeda išvengti skausmų, tačiau netinka jau varginančiam skausmui ar problemoms gydyti.
– Ar atliekate ir manualinę terapiją, kuri padeda išgydyti, palengvinti stuburo ir sąnarių skausmus?
– Manualinę terapiją atlieku. Tik reikėtų suprasti, kad manualinės terapijos terminas yra labai platus, aprėpia daug mokyklų ir specifinių technikų. Dirbdamas su pacientais vadovaujuosi „Maitland“ manualinės terapijos mokyklos diagnostikos ir gydymo principais. Atlieku stuburo ir sąnarių mobilizacines technikas.
– Žmonės labai dažnai skundžiasi stuburo skausmais. Kokiais atvejais jiems gali padėti kineziterapija, manualinė terapija?
– Stuburo ar nugaros skausmus gydyti būtina pradėti nuo kineziterapijos. Svarbiausia sėkmės formulė gydant skausmus – paties paciento sąmoningumas ir noras sau padėti. Dažniausiai gydant nugaros skausmus pakanka suprantamai ir paprastai pacientui paaiškinti jo problemos priežastį, tinkamai sureguliuoti fizinį aktyvumą, modifikuoti laisvalaikio įpročius, darbo ergonomiką.
Stuburo mobilizacinės technikos reikalingos tikrai ne visiems pacientams. Bet jos puikiai veikia gydant stuburo tarpslankstelinio disko išvaržas, sumažėjus stuburo sąnarių mobilumui. Manualinę terapiją būtina derinti su gydomaisiais pratimais ir paciento mokymu.
– Ar dažnai tai gali tapti alternatyva operacijai?
– Stuburo operacijos atliekamos tik nepavykus išgydyti paciento kineziterapija. Taikant individualų specifinį kineziterapinį gydymą operacijų dažniausiai pavyksta išvengti. Stuburo operacija dažniausiai yra alternatyva po nepasisekusio kineziterapinio gydymo.
– O kokiais atvejais siūlote kreiptis į neurochirurgus?
– Pacientą nukreipiu neurochirurgui, jei gydant stuburą didėja ar per šešias savaites nesikeičia neurologiniai simptomai. Jeigu pacientui skausmas išlieka galūnės periferijoje, nesicentralizuoja link stuburo. Kai stiprėja galūnių tirpimas ir nejautra, mažėja raumenų jėga ar atsiranda šlapimo ir išmatų nelaikymas.
– Stuburo operacija, kaip mums aiškina gydytojai, nėra geriausia išeitis, tačiau būna, kad ji neišvengiama. Kartais ir po operacijų būna liekamųjų reiškinių. Kiek žinau, padedate ir tai spręsti. Kokie dažniausiai būna atvejai, kaip pavyksta padėti?
– Didžiausias liekamasis reiškinys po operacijos – judesio baimė ir tai, kad pacientas nežino tikrosios problemos priežasties. Operacija pašalina simptomą – skausmą, bet ne priežastį.
Po stuburo operacijos svarbu nuolatos bendrauti su pacientu, paaiškinti fizinio aktyvumo, sėdėjimo ir darbo vietos ergonomikos svarbą. Dažnai po operacijos reikia pacientui padėti psichologiškai įveikti kai kurių judesių baimę ir suteikti daugiau pasitikėjimo savo kūnu. Po operacijos pacientas privalo išlikti fiziškai aktyvus, stiprinti raumenyną, žinoti dalykus, kurių turėtų vengti arba atlikti dažniau. Žmogus yra pajėgus pats išsispręsti daugelį stuburo problemų ir nugaros skausmų, tačiau turi žinoti, nuo ko pradėti ir ką tinkamai daryti. Tam esame mes – kineziterapeutai.

Komentarai baigti.


 

Dalį „Suvalkiečio“ žinių ir naujienų galima skaityti naujienų dalijimosi platformoje etaplius.lt, pasirinkus Marijampolės regioną.